Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ιοαννα

και βεβαια δεν διαφωνω

μπορει να υπαγαγει σε συσταση  "ολοκληρη"την οικοδομη, στο συνολο της περιγραφοντας μονον  εμβαδα, οροφους,

χωρις νασυστησει περαιτερω ΟΙ  για τα διαμερισματα

 

Αλλά,  η  ερωτηση ηταν οτι "θα ανηκουν  στον ιδιοκτητη οι ΟΙ που θα προκυψουν απο την συσταση ",

 

δλδ ο ιδιοκτητης αποφασισε να  νοικοκυρεψει την περιουσια του..να ορισει τις ΟΙ με τα εμβαδα τα ποσοστα  κλπκλπ

 

[δλδ να κανει αυτο που επρεπε να ειχε κανει εδω και...35 χρονια...

...καλλιο αργα...]

 

και να διορθωσει και αυτο το καημενο το Κτηματολογιο  το οποιο    δεν δειχνει καμμια οικοδομη :smile:

 

δια την ...οπή  της σκαλας...όπως το λες... :smile: :-)

 

υγ

να μην ρωτησω .....

αλλά   θεωρειται τρυπα,   στο ταβανι του κατω οροφου ή στο πατωμα του πανω οροφου???? :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μια ολοκληρη οικοδομη, χωρις να εχει υπαχθει στις διαταξεις περι ΟΙ μεχρι σημερα.

Για να γινει σημερα συσταση ΟΙ

 

βεβαιωση δινεις για καθε διηρημενη ιδιοκτησια που θα δημιουργηθει.

Αρα καλως σου ζηταει μια βεβαιωση για καθε ΟΙ...Κι αν ηθελε να πουλησει  ενα διαμερισμα θα εδινες  δυο βεβαιωσεις...

 

Ομως,

Για την τακτοποιηση του δωματος και την συνενωση του με τον απο κατω οροφο...

 

δεν εχεις διαμερισματωση [διοτι διαμερισματωση υπαρχει σε οροφο  οχι μεταξυ οροφων]

και δεν εχει σχεση με την "ενιαια ιδιοκτησια που θελεις να δημιουργησεις σε δυο διαφορετικους οροφους]

 

Εχεις να τακτοποιησεις το "δωμα" ....και μια "τρυπα" ...ανοδου ή καθοδου...που συνδεει τους οροφους

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό που λες προϋποθέτει όμως και πολλές διαφορετικές δηλώσεις αφού κάθε δήλωση παράγει μία μόνο βεβαίωση με τον ίδιο αριθμό. Μπορώ για μία ενιαία ιδιοκτησία(αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν Ο.Ι.) να κάνω διαφορετικές δηλώσεις, να σπάσω δηλαδή την ιδιοκτησία σε τμήματα και να κάνω δηλώσεις για κάθε διαφορετικό κομμάτι? Και αν εγώ δώσω τις βεβαιώσεις και αυτός δεν κάνει τελικά τη σύσταση? Δεν είμαι εγώ εκτεθιμένος που έχω δώσει βεβαίωση για μία ιδιοκτησία που δεν υφίσταται τελικά?

 

Σε παρομοια περιπτωση που ειχα στον 4014(τριωροφο επι πιλοτις χωρις συσταση), πρωτα της εδωσα τη βεβαιωση που προεκυψε απο την τακτοποιηση του τριωροφου, στη συνεχεια εκανε αυτη συσταση οριζοντιων και στο τελος μου ζητησε βεβαιωση ανα οριζοντια  για να γινει μεταβιβαση στα παιδια του ιδιοκτητη.Μηπως προκειται για κατι τετοιο???

Απ οσο ξερω 'κατακορυψη " διαμερισματωση δεν υπαρχει.Κατα νομο διαμερισματωση υφισταται ανα οροφο.Την ενοποιηση στην περιπτωση σου δικαιολογησε την με αναλυτικο (εσωτερικη σκαλα).

