Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε υπόγειο μεζονέτας με ιδιοκτήτες τους Α και Β έχω : 

 

i) Οριζόντια ιδιοκτησία - Κλειστό πάρκινγκ 1  που θα αλλάξει χρήση σε κατοικία και ανήκει στον ιδιοκτήτη Α 100%.

 

ii) Οριζόντια ιδιοκτησία - Κλειστό πάρκινγκ 2 που θα αλλάξει χρήση σε κατοικία και ανήκει στον ιδιοκτήτη Β 100%.

 

iii) Κοινόχρηστο χώρο που θα αλλάξει χρήση σε κατοικία και ανήκει από 50% στις Α και Β.

 

1) Μπορώ να κάνω μία δήλωση από 50% για όλους τους χώρους 

 

ή 

 

2) Επειδή είναι ξεχωριστές Ο.Ι. με ξεχωριστούς ιδιοκτήτες θα κάνω δηλώσεις με τον μισό κοινόχρηστο χώρο σε κάθε μία από αυτές ?

 

Προσοχή... Ο νόμος μιλάει για ξεχωριστές αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μέσα στο υπόγειο τα πάρκινγκ και τα κοινόχρηστα είναι ενιαίoς χώρος απλώς υπάρχει μία οριοθέτηση στο σχέδιο ότι υπάρχει το P1 και το P2. Επομένως μήπως δεν είναι αυτοτελείς ιδιοκτησίες και μπορώ να κάνω μία δήλωση ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

εικάζω ότι εκ παραδρομής έχεις διατυπώσει ότι "θα αλλάξει χρήση" αντί του "έχει αλλάξει χρήση".

 

το υπόγειο από την οικοδομική του άδεια περιελάμβανε ενιαίο χώρο για στάθμευση και κάποιο διάδρομο πρόσβασης χωρίς να έχει χωριστεί σε διηρημένες Θ.Σ με χιλιοστά.Μήπως είχαν ορίσει αποκλειστική χρήση? 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η χρήση όλου του χώρου, στην πράξη έχει αλλάξει από την κατασκευή σε σπίτι.

 

Ο χώρος που θέλω να ρυθμίσω είναι ουσιαστικά όλο το υπόγειο με τις δύο θέσεις στάθμευσης οι οποίες είναι απλά διαγραμμισμένες - οριοθετημένες στο σχέδιο και έχουν κοινή είσοδο μία πόρτα στην μέση της μίας πλευράς του υπογείου. Ο μεταξύ τους χώρος δεν είναι τίποτα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αποκλειστική χρήση κ.τ.λ. Έχει σημασία ?

 

Το θέμα είναι αν γίνεται κοινή δήλωση θεωρώντας ότι οι Ο.Ι. δεν είναι αυτοτελείς (κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμη τι σημαίνει !).

 

Θυμίζω από ε/α του 4014 ότι "αυτοτελής ιδιοκτησία είναι αυτή που έχει συσταθεί συμβολαιογραφικά".

 

Το τυπικά σωστό νομίζω με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι να κάνω δύο δηλώσεις αφού έχω δύο Ο.Ι. με διαφορετικό ιδιοκτήτη χωρίς να είμαι και σίγουρος. Το μόνο ψάχνω μήπως υπάρχει κάποιο  παραθυράκι επειδή αυτές οι δύο Ο.Ι. είναι σε έναν κοινό χώρο χωρίς να χωρίζονται μεταξύ τους ?

 

Θυμίζω λίγο τον νόμο και την εγκύκλιο 3 :

 

N.4178.Άρθρο 11.1.
" Σε κάθε οικόπεδο.....η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων....μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων......είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας.....ιδιοκτησίας..... "
 
Εγκύκλιος 3.Άρθρο 11. παρ.1
" Στις περιπτώσεις περισσότερων.....αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο....οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία αίτηση υπαγωγής.... "
Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

για τις 2 διαφορετικές δηλώσεις συμφωνώ λόγω των διαφορετικών ιδιοκτητών.

Στα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια οι θέσεις δεν ήταν κλειστές.Στη συνέχεια άλλαξαν χρήση και έγιναν κατοικίες. 

Υπολογισμός προστίμου ως, Υ.Δ με μειωτικό συντελεστή λόγω υπογείου.

Το κοινόχρηστο τμήμα του υπογείου, έχει γίνει και αυτό κατοικία. Έχει προσαρτηθεί στις αυθαίρετες κατοικίες αν κατάλαβα σωστά.

Εξαιτίας του κοινόχρηστου τμήματος που έχουν καταλάβει με τις αυθαίρετες κατοικίες θα πρέπει συναινέσουν όπως λέει ο κανονισμός (μάλλον στη περίπτωσή τους με 2 Υ.Δ.Δε νομίζω να υπάρχει έννοια γενικής συνέλευσης με 2 άτομα)

Link to comment
Share on other sites

κοινή δήλωση θα γίνει δεν υπάρχει θέμα συναίνεσης....το μόνο αναρωτιέμαι αν γίνεται δύο ιδιοκτήτες με δύο ιδιοκτησίες να κάνουν κοινή δήλωση. Κάποιοι λένε ναι κάποιοι πάλι όχι. Αν διαβάσεις ξανά τους νόμους είναι λίγο ασαφείς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούν να κάνουν μία δήλωση 4178, όχι μόνο αυτοί οι δύο αλλά και 102 να ήταν στο ίδιο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ?! Δύο ξεχωριστοί ιδιοκτήτες για δύο ξεχωριστές Ο.Ι. στο ίδιο οικόπεδο, μπορούν να κάνουν κοινή δήλωση ? 

 

Παράδειγμα. 

 

Ο Α έχει το διαμέρισμα Α1 και ο Β έχει το δαιμέρισμα Β2 στην ίδια πολυκατοικία. Και τα δύο έχουν αυθαιρεσίες. Μπορούν ο Α και ο Β να κάνουν κοινή δήλωση και για τα δύο διαμερίσματα με ένα Φ.Κ. για κάθε διαμέρισμα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

N.4178.Άρθρο 11.1.

" Σε κάθε οικόπεδο.....η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων....μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων......είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας.....ιδιοκτησίας..... "
 
Εγκύκλιος 3.Άρθρο 11. παρ.1
" Στις περιπτώσεις περισσότερων.....αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο....οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία αίτηση υπαγωγής.... "

 

 

Προσοχή στο φρασεολόγιο!!!!!! 

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα διαφορετικών ιδιοκτητών δεν μπορούν δύο για τα δικά τους δύο διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι γίνεται όπως το περιγράφει ο νικ, και υποθετικά έστω ότι το Α διαμέρισμα έχει αυθαίρετη δόμηση 20 τ.μ. και το Β 10 τ.μ

Ο συντελεστής υπέρβασης για κάθε ιδιοκτησία (η οποία θα είναι καταχωρημένη σε διαφορετικό φ.κ) θα προκύπτει με βάση τις αυθαιρεσίες του κάθε διαμερίσματος?

δηλαδή για το Α: 20/χιλιοστα Χ ΣΔ οικ και Β:10/χιλιοστά Χ ΣΔ οικοπ. ή αθροιστικά, δηλαδή 20+10/χιλιοστά Χ Σ.Δ οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.