Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο ιδιοκτήτης του ορόφου, αφού ο όροφος αποτελεί ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία, ρυθμίζει τις αυθαιρεσίες του. Συναίνεση θα χρειαζόταν αν είχε αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους. 

Link to comment
Share on other sites

Ο η/χ έχει δημιουργηθεί με υποστυλώματα εδραζόμενα στον ισόγειο κοινόχρηστο χώρο όπου  ο η/χ του ισογείου χρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη του ισογείου, που δε θέλει να τακτοποιήσει.Δεν ξέρω αν είμαι σαφής...

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως τα λες το "πρόβλημα" συναίνεσης το έχει ο από κάτω και όχι ο από πάνω αφού η δικιά του αυθαιρεσία είναι εντός κοινοχρήστου. :smile:

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα,

οι ιδιοκτητες του ισογειου και του οροφου  απο κοινου και εκ συμφωνου

αφου πρωτα εριξαν "κολωνες"   στον κοινοχρηστο  ακάλυπτο... προεκτειναν την πλακα του οροφου

και ο μεν οροφος " εκλεισε"  το δικο του "πατωμα"

[αυτο δεν ειναι Η/Χ  -και εάν δεν ειχε  κλειστει και το ισογειο..- .ανετα θα λεγαμε οτι μαλλον ειναι "σαχνισί"..απλα ειναι "επι στύλων".]

 

 

04.JPG

 

το   δε ισογειο,

εκλεισε επισης τον, αντιστοιχο,  δικο του  απο κατω  χωρο...

[όποια ονομασια και αν  δωσουμε σε αυτο...παντως ουτε αυτο ειναι Η/Χ]

 

εχουμε κατασκευες επι κοινοχρηστου της οικοδομης

 

Απαιτειται συναίνεση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Δημήτρη εννοείς οτι θέλει συναίνεση και ο όροφος αν κατάλαβα καλά?
Εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι ο "κοινόχρηστος χώρος" αφορά την επιφάνεια-χώρο-όγκο που ορίζεται στη στάθμη του ισογείου και όχι την επιφάνεια-χώρο-όγκο που προκυπτει από την εις απείρου ύψους προβολή αυτής της επιφάνειας προς τα άνω?Δηλαδή με την ίδια λογική,σε 5 όροφη οικοδομή,εάν τα μπαλκόνια του 1ου,2ου,3ου,4ου και 5ου ορόφου έχουν μεγαλώσει σε πλάτος κατά π.χ 50cm στον πίσω ακάλυπτο χρειάζεται συναίνεση?Ούτε με σφαίρες λέω-πιστεύω εγώ,χωρίς να μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση όμως.
Εγώ πάντως συμφωνώ με τον Paulo33 περισότερο και όχι με το νομικό μας,και κατά τη γνώμη μου το ισόγειο μόνο θέλει συναίνεση,ο όροφος οχι...

ΟΚ,το διάγραμμα κάλυψης θα έχει ένα θέμα το καταλαβαίνω,αλλά με μια καλή περιγραφή στην τεχνική έκθεση νομίζω λύνεται...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

νικ,  καλησπερα,

αυτο που θετεις ειναι διαφορετικο απο  το θεμα του katero

και εγω θα ήθενα να πώ οτι συμφωνω με τον Παυλο

και με εσενα

και με αυτο που λεει "το μπαλκονι που μεγαλωσε" εκει .στα ψηλα πατωματα...δεν θελει συναινεση -λεει-

 

αλλα,  αν το "ψαξουμε"   περισσοτερο...

- οτιδηποτε χτισθει κατω απο τον κοινοχρηστο ακαλυπτο....ειναι "υπογειο" του ακαλυπτου και  θελει συναινεση

- λογικα, το ιδιο  πρεπει να συμβαινει και με οτιδηποτε χτιζεται   επι του κοινοχρηστου ειτε "αυτοτελώς" ειτε κατ΄  επεκταση της οικοδομης

- Επίσης, γινεται  δεκτο οτι,  αν προκειται για επεκταση στο ισογειο...απαιτειται συναινεση ή αποκλειστικη  χρηση...

 

Ως προς τη επεκταση του μπαλκονιου...δλδ για κατασκευή ψηλα πανω απο τον ακαλυπτο...

 

-υποθετω οτι με την "απλή" λογικη οτι ανω του ακαλυπτου δεν μπορει να χτισθει τπτ...αρα δεν παρεμποδιζεται καποιο δικαιωμα...με το "φαρδεμα" του μπαλκονιού....μπορει να γινει τακτοποίησή του

[τα περι αλλαγης της οψης...κλπ θεματα οτι ο καθε συνιδιοκτητης θελει να μην εχει πανω απο το κεφαλι του ενα μπαλκονι πλατους 5 μ

 αλλά τον ...εναστρο ουρανο...μαλλον   δεν το λαμβανουμε υποψη μας.]

 

Θα μπορουσαμε, με την λογικη αυτη, αν εχουμε δυο οικοδομες στο ιδιο οικοπεδο

να ενωσουμε τους 5ους οροφους...και να κανουμε  τους   διδυμους πυργους της   PETRONAS...

 

Παντως, επι του θεματος που συζηταμε...

δεν προκειται για    απλά   μπαλκονια που  "φαρδυναν"

Προκειται για ανοικοδομηση  καθ'υψος, ενος τμηματος-κτισματος  που κολλαει στην οικοδομη   εξωτερικα

και δημιουργησαν "κλειστους χωρους"

 

τα λεμε

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σπέρες Δημήτρη
OK,καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.Λογικά αυτά που παραθέτεις.Οπότε εαν κάτι τέτοιο μου τύχει στο μέλλον,θα τη ζητήσω τη ρημαδοσυναίνεση και ελπίζω να έχει ο πελάτης καλές σχέσεις με το γείτονα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια του κοινόχρηστο επεκτείνεται "εις το άπειρον" και απαιτεί συναίνεση.

 

Ο εξώστης λόγω του ότι υπάρχει η σχετική νομολογία ότι ο εξώστης μπροστά από την ΟΙ ανήκει στον κάτοχο της ΟΙ,

οριακά ίσως να μπορεί να τακτοποιηθεί άνευ συναίνεσης...

 

ΑΛΛΑ το κλείσιμο του εξώστη αυτού (ή άλλου) εγώ λέω ΟΧΙ...

Απαιτεί συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Τακτοποιηση για αλλαγες στα κουφωματα σε οριζοντια ιδιοκτησια απαιτει συναινεση δεδομενου οτι οι οψεις ειναι κοινοχρηστες??

Οταν εχω διαμερισματωση οροφου απ' οπου προκυπτουν και αλλαγες στα εξωτερικα κουφωματα των διαμερισματων θεωρω οτι εχω δυο μικροπαραβασεις (μια διαμερισματωση και εναν αναλυτικο για τα κουφωματα) ή η αλλαγη εξωτερικων κουφωματων συμπεριλαμβανεται στη διαμερισματωση????

Link to comment
Share on other sites

Η όψη της οικοδομής απο το νόμο είναι κοινόχρηστη. Αν οι συνιδιοκτήτες ¨θίγονται¨ ακόμη και ένας χρωματισμός της οριζόντιας χωρίς συναίνεση (σε ροζ χρώματα για παράδειγμα) μπορεί να ακυρωθεί απο ενα δικαστήριο.

 

Είναι δυο διαφορετικές παραβάσεις κατά τη γνώμη μου. Δ.Δ. μπορώ να έχω ακόμη και όταν ¨κόβω¨ ένα δωμάτιο απο ενα διαμέρισμα και το ¨δίνω¨ σε άλλο χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.