Σε συνέχεια και αυτών που έλεγα και παραπάνω μήπως πρέπει πρώτα να γίνει η σύσταση με μία βεβαίωση και αφού γίνει η σύσταση τότε να δώσω διαφορετικές βεβαιώσεις για κάθε Ο.Ι.?

 

ιοαννα

και βεβαια δεν διαφωνω

μπορει να υπαγαγει σε συσταση  "ολοκληρη"την οικοδομη, στο συνολο της περιγραφοντας μονον  εμβαδα, οροφους,

χωρις νασυστησει περαιτερω ΟΙ  για τα διαμερισματα

 

Αλλά,  η  ερωτηση ηταν οτι "θα ανηκουν  στον ιδιοκτητη οι ΟΙ που θα προκυψουν απο την συσταση ",

 

δλδ ο ιδιοκτητης αποφασισε να  νοικοκυρεψει την περιουσια του..να ορισει τις ΟΙ με τα εμβαδα τα ποσοστα  κλπκλπ

 

[δλδ να κανει αυτο που επρεπε να ειχε κανει εδω και...35 χρονια...

...καλλιο αργα...]

 

και να διορθωσει και αυτο το καημενο το Κτηματολογιο  το οποιο    δεν δειχνει καμμια οικοδομη :smile:

 

δια την ...οπή  της σκαλας...όπως το λες... :smile: :-)

 

υγ

να μην ρωτησω .....

αλλά   θεωρειται τρυπα,   στο ταβανι του κατω οροφου ή στο πατωμα του πανω οροφου???? :smile: :-) :smile:

χαχαχα. δυστυχώς η κατάσταση είναι μπάχαλο. Ακριβώς μετά από 35 χρόνια αποφάσισε να κάνει το αυτονόητο κι εγώ πρέπει να κάνω διατριβή στο ακίνητό του. Για την τρύπα δεν ξέρω αφού είναι ενιαία ιδιοκτησία είναι παράβαση ή υπάγεται στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις? Μάλλον θα το πάω με αναλυτικό μαζί με άλλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις τις βεβαιωσεις οπως τις ζηταει η συμβ/φος

 

θα πληρωθεις για ¨οοολα  οσα κανεις

ισχυουν  για δυο μηνες

 

μεταααα

αν το  μετανοιωσει

 

θα βγαλεις καινουργιες

[αλλα δεν θα μετανοιωσει...γιατι δεν "παει αλλο" και το καταλαβε]

 

να συνεργαστεις  με την συμβ/φο για το τι χρειαζεται..

αυτη θα πει στον πελατη  οτι θελει ..."27" χαρτια... που τα φτιαχνει ο μηχανικος...

αν δεν θελει ας μην συνεχισει, αλλα ειναι σιγουρο οτι θα την ακουσει...

 

Αρα  εχεις να κανεις τοπογραφικα, κατοψεις, πινακα ποσοστων, δαπανων κοινοχρηστων, ασσανσερ

 

[ρωτησε τον...τι δηλωσε στο κτηματολογιο???]

 

και  αυθαιρεσιες να μην ειχε...παλι επρεπε να γινουν ολα τα -πολλα- χαρτια...

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,πρόσφατα μου έτυχε μια περίπτωση που έχει ως εξής:Σε οικόπεδο που αγοράστηκε το 1979 και ανήκει σε 2 αδέλφια ανεγέρθη μονώροφη κατοικία(ο πελάτης έχει μόνο τον αέρα στους τίτλους) το οποίο νομιμοποιήθηκε με τον νόμο Τρίτση.Ύστερα από 2 χρόνια το 1981 ο ενδιαφερόμενος έχτισε αυθαιρέτως από πάνω κατοικία 80 τ.μ. και τώρα θέλει να κινήσει τη διαδικασία νομιμοποίησης του. Στο σημείο αυτό να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχει πραγματοποιηθεί σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πράγμα το οποίο επιθυμεί ο πελάτης για να λάβει τη κυριότητα του κτίσματος.Θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει στο τι ενέργειες απαιτούνται καθώς είναι η πρώτη μου δουλεία και δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία   :???: ,σχετικά με τα θέματα που πρέπει να ασχοληθώ εγώ,καθώς και ο πελάτης για τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας,μετέπειτα αμοιβές μηχανικού,και αμοιβή συμβολαιογράφου περίπου. Περιοχή  Αρτέμιδα Αττικής Εμβαδό οικοπέδου 360 τ.μ

