Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι Χρόνια Πολλά για την Εθνική μας Επέτειο

 

Ερώτηση: Διαμέρισμα    Μεζονέτα   ισογείου    υπογείου    σε πολυκατοικία αποτελείται από 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Το υπόγειο απαρτίζεται από τις 4 από αυτές. Εχουν πέσει οι τοίχοι και έχει δημιουργηθεί ενιαίος χώρος. Ο ιδιοκτήτης

[αγοραστής ή οικοπεδουχος και τι αναγραφεται στο συμβολαιο???]   είναι και στις 5 ο ίδιος. Μπορώ να δηλώσω με μία δήλωση όλες τις ΟΙ μαζί? Αν ναι πως θα υπολογίσω τους συντελεστές, δεδομένου ότι κάθε ΟΙ έχει από 1/οο μέχρι και 13/οο? Αθροιστικά για όλο το διαμέρισμα?

[το ισογειο προφανως επικοινωνει με το υπογειο...  στο υπογειο εχει και αλλες διηρημενες ιδιοκτησιες???]

 

Ευχαριστώ

νομιζω οτι θα επρεπε να διευκρινισεις την ερωτηση... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα επρεπε να διευκρινισεις την ερωτηση... :smile:

Αγοραστής. Αγόρασε 5 διαφορετικές ΟΙ. Η μία ΟΙ (Π3) αποτελείται από το ισόγειο και τμήμα υπογείου. Επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα. Το υπόγειο αποτελείται από αυτό το τμήμα και άλλες 4 ΟΙ (αποθήκες) αφού έπεσαν οι τοίχοι. Οι 4 Ο.Ι έχουν από 1 /οοο η καθεμία και η Π3 έχει 40/1000.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις τις αυθαιρεσίες όλων μαζί σε μια δήλωση.

Δεν ξεχνάς να βάλεις και μια παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου (υπογείου).

Συγκρίνεις με τα συνολικά χιλιοστά όλων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Ισόγειο κατάστημα με άδεια 1990 ,διαμορφώθηκε το 1995  (και έγινε και σύσταση ΟΙ), σε ενα τμήμα ως χώρος στάθμευσης (Ι1  ) και σε ένα τμήμα ως χώρος κατοικίας , που προσαρτήθηκε στο συνεχόμενο ισόγειο διαμέρισμα  (Ι2) , όπως περιγράφονται στα σχέδια και την πράξη της σύστασης.   Όλο το ισόγειο ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη.

Στη συνέχεια το τμήμα του καταστήματος ,που έγινε χώρος κατοικίας, έγινε ανεξάρτητο διαμέρισμα .

 

Σκέφτομαι να δηλώσω;

 

1. με αρθρ. 18.5.β αλλαγή χρήσης καταστήματος σε κατοικία και χώρο στάθμευσης (από κύριο χώρο σε κύριο χώρο), με αναλυτικό προυπολογισμό  (1ΦΚ).

 

2.Αλλαγή  Διαμερισμάτωσης για όλο το ισόγειο, και στη συνέχεια τροποποίηση της σύστασης. 

 

Σωστά;

 

3.Οι αλλαγές κουφωμάτων καλύπτονται με την αλλαγή χρήσης ή απαιτείται αναλυτικός;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by kskan
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την προσέγγισή σου.

Τα κουφώματα καλύπτονται από τον προυπολογισμό με τις αλλαγές χρήσης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 1. όταν υπάρχει μια οικ.αδεια , ενός ιδιοκτήτη, με δύο κτίρια από δύο κατοικίες το καθένα, εντός οικισμού, και σύσταση οριζ.ιδιοκτησίας για να τακτοποιηθούν υπόγεια και περιβάλλον χώρος, πρέπει 4 δηλώσεις ή μπορεί να κάνει μία δήλωση για όλα?

2.στον 4014 ήταν 4 δηλώσεις?

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι ΔΕΝ καλύπτεται η αλλαγή κουφωμάτων από την αλλαγή χρήσης.

