Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πάντως και εγώ αυτό που καταλαβαίνω όσοι πληρώνουν πρόστιμα το δηλώνουμε κανονικά και με το νομό χωρίς συναίνεση.Αρα δηλώνουμε; Βέβαια αυτό ισχυει μονο για την διαγραφή των προστίμων. Για μεταβίβαση η πώληση ισχύουν αυτά που ξέρουμε. Αρα καλυπτομαστε και σε αυτά που δηλωσαμε χωρίς συναίνεση. Πάντως στην ημερίδα στην Θεσ/νίκη το είχαν πει και βλέπω οτι το έκαναν. Στο θέμα αυτό έχουμε μια πρόοδο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείς ότι μπορεί ο καθένας να δηλώσει και να μεταβιβάσει μόνο το δικό του αυθαίρετο? Ή για να γίνει η μεταβίβαση εξακολουθεί να ισχύει ότι πρέπει να τακτοποιήσουν και οι άλλοι τα δικά τους?

Ο καθένας που έχει πρόστιμα μπορεί να δηλώσει το "δικό του" αυθαίρετο, ώστε να σταματήσουν τα πρόστιμα.

Για να μπορεί μετά να μεταβιβάσει, θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί ΟΛΑ τα αυθαίρετα μέσα στο αγροτεμάχιο και (μάλλον) να κάνουν και προσύμφωνο ώστε να χωρίσουν τα κομμάτια τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει κάποιος συνάδελφος με ποια διαδικασία σταματάνε τα πρόστιμα? Πηγαίνουμε στην πολεοδομία με το pdf του 4178? Τί άλλο ζητάνε?

Συγκεκριμένα ξέρει κανείς για πολεοδομία Μουδανιών?

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να στείλω τον πελάτη μου που θέλει 3 χρόνια να δηλώσει και δεν τον δηλώνω για αυτοκαταγγελία. 

Θα πρέπει να περιμένουμε φαντάζομαι να γίνει η αυτοψία, να συνταχθεί κάποιο χαρτί με τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και μετά να υπαχθούμε. Πόσο καιρό παίρνει αυτή η διαδικασία?

 

Φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και τον κάψω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει κάποιος συνάδελφος με ποια διαδικασία σταματάνε τα πρόστιμα? Πηγαίνουμε στην πολεοδομία με το pdf του 4178? Τί άλλο ζητάνε?

Συγκεκριμένα ξέρει κανείς για πολεοδομία Μουδανιών?

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να στείλω τον πελάτη μου που θέλει 3 χρόνια να δηλώσει και δεν τον δηλώνω για αυτοκαταγγελία. 

Θα πρέπει να περιμένουμε φαντάζομαι να γίνει η αυτοψία, να συνταχθεί κάποιο χαρτί με τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και μετά να υπαχθούμε. Πόσο καιρό παίρνει αυτή η διαδικασία?

 

Φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και τον κάψω!

 

 

Άρθρο 24 ν4178

Αυτά που έχω σε BOLD είναι ασύνδετα μεταξύ τους!!!!!!!!! Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα κράτη-υδομ, αλλά στο συγκεκριμένο καλύτερα ΠΡΩΤΑ να μιλήσεις με τον υπεύθυνο που θα χρεωθεί έναν τέτοιο φάκελο, να δεις τι ακριβώς θέλει και μετά να τα πας.

ΑΘΛΙΟ??? Ναι, αλλά τι μπορείς να κάνεις???

 

ΥΓ: Εκεί είναι που έλεγα κάποτε ότι δεν δέχονται να σου πρωτοκολλήσουν τέτοια υπόθεση εάν πρώτα δεν ελέγξει ο αρμόδιος υπάλληλος τον φάκελο!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμένα εκεί πήγε ο νους μου άλλά δεν στέκει..καταρχην πολεοδομια εφορια για να διακοψουν τα προστιμα ζητανε περαιωση..μαλλον το πηγαινει στο οτι δεν λυνεται το ιδιοκτησιακο αλλα αφορα μονο την υπαγωγη 

σωστοτατος

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδικη ζητανε περαιωση κατοψη τομη κ υδ μηχανικου ιδιοκτητη.δε καποιους ζητησαν τοπογραφικο σε αλλους οχι.Πας πολεοδομια πρωτα σιγουρα δεν ξερω αν ενημερωνουν αυτοι την εφορια μετα η αν παιρνεις χαρτι κ το πας.

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να στείλω τον πελάτη μου που θέλει 3 χρόνια να δηλώσει και δεν τον δηλώνω για αυτοκαταγγελία. 

Θα πρέπει να περιμένουμε φαντάζομαι να γίνει η αυτοψία, να συνταχθεί κάποιο χαρτί με τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και μετά να υπαχθούμε. Πόσο καιρό παίρνει αυτή η διαδικασία?

Σκέφτομαι κι εγώ να στείλω πελάτη μου να αυτοκαταγγελθεί και έχω την ίδια απορία. Πόσο καιρό παίρνει από την καταγγελία μέχρι να επιβληθεί πρόστιμο διατήρησης και ανέγερσης?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά μια πελάτισσά μου που έχει κόντρα με τον γείτονα και πήγε και τον κατήγγειλε στην πολεοδομία της περιοχής της και της είπαν ότι θα πάνε για έλεγχο σε τουλάχιστον ένα χρόνο. Αν ισχύει αυτό τότε είναι επίφοβο να στείλουμε για αυτοκαταγγελία κάποιον πελάτη γιατί ποιος μας λέει ότι δεν θα του κάνουν έλεγχο λίγο πριν (ή λίγο μετά) λήξει ο 4178 που δεν θα υπάρχει χρονικό περιθώριο δήλωσης ή υποβολής σχεδίων ή δόσεων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.