Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

δεν το έχω με τα συμβόλαια καθόλου και θέλω λίγη βοήθεια

 

Στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας αγροτεμαχίου (1981) αναφέρει οτι ο πωλητής "...δια του παρόντος, παραχωρεί μεταβιβαζει και παραδίδει κατά πλήρη κυριότητα νομήν και κατοχήν προς τους αφετέρου συμβαλλόμενους και αποδεχόμενους την αγοραπωλησίαν ταύτην αγοραστός κοινώς δε και αδιαιρέτως και κατ' ίσην μερίδαν εις έκαστον τούτων αντι 10000 δρχ...."

Από αυτό καταλαβαίνω οτι το αντρόγυνο (αγοραστές) αγοράσαν το οικόπεδο μισό μισό.

Η οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1983 στο όνομα του συζήγου. Ο σύζηγος έχει ποσοστό αναπηρίας 67% άρα και μειωτικό συντελεστή. 

 

Θεωρούνται συνιδιοκτήτες?

Μπορώ να κάνω δήλωση με τους ιδιοκτήτες να κατέχουν από 50% και να βάλω ειδικές συνθήκες σε όλα τα φύλλα καταγραφής?

 

φαντάζομαι πρέπει να δώ πως είναι δηλωμένο και στο Ε9 το οποίο και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αγοραστες μαζι και οι δυο συζυγοι...εχτισαν με ΟΑ...δεν λες τι...

Ανηκει και στους δυο κατα 50%...

Κανενα προβλημα...

[η ΟΑ δεν αποτελει τιτλο κυριοτητας...]

 

δηλωση θα κανεις...για ποια παραβαση???

 

Στο Ε9 θα πρεπει να το δηλωνουν κατα 50% καθε  ενας...σαν  κυρια κατοικια

 

Ο ενας δικαιουται απαλλαγη   σαν ΑΜΕΑ με ποσοστο ανω 67% και ο αλλος σαν προσωπο που επιβαρυνεται φορολογικα...

Δες αναλυτικα τις προυποθεσεις στο 17/2...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εχω έκθεση αυτοψίας για κλείσιμο φωταγωγού .

Μπορώ να τον ρυθμίσω χωρίς συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών στηριζόμενος στην εγκύκλιο 4  άρθρο 11 παρ.1α ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι οι πολεοδομίες δεν θα σου ακυρωσουν το προστιμο!Ειχα αντιστοιχη περίπτωση στην Αγια Παρασκευη και μου ειπαν οτι το υπεκα τους εδωσε οδηγία οτι στην εγκύκλιο 4  το άρθρο 11 παρ.1α αναφέρεται ΜΟΝΟ στα εκτος σχεδίου....

Βεβαια εγω εχω διαφορετικη αποψη διαβαζοντας την εγκυκλιο, αλλα "αυτοι εχουν το καρπούζι , αυτοί και το μαχαίρι"....

Το προστιμο δεν μου το ακυρώνουν διχως συναινέσεις....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κοινοχρηστο θελει το 51%. Αν ομως στη σύσταση λεει κατι διαφορετικό υπερυσχύει η σύσταση.Τωρα αν στο καταστατικό λεει κατι άλλο πιστευω οτι ή ιεραρχία εχει ως εξης:

α) Συσταση

β)Καταστατικό

γ) 51%

 

Διαβασε προσεκτικα τα συμβόλαια της σύστασης.Μου χει τυχει σε παλιες  οικοδομες να συνυπολογιζουν τα μέτρα των φωταγωγων στην οριζοντια του διαμερισματος....Αυτο θα το καταλάβεις αν περιγραφει στους κοινοχρηστους χωρους τους φωταγωγους 'η οχι...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κοινοχρηστο θελει το 51%. Αν ομως στη σύσταση λεει κατι διαφορετικό υπερυσχύει η σύσταση.Τωρα αν στο καταστατικό λεει κατι άλλο πιστευω οτι ή ιεραρχία εχει ως εξης:

α) Συσταση

β)Καταστατικό

γ) 51%

 

Διαβασε προσεκτικα τα συμβόλαια της σύστασης.Μου χει τυχει σε παλιες  οικοδομες να συνυπολογιζουν τα μέτρα των φωταγωγων στην οριζοντια του διαμερισματος....Αυτο θα το καταλάβεις αν περιγραφει στους κοινοχρηστους χωρους τους φωταγωγους 'η οχι...

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι οι πολεοδομίες δεν θα σου ακυρωσουν το προστιμο!Ειχα αντιστοιχη περίπτωση στην Αγια Παρασκευη και μου ειπαν οτι το υπεκα τους εδωσε οδηγία οτι στην εγκύκλιο 4  το άρθρο 11 παρ.1α αναφέρεται ΜΟΝΟ στα εκτος σχεδίου....

Βεβαια εγω εχω διαφορετικη αποψη διαβαζοντας την εγκυκλιο, αλλα "αυτοι εχουν το καρπούζι , αυτοί και το μαχαίρι"....

Το προστιμο δεν μου το ακυρώνουν διχως συναινέσεις....

Δεν ζήτησες αυτήν την "οδηγία" ???

Τι μλκ είναι πάλι αυτή??? Έχουμε ΝΟΜΟΥΣ, ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ, έχουμε να παλεύουμε και με "οδηγίες" τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Tι να ζητησω....Μου ειπαν οτι το ρωτησαν στο υπουργειο σε σεμινάρια που τους εκαναν και τους το ερμηνευσαν ετσι ΤΕΛΟΣ!...Νομίζεις οτι εχω περιθώρια να μεταπίσω καρεκλοκένταυρους δημοσίους υπαλληλους???Εδω για αλλα θέματα το υπουργειο μια τα ερμηνευει ετσι και μια αλλιως.....Αμφιβάλλω εδω και πολυ καιρό για την αντίληψή μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.