Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

greenick

 

δεν πειραζει σε ποιο ονομα βγηκαν οι ΟΑ...μπορει να ηταν προικοσυμφωνο ...πριν καταργηθει η προικα... :smile:

Επίσης, σωστα γραφονταν , στα Ε9 των συζυγων...δες στον κωδικο ιδιοκτησιας πρεπει να γραφει "2"

 

Παντως εδωκαι 2 χρονια καθε συζυγος  τα γραφει ξεχωριστα...

 

Να τα  διορθωσουν

αλλα δεν σε επηρεαζει...διοτι για να δεις αν συντρεχει περιπτωση ¨κυριας και μοναδικης"

πρεπει να δεις τα περιουσιακα στοιχεια και των  δυο συζυγων..

 

Οπως προανεφερα

Θα κανεις το προσυμφωνο για να εχεις "νομιμη εντολη" και "νομιμη βαση" για να προχωρησεις...

Θα κανεις τις  τακτοποιησεις

Θα πληρωσεις με 100 δοσεις [μειον οι τρεις  μηνες...]

 

και θα μπορεις να κανεις το οριστικο της συστασης και διανομης

όταν     θελησεις...

 

Αυτο   το δικαίωμα    δεν εχει καταληκτικη ημερομηνια...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Μία ερώτηση:

 

 Έχω περίπτωση πελάτη που του ανήκει "διαιρεμένο τμήμα αγροτεμαχίου εμβαδού....τμ" σε εκτός σχεδίου στην Επανομή Θεσ/κης με βάση το συμβόλαιό του (προικοσύμφωνο του 1971). Η αυθαίρετη κατοικία στο τμήμα του αυτό δηλώθηκε με τον 4014 χωρίς άλλη συναίνεση , αλλά καθώς αποπληρώνεται με δόσεις...... μας πρόλαβε ο 4178.

 

Κατά τη γνώμη σας μπορεί να μπει και στον ν 4178 τώρα χωρίς κάποια συναίνεση ή προσύμφωνο , αφού έχω συμβόλαιο που αναφέρει το τμήμα ως διαιρεμένο- αν μη τι άλλο , το τμήμα αυτό δεν θεωρείται αποκελιστικής χρήσης τουλάχιστον του πελάτη μου?

Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι του ανηκει "διαιρεμενο"  

τοτε πρόκειται για  ενα..ανεξαρτητο τμημα αγρού,....

 

Πως προεκυψε....το γραφει στο συμβολαιο...

αρα πας μονος σου...χωρις συναίνεση

 

τι αλλο :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αν εγραφε αυτοτελες και διαιρετο τμημα του υπ΄ αριθμον ταδε αγροτεμαχιου τοτε δεν θα υπηρχε καμια αμφιβολια οτι ειναι ανεξαρτητο τμημα ενος μεγαλυτερο αγροτεμαχιου, οποτε δεν θελεις καμια συναινεση. Στα περισσοτερα συμβολαια τα διαιρετα κομματια αναφερονται ως αυτοτελη και διαιρετα. Αν το αγροτεμαχιο προεκυψε απο διανομη και ειναι χωρισμενο απο την αρχη ετσι, στην τοπογραφικη υπηρεσια θα μπορεσεις  να το διασταυρωσεις. Αν χωριστηκε μεταγενεστερα της διανομης με συμβολαιογραφικη πραξη και οπωσδηποτε πριν το 1977, στην τοπογραφικη θα εχει στοιχεια για το συνολικο αγροτεμαχιο, δεν υπαρχει ενημερωση για τις κατατμησεις.

 

Αν θελεις δωσε μιας την ακριβη περιγραφη που εχει το συμβολαιο

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Στη Χαλκιδική έχουν γίνει "ρυθμίσεις", ΄με τον 4014, σε εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχια με την εξήγηση (στον πελάτη) ότι η ρύθμιση σε προστατεύει από την κατεδάφιση, δεν μπορείς όμως να μεταβιβάσεις.

Δεν είναι λιγάκι μπακάλικο αυτό; Δηλαδή δίνει στον πελάτη την ψευδαίσθηση ότι κάτι έγινε με αποτέλεσμα παρεξηγήσεις.

Έχω κι εγώ πελάτη που με πιέζει να κάνω το ίδιο.

