Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχεις τρεις συνιδιοκτητες  σε ενα ακινητο...

εχουν τιτλο κυριοτητας

σου δινουν την σχετικη εντολη....καθε ενας  ξεχωριστα και αναφερει το ποσοστο του

[αν καποιος απουσιαζει εξουσιοδοτει τον εναν  απο αυτους ή καποιον αλλον να υπογραψει και να σου αναθεσει..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις τρεις συνιδιοκτητες  σε ενα ακινητο...

εχουν τιτλο κυριοτητας

σου δινουν την σχετικη εντολη....καθε ενας  ξεχωριστα και αναφερει το ποσοστο του

[αν καποιος απουσιαζει εξουσιοδοτει τον εναν  απο αυτους ή καποιον αλλον να υπογραψει και να σου αναθεσει..]

 

Ευχαριστώ.

BTW, τόση χαρτούρα εξουσιοδοτήσεις χ3, ΥΔχ3, συμβάσεις χ3, σκ@τ@ χ 3 τσαμπα και βερεσε.

 

Όπα όπα, τώρα μου ήρθε: Και θα πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠx3????? Επί της νόμιμης??? Δεν παίζει αδέρφια!!

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος κάνεις....

Μισό. Τρεις δηλώσεις σημαίνει τρία έργα του συστήματος του ΤΕΕ, που σημαίνει τρεις "ελάχιστες" αμοιβές περί τα 1500 ευρώ αν δεν απατώμαι, που σημαίνει τρία ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ επί των "ελαχίστων".

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 3 δηλώσεις;;;; Αφού ένα ακίνητο μπορεί να ενταχθεί στο νόμο με 1 δήλωση, ανεξαρτήτως του πόσοι είναι οι ιδιοκτήτες του.

Link to comment
Share on other sites

Χαθήκαμε στις λέξεις msxoin ....

 

1 Δηλωση με  ν συνιδιοκτήτες => 1 αμοιβή , 1 ΤΣΜΕΔΕ

 

3 Δηλώσεις  με ν συνιδιοκτήτες => 3 αμοιβές , 3 ΤΣΜΕΔΕ

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιο πάνω λέγαμε ότι στην περίπτωση Ο.Ι., καλό είναι να υποβάλλονται διαφορετικές δηλώσεις και όχι μία δήλωση με διαφορετικά ΦΚ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς!

Όταν σε ένα ακίνητο υπάρχουν πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες, τότε καλό είναι (εγώ αυτό ακολουθώ) να υποβάλλονται τόσες δηλώσεις όσες οι ΟΙ που χρήζουν ένταξης στον 4178.

Τότε, θα έχουμε επίσης, τόσες αμοιβές, τόσα ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. όσες οι δηλώσεις.

Κι αυτό για να μην "μπλέκονται" οι συντελεστές των υπερβάσεων και ο επιμερισμός των προστίμων.

Βεβαίως ο νόμος (για κάποιους συναδέλφους) δίδει το περιθώριο της μίας δήλωσης, αλλά κατά την προσωπική μου άποψη, αυτό δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο και το βασικότερο περιπλέκει τα ..."πράγματα" σε πολύ επικίνδυνο βαθμό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς!

Όταν σε ένα ακίνητο υπάρχουν πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες, τότε καλό είναι (εγώ αυτό ακολουθώ) να υποβάλλονται τόσες δηλώσεις όσες οι ΟΙ που χρήζουν ένταξης στον 4178.

Τότε, θα έχουμε επίσης, τόσες αμοιβές, τόσα ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. όσες οι δηλώσεις.

Κι αυτό για να μην "μπλέκονται" οι συντελεστές των υπερβάσεων και ο επιμερισμός των προστίμων.

Βεβαίως ο νόμος (για κάποιους συναδέλφους) δίδει το περιθώριο της μίας δήλωσης, αλλά κατά την προσωπική μου άποψη, αυτό δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο και το βασικότερο περιπλέκει τα ..."πράγματα" σε πολύ επικίνδυνο βαθμό!

 

Εμ αυτό σου λέω. Δεν είναι δυνατόν όμως, απο την στιγμή όπου είναι τσεκαρισμένο ότι οι συντελεστές δεν αλλάζουν είτε με μία δήλωση για όλους είτε με 3 διαφορετικές δηλώσεις, να φορτωνόμαστε με τριπλάσια έξοδα για μία ασάφεια του νόμου. Άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.