Θα μπουν στον ίδιο προϋπολογισμό αλλά θα πρέπει να υπολογισθούν.

Link to comment
Share on other sites

Υπό8εση του 4014 που θα μεταφερθεί στον 4178. Σε εκτός σχεδίου περιοχή με Ο.Α σε 2 ονόματα κατασκευαστηκαν 2 ανεξάρτητες κατοικίες. Έπειτα έγινε σύσταση Ο.Ι κ κά8ε όνομα της Ο.Α έχει από μια κατοικια. Κ οι 2 κατοικίες έχουν υπερβάσεις ως προς την Ο.Α ενώ υπάρχει κ μπάρμπεκιου στο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο. Το ερώτημα πόσες δηλώσεις χρειάζονται? Στον 4014 έκανα 1 ώς συνιδιοκτήτες. Είναι σωστό ή μήπως θέλει 3? (Μια για κάθε Ο.Ι κ μια για το μπάρμπεκιου στο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα γήπεδο έχω δύο κτίρια, Α και Β :

Α. και στα δύο έχω τον ίδιο ψιλο κυριο, αλλά διαφορετικό επικαρπωτή στο ένα και διαφορετικό στο άλλο.

Ερ Α1. Μπορώ να κάνω μία αίτηση. (Σωσστά??)

Και εάν τώρα στο Α έχω 40% ποσοστό αλλά 400 τμ παράνομα,

και στο Β έχω 60% ποσοστό αλλά 70 τμ παράνομα, (με επιτρεπόμενα τα 600 τμ)

Ερ Α2. θα υπολογίσω όλες τις παραβάσεις μαζί, και θα τις συγκρίνω με τα συνολικά επιτρεπόμενα του 100% ? (σκεπτόμενος δηλαδή καθαρά πολεοδομικά?)

ή θα πρέπει σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής να βάζω διαφορετικά ποσοστά υπέρβασης?

 

Εγώ τώρα ακόμα δε ξέρω σίγουρα ότι είναι ο ίδιος ψιλός κύριος, γιατί μου έφεραν ένα απίστευτα κακογραμμενο συμβόλαιο που επιδέχεται .. διττής ερμηνείας (δηλαδή λέει ότι μεταβιβάζεται κατά πλήρη κυριότητα νομή και κατοχή, ποσοστό ...% από το εμπράγματο δικαίωμα της επικαρπίας νομής και κατοχής του γηπέδου, που αντιστοιχεί στη δόμηση του Β κλπ κλπ!!!!!). 

εάν το  καθεστώς τελικά αποδειχθεί διαφορετικό ,δηλαδή στο Α ψιλός κύριος ο "Χ", στο Β όμως είναι ψ.κ. η εταιρεία του "Χ"???

τότε στην αντίστοιχη ερώτηση (ερ. Β1) για το πόσες αιτήσεις θα γίνουν, ξέρω οτι υπάρχουν δύο απόψεις εδω μέσα, και εγώ πλέον έχω ...μπερδευτεί!

και ερ. Β2: αν δεχτώ ότι κάνω μία αίτηση και πάλι για όλο το ακίνητο με τις υπερβάσεις του, πώς θα υπολογίσω ποσοστά?

σε όλο το ακίνητο συνολικά? ή χώρια στο Α, χώρια στο Β?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 1. όταν υπάρχει μια οικ.αδεια , ενός ιδιοκτήτη, με δύο κτίρια από δύο κατοικίες το καθένα, εντός οικισμού, και σύσταση οριζ.ιδιοκτησίας για να τακτοποιηθούν υπόγεια και περιβάλλον χώρος, πρέπει 4 δηλώσεις ή μπορεί να κάνει μία δήλωση για όλα?

2.στον 4014 ήταν 4 δηλώσεις?

κανείς? παλιότερα είχαν γίνει 4 δηλώσεις 3843/2010 αλλά δεν εξοφλήθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.