Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ds

 

πολυ σωστα

 

απλα δξ αν η καταγραφη ολων των τμ. της α' αδειας  στο διαγραμμα καλυψης κατα την εκδοση  της β'  αδειας

 

αποτελει - κατα καποιον τρόπο-  "νομιμοποιηση" της α' αδειας

η οποια ειχε εκδοθει για συγκεκριμενα τμ...αλλά εχτισε περισσοτερα 

 

ή μηπως χρειαζεται "επικαιροποιηση"..."νομιμοποιηση" ή κατι παρομοιο...

 

διοτι το στελεχος της α' δειχνει "100" τμ

 

δλδ

ο μηχανικος κατα την πουληση αυτης της α' καθετης

θα καλυπτεται απο το διαγραμμα της β' αδειας?

 

ή θα απαιτηθει και "κατι άλλο"

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο Διαγραμμα Καλυψης της β' άδειας οντως αποτυπωνεται η πραγματικοτητα του υπαρχοντος κτισματος (α' άδεια) και συνυπολογιζεται στον υπολογισμο δομησης κ καλυψης.

 

Και μαλιστα παρα το γεγονος οτι γινεται αναφορα "υπογειου" και "ισογειου" στην α' αδεια, στην β' αδεια δινονται ξανα οι ιδιοι χαρακτηρισμοι, αλλά για το "υπογειο" μετραται κανονικα η δομηση του. Εκει απλα θεωρω άστοχο τον χαρακτηρισμο.

 

Όσο για την υπερβασης δομησης, δε νομιζω να τιθεται τετοιο θεμα, καθως απο τη β' άδεια που τα ελαβε όλα υποψιν (και υπαρχοντα και νεα κτισματα), προκυπτει οτι εχουν δικαιωμα 100τ.μ. δομησης ακομα.

 

Θα πρεπει προφανως στην τεχνικη εκθεση να αναφερω και τις 2 οικοδομικες αδειες για να δικαιολογησω τους ισχυρισμους μου

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη άδεια παρουσιάζει με εστιγμένη τις κάθετες στο τοπογραφικό και το δ. κάλυψης; Έχει πινακάκια με τα ποσοστά δόμησης και κάλυψης επί του συνολικού που αντιστοιχεί στον καθένα;

Μου έχει τύχει περίπτωση ελέγχου να έχει εκδοθεί άδεια σε ένα τμήμα καθέτου και στη συνέχεια να "αποκρύπτεται" η κάθετη και να εκδίδεται άδεια στο όμορο τμήμα καθέτου παρουσιάζοντας βεβαίως την πρώτη οικοδομή και το οικόπεδο ενιαίο!

Προσωπικά εκτιμώ ότι πρέπει να εξετάσεις τα μεγέθη που αφορούν την πρώτη άδεια. Έστω ότι στο τμήμα της κάθετης είχες δικαίωμα 100 τμ δόμηση και 100 τ.μ κάλυψη. Συγκρίνεις τις αυθαιρεσίες με βάση αυτά τα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

To διαγραμμα καλυψης της β' αδειας εμφανιζει το οικοπεδο ως ενιαιο...παρουσιαζει την υπαρχουσα κατασταση (α' αδεια) και δειχνει και το αλλο κτισμα στο οποιο αναφερεται η β' αδεια (προσθηκη).

 

Στους υπολογισμους δομησης και καλυψης αναφερει τα της α' αδειας και προσθετει σε αυτα τα της νεας αδειας στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυθαιρετο που <<πατα>> σε 2καθετες του ιδιου ιδιοκτητη ,τα ποσοστα υπερβασης υπολογιζονται για την καθε καθετη με οτι της αναλογει υπολογιζοντας με το τμημα του κτιριου που βρισκεται σε αυτη?

Η ευρεση κατηγοριας πως γινεται εφοσον η ΟΑ εκδοθηκε για μια απο τις καθετες?με τα συνολικα πραγματοποιηθεντα που αφορουν ομως μια καθετη?η με οτι θα αντιστοιχουσε στις δυο(πρακτικα δεν υπαρχει τετοιο μεγεθος  στο ΔΚ)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα

Εξήγησε μας το ιστορικό.

