Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

για να νομιμοποιησει...θα ελεγχθει απο την ΥΔΟΜ

-  και ως προς το ποσοστο συνιδιοκτησιας

- και ως προς το αν εχει  "υπολοιπα  δομησης"...

αρα πιθανον  να μην μπορει...

 

οχι...οι αυθαιρεσιες σε καθε καθετη...δεν επηρεαζουν την αλλη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας σε μια υπόθεση αυθαιρέτου που με απασχολεί,
 
Ιδιοκτήτης Α έχει οικία, σε οικόπεδο όπου έχει πλήρη κυριότητα (επικαρπία και ψιλή κυριότητα), στο διπλανό οικόπεδο που αποκτήθηκε με άλλο τίτλο έχει μόνο την επικαρπία και την ψιλή κυριότητα την έχει η αδερφή του. Το σπίτι που θέλω να τακτοποιήσω, βρίσκεται σε μια ενδιάμεση θέση καθώς στα 2 οικόπεδα δεν μπήκε ποτέ συρματόπλεγμα. Έτσι τμήμα του σπιτιού είναι στο ένα οικόπεδο και τμήμα του στο άλλο. Οικοδομικές άδειες δεν υπάρχουν. Η υπαγωγή θα γίνει με μια ή 2 δηλώσεις;
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Έχω κάθετη εκτός σχεδίου του 1980 σε 4000 τ.μ.. Ο πελάτης έχει ποσοστό καθέτου 1/5 οπότε αναλογούσα δόμηση 40 τ.μ. Ο πελάτης έχει άδεια για 60 τ.μ. (ως προσθήκη κατ'έκταση σε υφιστάμενη κατοικία η οποία βρίσκεται στο άλλο τμήμα καθέτου) και το 1990 βγάζει και δεύτερη άδεια ως προσθήκη καθ' ύψος - συνολική επιφάνεια αδείας 80 τ.μ. και αυθαιρέτων 120 τ.μ. . Σε καμία άδεια δεν "φαίνεται" η κάθετος. Το 2000 κάνει και Σ.Ο.Ι. Υπάρχουν αυθαίρετες προσθήκες και στις 2 στάθμες. Και θα ήθελα να ρωτήσω:

Εφόσον έχω κάθετο ασχολούμαι μόνο με το τμήμα μου. Ποια είναι όμως η δόμηση του τμήματος;

Ουσιαστικά θεωρώ ότι οι επιφάνειες της αδείας δεν είναι αυθαίρετες αλλά υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει δικαστική διαμάχη με τον ιδιοκτήτη του άλλου τμήματος αφού έχει χρησιμοποιήσει τα μέτρα του.  

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καθε καθετη ειχε δικαιωμα να χτισει τα τμ. που της "αναλογουσαν" με βαση το συμβολαιο συστασης καθετης ιδιοκτησιας..

 

Τυχον αυθαιρεσιες...δεν επηρεαζουν τις αλλες καθετες...

 

Επίσης η Πολεοδομια επρεπε να ελεγχει την καθετη κατα την εκδοση της ΟΑ...

Επομενως...αν καποιος εβγαλε ΟΑ μ με παραπανω τμ...εχει μεν νομιμη ΟΑ

αλλα ζημιωνει την αλλη καθετη...

 

Υπαρχει προβλημα...

Να μιλησεις με τον δικηγορο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ ότι πρέπει να απευθυνθώ και σε δικηγόρο, διότι ουσιαστικά ο προηγούμενος μηχανικός που έβγαλε τις άδειες του πελάτη δεν έλαβε υπόψιν την κάθετο - οπότε είναι καταρχήν νομικό το θέμα, διότι ουσιαστικά πολεοδομικά έχουν εκδοθεί κανονικά άδειες... Η υπόθεση είναι μπερδεμένη και ο πελάτης δεν αντιλαμβάνεται τις έννοιες.. Τον ενδιαφέρει πόσο θα πληρώσει μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας σε μια υπόθεση αυθαιρέτου που με απασχολεί,

 

Ιδιοκτήτης Α έχει οικία, σε οικόπεδο όπου έχει πλήρη κυριότητα (επικαρπία και ψιλή κυριότητα), στο διπλανό οικόπεδο που αποκτήθηκε με άλλο τίτλο έχει μόνο την επικαρπία και την ψιλή κυριότητα την έχει η αδερφή του. Το σπίτι που θέλω να τακτοποιήσω, βρίσκεται σε μια ενδιάμεση θέση καθώς στα 2 οικόπεδα δεν μπήκε ποτέ συρματόπλεγμα. Έτσι τμήμα του σπιτιού είναι στο ένα οικόπεδο και τμήμα του στο άλλο. Οικοδομικές άδειες δεν υπάρχουν. Η υπαγωγή θα γίνει με μια ή 2 δηλώσεις;

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Όλα του γάμου δύσκολα ...

 

μίλα με συμβολαιογράφο μπας και βγάλεις άκρη με την παρ.2 του αρθρου 5 (που δεν το νομίζω... σίγουρα )

 

μα είναι περιπτώσεις αυτές ? 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά τα άρθρα του 4178 θα έπρεπε να είναι όσα και οι Ελληνες ... 

κάθε περίπτωση διαφορετική από την άλλη !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Τελικά επικοινώνησα με τον συμβολαιογράφο ο οποίος μου είπε ότι το πρόβλημα θα προκύψει όταν θα χρειαστεί τροποποίηση της οριζοντίου και ενημέρωση του κτηματολογίου. Εφόσον υπάρχουν άδειες τις οποίες μετά από τόσα χρόνια δεν τις έχει προσβάλει ο ζημιούμενος να θεωρήσω νομίμως υφιστάμενες τις επιφάνειες και να ασχοληθώ με τις υπερβάσεις.. Και βέβαια το πρόστιμο είναι δυσθεώρητο για τον πελάτη.. Επομένως προσθέτω μια ακόμη έρευνα αυθαιρέτου στο αρχείο μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

1.μεταφορα απο 4014 σε ακινητο που βρισκεται σε 1 απο  τις συνολικες 3 Κ.Ι  του ιδιου ιδιοκτητη

Τα ποσοστα κατα την μεταφορα για τους συντελεστες κ για την κατηγορια θα υπολογιστουν επι του συνολου της Κ.Ι η του οικοπεδου?

Αν 20 εκ πατανε κ στην αλλη Κ.Ι πως υπολογιζονται οι υπερβασεις κ κατηγορια?με 2 ΦΚ για καθε ΟΙ?

 

 

2.Aν η ΟΑ εχει εκδοθει σε ολο το οικοπεδο κ η συσταση μεταγενεστερη η ευρεση κατηγοριας υπολογιζεται επι του συνολικου οικοπεδου η επι της καθετης κ τι διαφορα θα υπηρχε αν ειχε εκδοθει για το τμημα της καθετης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.