Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις.Γραφει στην παρ.6 iv

κατοψη του οροφου οπου σημειωνεται η αυθαιρετη κατασκευη....Θεωρειται ως κατοψη για την εφαρμογη της παρουσας διαταξης το σχεδιο κατοψης το οποιο προσαρτηθηκε στην πραξη συστασης διηρημενων ιδιοκτησιων στις περιπτωσεις αυτοτελων οριζοντιων ή καθετων ιδιοκτησιων,των οποιων η οικοδομικη αδεια εκδοθηκε προ της εφαρμογης του απο 8.9.1983 προεδρικου διαταγματος (Δ 394).

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Εχω διαμερισμα με αδεια του 1979 η κατοψη της αδειας ειναι διαφορετικη απο την κατοψη του συμβολαιου.Εχει παρει απο διπλανο διαμερισμα μερος του καθιστικου και εχει αλλαξει θεση η κουζινα.Η πραγματικοτητα ειναι η κατοψη του συμβολαιου κανω διαμερισματωση ή οχι?Η κατοψη του συμβολαιου υπερισχυει της αδειας και το θεωρω νομιμο οποτε δινω βεβαιωση για να κανει συμβολαιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

έχεις αυθαίρετη διαφορετική διαμερισμάτωση την οποία πρέπει πρωτίστως να ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σ'ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Θα κανω τη διαμερισματωση και στα δικαιολογητικα θα βαλω την κατοψη της αδειας?Γιατι το γραψανε αυτο,εχεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με την κάτοψη της σύστασης δείχνεις το πως είναι σήμερα ο χώρος.

Με την κάτοψη της άδειας βρίσκεις την αυθαιρεσία.

Και οι δύο υποβάλλονται σε διαφορετιό πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Η Αναστασία έχει ένα δίκιο, γιατί στην παράγραφο των δικαιολογητικών λέει ότι στην κάτοψη της άδειας σημειώνουμε την αυθαιρεσία.

Τύπου 3843 δηλαδή. 

Πρόκειται περί μ@κίας προφανώς, γιατί αν η αυθαιρεσία είναι οποιαδήποτε άλλη εκτός από την απλή αλλαγή χρήσης,

(και μάλιστα χωρίς αλλαγές σε ανοίγματα, τοίχους κλπ)

τότε η κάτοψη της άδειας θα γίνει καλλιγραφία άμα πιάσεις και την μουτζουρώνεις.

Νομίζω ότι στην ουσία πρέπει να υπάρχει η κάτοψη της άδειας ως "δικαιολογητικό" / στοιχείο νομιμότητας,

και κανονικό σχέδιο / νέα κάτοψη ως υποαβαλλόμενο στοιχείο / σχέδιο.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου πάντα, μην βάλεις την κάτοψη του συμβολαίου.

Κάνε ένα copy paste και βάλε το πινακάκι σου. Και καλά ότι το παρήγαγες εσύ το σχέδιο με βάση την αποτύπωσή σου.

Εκτός αν δεν συμφωνεί απολύτως με την πραγματικότητα, οπότε οποσδήποτε χρειάζεται νέο σχέδιο.

Την κάτοψη του συμβολαίου βάλε τη κι αυτή στα δικαιολογητικά (τουλάχιστον του δικού σου αρχείου, κι ας μην την ανεβάσεις) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω σιγουρα δικη μου κατοψη να ανεβασω κι ας μην εχει αλλαξει κατι το προβλημα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου ειναι οτι εγω απο αυτο που διαβασα καταλαβα:

Εχεις οικοδομικη αδεια οποτε θελει να υποβαλεις σχεδια κλπ ως κατοψη λεει ομως θεωρειται η κατοψη του συμβολαιου αν εχεις αδεια πριν απο το 83 δηλαδη την υπερισχυει απο την κατοψη της αδειας.Αν υποβαλω αυτη την κατοψη τοτε δεν εχω αυθαιρεσια :confused:

Τοσο λαθος το καταλαβαινω ρε παιδια?Βοηθηστε με λιγο να ξεμπλοκαρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς περιμένω να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο και θα διορθώσω - συμπληρώσω κ.λπ. όλα τα απατούμενα έγγραφα κ.λπ. που είχα φτιάξει για τον 4014 και είχα ανεβάσει στο site, έτσι ώστε ν' ακολουθούν τις προδιαγραφές του 4178...... Υπομονή, για όσους δεν βιάζονται....

 

 

στις υποθέσεις που πρέπει να γίνουν τώρα,ας υπογραφεί ένα Ιδιωτικό Συμφωνητικό και μια ΥΔ ώστε να τα έχει ο μηχανικός για να είναι ασφαλής και αν καθώς προχωράμε δούμε αλλαγές κτλπ τα διορθώνουν (κι ας πάνε αλλή μια φορά σε ΚΕΠ οι πελάτες...δεν τρέχει κάτι)...

 

εγώ προσωπικά αυτό θα κάνω για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

οι παλαιότεροι ίσως μας βοηθήσουν περισσότερο.

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, απότο πνεύμα και όχι από το γράμμα του Νόμου, το οποίο είναι αυτό που λές εσύ νομίζω,

είναι ότι αν δεν έχεις κάτοψη αδείας μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάτοψη της σύστασης.

Στην οποία περίπτωση βέβαια δικαίως θα ανναρωτηθείς, γιατί να δείξεις την κάτοψη αδείας και να μην χρησιμοποιήσεις της σύστασης.

Νομίζω όμως ότι θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα. Η διαμερισμάτωση πρέπει να δηλωθεί,

ειδικά εφόσον εμπλέκονται και αλλαγές που επηρεάζουν υδραυλικά και ηλεκτρικά. 

Είναι αμφίβολο δηλαδή αν εμπίπτει στην περίπτωση που δεν θεωρείται πλέον αυθαιρεσία.

Αν έρθει κάποιος άλλος μηχανικός να κάνει έλεγχο για βεβαίωση θα τη δώσει;

Εγώ δεν θα την έδινα

Link to comment
Share on other sites

Με την κάτοψη της σύστασης δείχνεις το πως είναι σήμερα ο χώρος.

Με την κάτοψη της άδειας βρίσκεις την αυθαιρεσία.

Και οι δύο υποβάλλονται σε διαφορετιό πεδίο.

 

Την κάτοψη της σύστασης θα την ανεβάσεις στο πεδίο "Κατόψεις" και με αυτή θα δείξεις πως είναι σήμερα ο όροφος.

Την κάτοψη της άδειας θα την ανεβάσεις στο πεδίο "Εγκεκριμένα σχέδια άδειας κ.λπ." και με αυτή θα δείξεις την εγκεκριμένη.

Και στις δύο θα φαίνονται οι "απαραίτητες σημειώσεις" κ.λπ. με βάσει τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι εδω η καταλληλη θεση....

 

ενα αρχικο "σχεδιο" - υποδειγμα  δηλωσης του ιδιοκτητη...

 

καθε διορθωση- προσθηκη....ευπροσδεκτη

δηλωση 105 για 4178.doc

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.