Το κτίριο αδειοδοτήθηκε για να οικοδομηθεί σε μια κάθετη με τα αντίστοιχα ποσοστά σε δόμηση και κάλυψη;

Μετά αυτό ανεγέρθηκε σε λάθος θέση;

Το κτίριο σήμερα θεωρείται ως να έχει Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου ή υπάγεται στο 1.γ (τελευταίο εδάφιο) παραρτήματος;

Link to comment
Share on other sites

Παυλο καλημερα

Θεωρω οτι υπαρχει ΟΑ

Ας το ξεκινησω απο την αρχη,,

Το ακινητο βρισκοταν σε οικισμο προ 23

Δημιουργηθηκαν το 90 τρεις καθετες  του ιδιου ιδιοκτητη  εκ των οποιων η μια απο τις καθετες ηταν λωριδα πλατους 3μ ωστε να παραμενει σαν δρομισκος προς την αλλη καθετη που δεν ειχε προσωπο .

Το 91 εκδιδεται ΟΑ στη μια καθετη κ κτιζεται 2οροφη οικοδομη με υπογειο κ η μπαζωτη βεραντα του οροφου (λογω κλισης ο οροφος ειναι ισογειος στο πλαι κ πισω) ,που προβλεποταν στην οα   επεκταθηκε γυρω στο 0,50 εντος της αλλης καθετης(της λωριδας) κ δεν μπαζωθηκε δημοιυργωντας  στην ουσια χωρο επεκτασης του υπογειου 0,50 μ στην λωριδα.

Δεν υπαρχει μετατοπιση κτιριου απλα επεκταση σε αλλη καθετη

Οι συντελεστες τετραγωνιδιων θα υπολογιστουν συμφωνα με το ποσοστο δομησης,καλυψης  που αντιστοιχουν στη λωριδα κ για το τμημα 0,50 μ που επεκταθηκα σε αυτη....σωστα?

Η κατηγορια ομως πρεπει να συγκριθει με τα επιτρεπομενα της οα ,ομως η οα εκδοθηκε για τη αλλη καθετη...αυτο με προβληματιζει

 

σου εγραψα το ιστορικο γιατι υπαρχει κ δευτερη ερωτηση

αν εχεις καποια αποψη 

Το 92 η περιοχη εντασσεται στην επεκταση του σχεδιου Πολης με τις διαταξεις του 1337  κ το εμβαδο της ολης ιδιοκτησιας απομιωνεται ελαχιστα (δεν επηρεαζεται η αρτιοτητα).Το 2010 την μια καθετη την μεταβιβαζει στη κορη  κ εγω εκανα νεο πινακα κατανομης συμφωνα με τα παλια ποσοστα αλλα με το νεο εμβαδο της πραξης εφαρμογης..κ  τωρα απλα ασχολουμενος με το αυθαιρετο διαπιστωασα οτι,δεν ελαβα υποψιν το τμημα των 050μ  που πατα κ στη λωριδα(ανεξαρτητη καθετη)..κ την αποσταση του κτιριου απο το οριο της αλλης    καθετης.πρεπει να γινει  καποια διορθωση ?

Link to comment
Share on other sites

Τη λωρίδα πλάτους 3 μ. γιατί την έβαλαν ως ξεχωριστή κάθετη (ενώ στην ουσία δεν μπορεί να οικοδομηθεί). Θα έπρεπε να την περιγράφουν ως κοινόχρηστη δίοδο προς τη δεύτερη κάθετη. Της έχουν αποδώσει ποσοστό δόμησης και κάλυψης;

Πέρα από αυτό, δεν κατάλαβα πως είχε σχεδιαστεί μια μπαζωμένη βεράντα εντός της όμορης κάθετης και τελικά ο χώρος δεν μπαζώθηκε ποτέ και αποτελεί αυθαίρετο χώρο. Μήπως η οικοδομή έχει μετατοπιστεί σε σύννομη θέση στο οικόπεδο και προς την όμορη κάθετη;

 