Edited by labis_at
Link to comment
Share on other sites

αυτος που εχτισε...εχτισε....νομιμοποιησε

 

αυτος που   "ειχε"   τον "αερα", εχτισε .... αυτο που εχτισε ...και πρεπει να τακτοποιησει

και να συσταθει ΟΙ και να μοιρασουν...

 

Αρα...πας με τον 11/iv

 

Για την διαδικασια και τα εξοδα τακτοποιησης, πας αναλογα με την ΤΖ , εμβαδο κτισμστος, παλαιοτητα, κυρια και μοναδικη κατοικια κλπ...

 

Για τα εξοδα  των συμβολαιων θα μιλησεις με τον συμβ/φο

Link to comment
Share on other sites

...........................................................

χαχαχα. δυστυχώς η κατάσταση είναι μπάχαλο. Ακριβώς μετά από 35 χρόνια αποφάσισε να κάνει το αυτονόητο κι εγώ πρέπει να κάνω διατριβή στο ακίνητό του. Για την τρύπα δεν ξέρω αφού είναι ενιαία ιδιοκτησία είναι παράβαση ή υπάγεται στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις? Μάλλον θα το πάω με αναλυτικό μαζί με άλλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

dimitris GM, on 21 May 2014 - 16:44, said:snapback.png

....................................................................

 

αλλά   θεωρειται τρυπα,   στο ταβανι του κατω οροφου ή στο πατωμα του πανω οροφου???? :smile: :-) :smile:

 

Ας μου επιτραπεί να σημειώσω ότι πέραν του πατώματος της άνω Ο.Ι  και της οροφής της κάτω Ο.Ι, η τρύπα έγινε στον ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.  Και χωρίς να εννοώ βέβαια ότι πρόκειται για μείζονα στατική επέμβαση, όμως καλό είναι να έχουμε υπ όψη τα :

Θέματα Λεμπέση

9. ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ: Όταν έχει αλλάξει το στατικό από την άδεια κυρίως ως προς τη

διαμόρφωση του στατικού φορέα (κολώνες, δοκοί, ανοίγματα) ή ως προς το περίγραμμα του

κτιρίου ή αν έχει αλλάξει η θέση του κλιμακοστασίου, δηλαδή σε κάθε περίπτωση που έχει

υλοποιηθεί άλλη στατική μελέτη, τότε είναι όλο το κτίριο αυθαίρετο. Φυσικά υπάρχει η

δυνατότητα να πληρωθεί το παράβολο και να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης.

• Αν δεν γίνει νομιμοποίηση δηλώνονται όλα τα τ,μ, χωρίς υπέρβαση δόμησης (δηλ.< 50%)

και χωρίς άλλη υπέρβαση, με σημείωση στα σχόλια για το είδος της αυθαιρεσίας.

• Αν δεν γίνει νομιμοποίηση, η 2η φάση της δήλωσης γίνεται: Με αποτύπωση της

πραγματικής κατάστασης και από εκεί και πέρα θα εξετάσετε τι επίπτωση θα έχει στο

δελτίο δομικής τρωτότητας.

• Δεν πρέπει να χορηγηθεί Βεβαίωση σε περίπτωση μεγάλης αλλαγής των στατικών, διότι

  υπάρχει θέμα επικινδυνότητας που ο Μηχανικός δεν πρέπει να το παραβλέψει

 

και:

327  ΤΕΕ Πελοπ.

