Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

2 καθετες σε μια δηλωση γινεται...σωστα η καθε μια σε χωριστο ΦΚ?

 

 

καθε μια σε χωριστο ΦΚ

 

 

επανερχομαι στο πιο πανω ερωτημα

Συμφωνα με το αρθρο 11.1 ,αν γιεται υπαγωγη 2 καθετων σε μια δηλωση,τοτε τα ΦΚ για καθε καθετη,στις πιο πολλες περιπτωσεις δεν θα εχουν το ιδιο ποσοστο ΥΔ,πως αντιμετωπιζεται αυτο?

εχει αλλαξει κατι απο τοτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδιοκτήτης οικοπέδου με οικοδομική άδεια αγόρασε το όμορο του και κατασκεύασε πισίνα στο νέο οικόπεδο και B/Q πάνω στο όριο των δύο οικοπέδων αυθαίρετα. Στο ακίνητο με την οικοδομική άδεια εντοπίστηκαν και εκεί αυθαιρεσίες. Μπορώ να τακτοποιήσω βάσει ν. 4178/13 με μια δήλωση ή θέλει δύο ξεχωριστές?

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις ξεχωριστα για καθε οικοπεδο...

 

εκτος αν θελεις να τα θεωρησεις  σαν ενα  οικόπεδο, ...συνενωμενο τοις πραγμασι...

 

Ομως,   αν τα θεωρησεις σαν "ενα",   τοτε  θα κανεις νομιμοποιηση και οι υπερβασεις του σδ.  θα "μετρησουν" στο ενιαιο...

 

Ειναι θεμα κοστους και επιλογης του πελατη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ χρονια πολλα 

Επανερχομαιστο θεμα διοτι με επειγει,

1.αν σε οικοπεδο με 3 καθετες,μπορουν οι δυο να υποβαλουν κοινη δηλωση

2.τα ποσοστα υπερβασεων κ η ευρεση κατηγοριας θα γινει συμφωνα με τα κτιρια συνολικα των δυο καθετων κ τα ποσοστα που αντιστοιχουν στις 2 καθετες?(προκειται για γονεα στη μια καθετη κ την ανηλικη κορη του στη δευτερη,αρα ο γονιος πληρωνει κ για τις 2 καθετες

 

Στο σωμα του νομου λεει απο κοινου δηλωση για οριζοντιες η καθετες,αρα γιατι το εφαρμοζουμε στις ΟΙ κ οχι στις Κ.Ι.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!! Να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει καθώς έχω μεγάλη απόκλιση στο πρόστιμο. Έχω ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας με το οποία μεταβιβάζονται δυο όμορα οικοπέδα που αποτελούν το καθένα αυτοτελή και ανεξάρτητη κάθετη ιδιοκτησία. Υπάρχει αυθαίρετο στο ένα και το άλλο είναι αδόμητο. Καθώς έχουν τον ίδιο ιδιοκτήτη, η επιτρεπόμενη δόμηση (για να βγάλω το ποσοστό υπέρβασης-και αντίστοιχα για την κάλυψη) μπορεί να υπολογιστεί στο σύνολο των δύο ή υπολογίζεται μόνο για το οικόπεδο που υπάρχει το αυθαίρετο? Αν όχι, μπορεί να κάνει κάτι συμβολαιογραφικά ή είναι φαύλος κύκλος με την αδυναμία έκδοσης βεβαίωσης? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε οικόπεδο με δύο κάθετες ιδιοκτησίες, και συσταση οριζοντιων, εχω τακτοποιησει τις αυθαιρεσιες της οριζόντιας ιδιοκτησίας που μου ανατέθηκε (του ανήκει κατά πληρη κυριοτητα)  καθώς και τις αυθαίρετες κατασκευές της κάθετης ιδιοκτησίας (στην οποία βρίσκεται η ο.ι.).

Έχω τη συναίνεση του ιδιοκτήτη που έχει την πληρη κυριότητα της άλλης ο.ι. της ίδιας καθέτου ιδιοκτησίας.

Η καθετη ιδιοκτησία εχει ποσοστό 3/4 στο ενιαίο οικόπεδο με διακίωμα αποκλειστικής χρήσης στο δυτικό τμήμα του όπου και βρίσκονται. Η άλλη κάθετη που δεν εξετάζω έχει το υπόλοιπο 1/4.

 

Υποθέτω πως αφου (εκτός από την ο.ι.) τακτοποιω και κοινοχρηστα τμηματα της καθετης, στο συστημα του τεε πρεπει να δηλωσω και τον ιδιοκτητη της δευτερης ο.ι.? Σε αυτή την περίπτωση το αθροισμα τους στο συνολο του οικοπεδου ειναι 75/100. Αρα πρεπει να δηλωσω και τον ιδιοκτητη της αλλης καθέτου που του ανηκει το 1/4 του οικοπέδου? (από τον οποιο δεν χρειάζεται να πάρω υ/δ)

 

Ή μήπως αρκεί να δηλώσω (στο σύστημα και μόνο) ως ιδιοκτητη τον ιδιοκτητη της ο.ι. κατά 100% και να συνυποβάλω απλά την υ/δ του ετερου ιδιοκτητη της αλλης ο.ι. της ιδιας καθέτου? (στην τεχνική εκθεση τα περιγραφω ολα αναλυτικά ως εχουν)

Link to comment
Share on other sites

:smile:

σωστά και γι αυτο δεν ασχολουμαι με την αλλη καθετη.

Όμως στο συστημα του Τεε ως ιδιοκτήτες τι να βάλω?

Στον πελατη μου ανηκει μια ο.ι. 100%, ενώ υπαρχει αλλη μια ο.ι. στο ακινητο.

Τακτοποιησα τις αυθαιρεσιες της ο.ι. του πελατη αλλα και τις κοινοχρηστες (των δύο συνιοδιοκτητών των δύο αυτοτελών ο.ι. της καθέτου)

 

Για να μην το μπερδεύω....... νομίζω ότι αρκεί να δηλώσω τον πελάτη μου 100% και τα υπόλοιπα να τα περιγράψω στην τεχνική έκθεση και να συνυποβάλλω την  υ/δ του συνιδιοκτητη της καθέτου..

 Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.