Όσο αφορά για τους συντελεστές νομίζω ότι η πιο πρακτική λύση σε ένα δύσκολο ιδιοκτησιακό θέμα είναι να λάβεις συντελεστή υπέρβασης με βάση τα πολεοδομικά μεγέθη της κάθετης στην οποία εκδόθηκε η άδεια και το ίδιο για την κατηγορία με βάση την άδεια της οικοδομής, περιγράφοντας στην τεχνική έκθεση το ιστορικό. Αν πας στην άλλη κάθετη θα πρέπει να θεωρήσεις ότι δεν έχεις άδεια για το τμήμα που εισέρχεται σε αυτή, άρα για το τμήμα αυτό δεν θα έχεις συντελεστές. Όμως θα υπάρξει ανακολουθία διότι ουσιαστικά εξετάζεται το κτίριο στην πρώτη κάθετη για την οποία έχει εκδοθεί άδεια. Νομίζω ότι το λιγότερο μπλέξιμο είναι με τον τρόπο που σου προτείνω. Μετά συμβολαιογραφικά θα πρέπει να γίνουν αλλαγές. Όμως αφού ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος νομίζω ότι γίνεται η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

οσο εγραψα...περιπου  ολα.......να ενα μεγαλοπρεπες σβησιμο...

αντε απο την αρχη...

ειχε ενα γηπεδο εκανε τρεις καθετες

και δεν ειχε καμμια δουλεια να κανει την 3η σαν "τριτη" ....

'επρεπε να την εχει σαν μια μαζι με την πισω καθετη

δλδ "πιστολι" 3μ πλατος  με προσωπο   απο τον δρομο μεχρι την πισω καθετη

Καθαρα και ξαστερα...και οι χρησεις και οι επικευες και οι συντηρησεις....

 

τεσπα

Μετα την ΠΕ του αποδοθηκε ενα αλλο οικοπεδο

Ειτε ιδιο ειτε διαφορετικο,  επρεπε να επαναλαβει τις καθετες....   εκτος αν απο την ΠΕ εληφθησαν υποψη και αποδοθηκαν σαν καθετες

[δυυυυσκολο....]

Τεσπα...ό,τι εγινε εγινε

 

πατηρ ειναι...κορη του ειναι

 

ας διορθωσουν λιγο τα εμβαδα των καθετων....

 

δεν μου καλοφαινεται να τακτοποιησει 50 εκ μεσα στον "κονοχρηστο διαδρομο"...

καπως αλλοιως να γινει...

 

υγ

και οσο εγω εσβηνα και ξαναεγραφα

απαντησε -πολυ σωστα- ο παυλος

 

με τον οποιο συμφωνώ

 

απο την μια η Καλαματα απο την αλλη η Λεσβος...

μυρισε ο τοπος απο  θαλασσα, ουζακι και χτταποδακι... :smile: :-) :smile:

 

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δημητρη την καλημερα μου κ σε σενα ,δυστυχως με τουτο το νομο μονο η μυρωδια απο τα χταποδακια φτανει στο γραφειο

Ο κυριος που ειναι κ ιδιοκτητης κ εκανε τις 3 καθετες ειναι συναδελφος στη συνταξη κ **************************************...ΤΕΛΟς ΠΑΝΤΩΝ

Παυλο πραγματι ο λαιμος εχει δικα του ποσοστα   δομησης καλυψης , ξεχωριστη καθετη ιδιοκτησια. που κ εγω το 2010 ακολλουθησα στο νεο πινακα.

Θεωρω οτι καταρχας θα γινει 1 δηλωση με 2φκ ενα για καθε   καθετη...κ οντως η μια (λαιμος) δεν εχει πραγματοποιουμενα αρα κατ 5,ενω η αλλη κατ4,ομως πρακτικα δεν μπορω να βαλω χωρις ΟΑ  εφοσον στο ενα ΦΚ θα βαλω αδεια κατα τα αλλα θα υπολογισω συντελεστες με τα αντιστοιχουντα σε καθε καθετη..

 

υγ η μπαζωτη δεν ειχε σχεδιαστει κ στη ομορη απλα στη κατασκευη <<φαρδυνε>>,δικο του ηταν οτι ηθελε εκανε... :shock:

 

ισως μπορω να αλλαξω την καθετη λαιμο στη συσταση ωστε να μη περιλαμβανει την επεκταση...αλλα βιαζεται για ηλεκτρ/ση μεχρι τελος του μηνα!!!!!!!!  ξεχασα δεν μπορω να δωσω βεβαιωση

 

 

Επενέβην λίγο στα προσωπικά δεδομένα.Με συγχωρείτε!!

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.