Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το πρόβλημα μου είναι ότι έγινε σύσταση καθέτου χωρίς ο μηχανικός να αποτυπώσει το υπάρχον κτίριο στο οικ. 71. παραθέτω τα σχέδια συννημένα γιατί πάλι δεν μου τα δεχόταν

post-5416-0-84534400-1387307031_thumb.jpg

post-5416-0-55034500-1387307049_thumb.jpg

post-5416-0-56589100-1387307069_thumb.jpg

Edited by architect1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάθε κάθετη ιδιοκτησία τακτοποιεί τα δικά της σε εμένα δεν μπορεί να γίνει, αφού το 1ο μου κτίριο μπαίνει μέσα στην κάθετη. Έγω σκεφτόμουν να θεωρήσω τα μέτρα της καθέτου που αναλογούν από το 72 μαζί με τα μέτρα του 71 σαν σύνολο και με βάση αυτά να συγκρίνω τα μεγέθη μου. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Η σύσταση καθέτου μπορεί να θεωρηθεί άκυρη επειδή δεν έγινε σύμφωνα με την πραγματική κατάσταση που υπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

ειτε και το 71 και 72 ανηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη

ειτε σε  διαφορετικους

 

αν το 1980 εγηινε  συσταση καθετης στο ακινητο  72, τοτε υπηρχε...

 

- αυτοτελες το 71

- και δυο καθετες στο 72

 

αυτοι ηταν οι τιτλοι τους

 

με βαση αυτους  τους τιτλους επρεπε να χτισουν....

 

απο οσα δειχνεις...

το κτισμα στο 71..." παταει"  εν μερει στην α' καθετη......

το κτισμα στην α' καθετη,  λες οτι οταν εγινε η καθετη...δεν το εγραψαν...!!!!

 

θα δεις την ΟΑ του 71

 

την ΟΑ στο 72 και σε ποιό οικοπεδο αναφερεται...

 

και τον συμβ/φο,   να δεις τι τοπογραφικα εχουν επισυναψει στα συμβολαια...

Link to comment
Share on other sites

Πιο μπερδεμένη περίπτωση δεν μπορούσα να πετύχω. Λοιπόν η 1η ΟΑ είναι του 1981 που δεν υπήρχε κάθετη, ήταν οικόπεδο 71 & 72. Οι υπολογισμοί του μεγεθών είχαν γίνει λαμβάνοντας υπ' όψιν το σύνολο των μετρων 71+72 (ορθά από πολεδομικής άποψης). Το 1998 γίνεται σύσταση καθέτου χωρίς ο μηχανικός να δείξει στο τοπογραφικό το κτίριο που πατούσε στ αδυο οικόπεδα, και γίνεται η καθετη όπως φαίνεται στο τοπογραφικό. Το 2000 έρχεται ο ιδιοκτήτης και βγάζει ΟΑ για κατοικία στο τεμ. 72 και αντιμετωπίζεται σαν να μην υπάρχει σύσταση. Εγώ τώρα τί λαμβάνω υπ΄οψιν για να τακτοποιήσω αυθαίρετες κατασκευες στο κτίριο του 71 που ''πατάει'' στο 72;

Edited by architect1976
Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτες εντός σχεδίου υπάρχουν μικροαυθαιρεσίες στην αυλή του ενός ιδιοκτήτη.

Οι αυλές είναι εξ αδιαιρέτου, αλλά με αποκλειστική χρήση.

α. Την αίτηση την κάνει ο ένας μόνο (αυτός που στην αυλή του είναι οι παραβάσεις) χωρίς να νοιαζόμαστε για συναινέσεις ή όχι;

β. Εγώ έχω εξασφαλίσει συναινέσεις από όλους! Πειράζει αν απλώς το βάλω εξ αδιαιρέτου αδιαφορώντας για τις αποκλειστικές χρήσεις;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

ιουλιε

αφου εχεις αποκλειστικες χρησεις

 

"παει" μονος του...

 

μονος του πληρωνει...τα δικα του...

 

χωρις συναινεση...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα.

Μια ερώτηση. Σε εκτός σχεδιου, μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, προσύμφωνο οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορεί να γίνει. Μητέρα έχει το οικόπεδο και έχει χτίσει το ισόγειο. Τον Α όροφο τον έχει χτίσει ο γίος για την οικογένεια του. Μπορεί να κάνει προσύμφωνο η μητέρα στον γιο ώστε να έχουν και οι δύο κυρια και μοναδική κατοικία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by akis4
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το προσύμφωνο του άρθρου 5 ναι μπορείς και σε μη άρτιο δεδομένης της μη απαγόρευσης. 

 

 

Οριζόντια δε αυθαίρετα κατά τη γνώμη μπορείς να κάνεις, δε νομίζω όμως να περάσει από το οικείο υποθηκοφυλακείο. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα.

Μια ερώτηση. Σε εκτός σχεδιου, μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, προσύμφωνο οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορεί να γίνει.

 

[προσυμφωνο του αρθρου 5 γινεται μονον μεταξυ συνιδιοκτητων με ποσοστα "εξ αδιαιρετου" στον αγρο...Ο γιος δεν ειναι συνιδιοκτητης...]

Ούτε το αρθρο 11/1/ε μπορει να εφαρμοσθει, γιατι αφορά  "τμημα εδαφους"  οχι  ανωγειο οροφο...]

 

Μητέρα έχει το οικόπεδο και έχει χτίσει το ισόγειο. Τον Α όροφο τον έχει χτίσει ο γίος για την οικογένεια του. Μπορεί να κάνει προσύμφωνο η μητέρα στον γιο ώστε να έχουν και οι δύο κυρια και μοναδική κατοικία?

 

[και θα πρεπει να ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια...και να αποδεικνυεται απο τα Ε1, Ε2, Ε9...στα οποία -υποθετω οτι - η μητερα  φαινεται σαν μοναδικη ιδιοκτητρια,...

Πόσα τμ ειναι τα κτισματα???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ευχαριστω για την απαντηση.

 

Παντως το 11/1/ε αναφέρει και την περίπτωση χωρις τιτλους (πως θα φανει η συνιδιοκτησια σε αυτη την περιπτωση).

 

Αλλα οπως ειπες να μεταβιβασει τμημα εδαφους(δηλαδη καθετη ιδιοκτησια).

 

Στην παραπανω περιπτωση το ισογειο της μητερας ειναι 80 τ.μ. και ο Α όροφος ειναι 80τ.μ. Ειναι κυρια & μοναδικη αν ειχε μονο το ισογειο. Στο Ε9 της μητερας αναφραφεται μονο το ισογειο και δεν αναγραφεται ο Α οροφος!

 

Να υποθέσω ότι το άρθρο 11/1/ε μπορει να εφαρμοσθει και σε εντος σχεδιου (αναφερει....επι γηπεδου ή οικοπεδου....)

Edited by akis4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.