………………………..

Ο διαφορετικός στατικός φορέας ΔΕΝ τακτοποιείται με τον 4178. Μπορείτε να προχωρήσετε σε άδεια  νομιμοποίησης υπάρχει θέμα επικινδυνότητας που ο Μηχανικός δεν πρέπει να το παραβλέψει

 

Επειδή, και για την ιστορία, μη ξεχνάμε ότι ανάμεσα στις αιτίες για την κατάρρευση της Ricomex (ή της Faran δεν θυμάμαι ακριβώς) από τον σεισμό του ΄99  θεωρήθηκε,  με συνέπεια την απόδοση ευθυνών σε Μηχανικό,  και μία αυθαίρετη τρύπα σε πλάκα για μία σκάλα!!!.......

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω μία δήλωση για δύο ΟΙ, το ποσοστό που βρίσκω τα επιτρεπόμενα είναι το άθροισμα των ποσοστών των ΟΙ, έτσι δεν είναι;

 

Και σαν επιφάνεια έχω το άθροισμα των αυθαιρεσιών.

Στα φκ όπως θλεω τα καταγραφω για καλυτερη εποπτεία, ε;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω μία δήλωση για δύο ΟΙ, το ποσοστό που βρίσκω τα επιτρεπόμενα είναι το άθροισμα των ποσοστών των ΟΙ, έτσι δεν είναι;

 

Και σαν επιφάνεια έχω το άθροισμα των αυθαιρεσιών.

Στα φκ όπως θλεω τα καταγραφω για καλυτερη εποπτεία, ε;

 

Σ αυτό συνάδελφε δεν θα βρεις σίγουρη και μονοσήμαντη απάντηση ούτε από forum ούτε από νόμο-εγκυκλίους-Ε/Α. Υπάρχει η συντηρητική άποψη που λέει «ξεχωριστά φύλλα για κάθε Ο.Ι με τους δικούς της συντελεστές» και η άλλη που όμως δεν φαίνεται να «κοντράρει» από τίποτε ξεκάθαρο, που λέει «όλες οι Ο.Ι  μαζί μία σούπα με κοινούς συντελεστές υπέρβασης και ολικά εμβαδά».  Εδώ ακόμη και 9 μήνες μετά την εφαρμογή του νόμου οι "φωστήρες" του ΥΠΕΚΑ  συνεχίζουν να μας χρωστούν μία εξήγηση  για το πως θα επιμεριστεί η Υ.Κ και η Υ.Υ σε Ο.Ι μίας πολυκατοικίας για τον συντ. κατ.4.......  (@#@%#@ κι αγνάντευε)

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω μία δήλωση για δύο ΟΙ, το ποσοστό που βρίσκω τα επιτρεπόμενα είναι το άθροισμα των ποσοστών των ΟΙ, έτσι δεν είναι;

 

 

Να συμπληρώσω δε  με ένα στοιχείο ενισχυτικό της δεύτερης άποψης :

 

ΤΕΕ Κεντρ. Μακεδονίας

24. Απ. Πράγματι, στον ν. 4178/13, αν ο ιδιοκτήτης έχει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες,

μπορεί να επιλέξει αν θα τις δηλώσει όλες μαζί ή κάθε μία μεμονωμένα, προβαίνοντας

κατά περίπτωση σε συγκρίσεις των πολεοδομικών μεγεθών, με μεγέθη αναγόμενα στο

άθροισμα των ποσοστών ή το ποσοστό συνιδιοκτησίας, αντίστοιχα. Σε ότι αφορά την

έκδοση βεβαίωσης, βλ. άρθρ. 3, ν. 4178/13.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω μία δήλωση για δύο ΟΙ, ..............

 

Ν' αποφύγεις να το κάνεις έτσι και να προτιμήσεις να κάνεις δύο δηλώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.