Να περιμένω κάποια διευκρίνιση ston 4178 ή να κάνω κι εγώ το ίδιο;;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Παρά  το γεγονος οτι στον 4014 δεν υπηρχε η δυνατότητα,

 

αυτες οι ρυθμισεις στα "εξ αδιαιρετου" της Χαλκιδικης

 

ανηκουν σε εκεινη την "μεριδα" που δηλωνε  με ...την... ΥΔ του ιδιοκτήτη οτι

 

-.... εχω την συναινεση των υπολοιπων

- ....θα εχω την  συναινεση των υπολοιπων...

- ....ναι,  θα συναινεσουν ...οταν  τους...βρώ...σίγουρα

- ... εχω το 100% σε "τμήμα " 345 τμ...

 

 

Σημερα,   με   τον 4178 η διαδικασια  οριζεται    ρητα  με το αρθρο 5 και ειναι αρκετα ξεκαθαρη ....

[όσο και να προσπαθει η εγκ. 3 και η "ανυπογραφη ανωνυμη "  να τα  μπερδέψει

 

υγ

ιουλιε

 

αυτο το "εχω εγω ενα  τσακαλι....."  ή  "ο αλλος το κάνει,  αρα και εγώ...." 

ή "ο κουμπαρος εχει ενα ξαδερφο στην πολεοδομια και ειπε της ξαδερφης  που του ειπε να το κοψει  σε κομματια"

 

ειναι περα απο τις συννομες διαδικασιες.

 

και, αφου δεν το έκανες μεχρι τωρα με ολη αυτη την αναμπουμπουλα του 4014....,

 

τώρα με τον 4178 που ειναι ρητα καθωρισμενες οι διαδικασιες...

 

πώς και  που θα  στηριχθεις   και γιατι να το κανεις...???

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν εγραφε αυτοτελες και διαιρετο τμημα του υπ΄ αριθμον ταδε αγροτεμαχιου τοτε δεν θα υπηρχε καμια αμφιβολια οτι ειναι ανεξαρτητο τμημα ενος μεγαλυτερο αγροτεμαχιου, οποτε δεν θελεις καμια συναινεση. Στα περισσοτερα συμβολαια τα διαιρετα κομματια αναφερονται ως αυτοτελη και διαιρετα. Αν το αγροτεμαχιο προεκυψε απο διανομη και ειναι χωρισμενο απο την αρχη ετσι, στην τοπογραφικη υπηρεσια θα μπορεσεις  να το διασταυρωσεις. Αν χωριστηκε μεταγενεστερα της διανομης με συμβολαιογραφικη πραξη και οπωσδηποτε πριν το 1977, στην τοπογραφικη θα εχει στοιχεια για το συνολικο αγροτεμαχιο, δεν υπαρχει ενημερωση για τις κατατμησεις.

 

Αν θελεις δωσε μιας την ακριβη περιγραφη που εχει το συμβολαιο

ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση απάντηση ..

 

στην ουσία αφού περιγράφει τους συμβαλλόμενους λέει ότι

" ο τάδε δίδει στον μελλόνυμφό του λόγω προικός διηρημένο τμήμα εξ ενός αγρού στη θέση τάδε κατηγορίας Α αγροτεμαχίου με αριθό τάδε συνολικής εκτασεως 14750τμ , εκτάσεως του διηρημένου τμήματος 3.750τμ που συνορεύει...."

 

παρακάτω λέει ότι

" η κοινότητα Επανωμής έχει χαρακτηριστεί τουριστικός τόπος κατά τις τάδε διατάξεις ... και ο ανωτέρω αγρός προέρχεται εκ παραχωρήσεως του ελλ.δημοσίου και γεωργικής του αποκαταστάσεως δυνάμει του τάδε οριστικού τίτλου κυριότητας του 1956 του υπουργείου Γεωργίας μετεγγεγραμένο στο..ο ανήρ θα έχει την επικαρπία και η γυνή την ψιλή κυριότητα..."

 

το προικοσύμφωνο συστάθηκε το 1971.

Α!και στη δέυτερη σελίδα έχει μία χειρόγραφη σημείωση αριστερά στο περιθώριο που γράφει "κατά την έννοια των άρθρων 1118 και 1120 του Α.Κ(πραγματικαί δουλείαι)" με μια υπογραφή..που δε ξέρω σε τί αναφέρεται ακριβώς ..

 

δεν υπάρχει κάτι άλλο βοηθητικό.. μήπως τώρα γίνεται πιο σαφές αν πρόκειται για διηρημένο τμήμα αγροτεμαχίου που πάει χωρίς συναίνεση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.