Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΑΡΘΡΟ 34 ΦΕΚ 269ΑΑΠ/2014.ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ,ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ ΔΕΚΑ ΕΤΗ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Γιώργο.

 

Για το τοπο, πως το δουλεύεις; αποτυπώνεις ολο το αγροτεμάχιο ή την ιδιοκτησία που τακτοποιείται + όμορα;

 

Ευλογο ερώτημα, διότι χαλκιδική εχει κατι αγροτεμάχια 20 στρ. που'ναι...40 "οικόπεδα", οπως αρέσκονται να τα αποκαλούν οι ντόπιοι.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συναίνεση σου απάντησε (φωνάζοντας) ο Γιώργος. :)

 

Για το τοπογραφικό δεν υπάρχουν νεότερα άρθρα, εγκύκλιοι, κλπ. Συνεπώς έχεις τις εξής επιλογές, όπου κάποια είναι απολύτως σωστή, κάποια "κάπως" σωστή και άλλη πιο παρακινδυνευμένη:

 

α) Αποτυπώνεις όλο το αγροτεμάχιο των 20 στρ. για παράδειγμα, με όλα τα 40 "οικόπεδα" και όλα τα 40 αυθαίρετα που έχει μέσα. Κοινώς κάνεις ένα ΟΛΟΣΩΣΤΟ και ΠΛΗΡΕΣ τοπογραφικό.

β) Αποτυπώνεις όλο το δικό σου "οικόπεδο" αναλυτικά και από όλο το αγροτεμάχιο βάζεις μόνο τα όριά του.

γ) Αποτυπώνεις ΜΟΝΟ το δικό σου "οικόπεδο" σαν να ήταν κανονικό οικόπεδο ή σαν να είχες κάθετη.

 

ΥΓ 1: ΙΣΩΣ (με μεγάλη επιφύλαξη) η επιλογή "γ" να θεωρηθεί σωστή ΕΑΝ θεωρήσουμε ότι αφού τακτοποιώ μόνος χωρίς συναίνεση γιατί έχω 10 χρόνια το "οικόπεδό" μου, τότε ΘΕΩΡΩ ότι έχω μία ΑΤΥΠΗ κάθετη.

 

ΥΓ 2: Κατ' εμέ πρέπει να γίνεται το Α. Εάν δεν μπορείς, τουλάχιστον κάνεις το Β. Το να κάνεις το Γ το βλέπω αρκετά "λάθος".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω προς το β) αλλά με αποτύπωση τουλάχιστον των ομόρων. Οπως δηλ. θα κάναμε σε ενα οικόπεδο εντός σχεδίου για Ο.Α. (2-3 συνδέλφους που ρώτησα, κάνουν το ίδιο για τα τοπο σε αντίστοιχες περιπτώσεις-περιοχές).

 

Το να γίνει πλήρης αποτύπωση με βρίσκει σύμφωνο, αλλά ποιος θα πληρώσει τέτοια δουλειά;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα πας με αυτο

 

αρθρο 11/6β

"Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση
όπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο
τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την
έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνεια της και το ποσοστό
συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου
αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου.
"

[δεν  ειναι "ακριβώς"...ακριβώς, αλλα μπορεις να "πατησεις" σε αυτο]

 

 

[και, οπως πολυ σωστα ανεφεραν και οι προηγουμενοι φίλοι]

με τις καλημερες μου

 

κατα τα λοιπα, με το 34 εχεις δικαιωμα τακτοποιησης, χωρις συναινεση,

ως προς την τακτοποιηση και μονον..

 

-  και προστιθεται με το αρθρο 34 παρ. 2 του ν. 4315/14 οτι,

2. Σε περιπτώσεις ακινήτων, εκτός σχεδίου, επιφανείας άνω των 4.000 τ.μ. οι συγκύριοι
ποσοστού δικαιώματος κυριότητας δύναται να υπαχθούν στις διατάξεις του ν. 4178/2013 χωρίς
τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν πέραν της δεκαετίας
αδιαλείπτως πράξεις νομής και κατοχής στην αποκλειστική χρήση τμήματος του ακινήτου στο
οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία. Με την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2014
δεν αναγνωρίζονται ούτε επηρεάζονται εμπράγματα ή ενοχικά δικαιώματα, δεν θίγονται ζητήματα
της κοινωνίας δικαιώματος των συνιδιοκτητών, που απορρέουν από τον Αστικό Κώδικα.
Πέραν των λοιπών δικαιολογητικών υποβάλλονται υποχρεωτικώς έγγραφα βέβαιης χρονολογίας
που αποδεικνύουν την αποκλειστική νομή και κατοχή του τμήματος της αποκλειστικής χρήσης
πέραν της δεκαετίας όπως ιδιωτικά συμφωνητικά, αποδείξεις καταβολής τελών σύνδεσης
αποχέτευσης κ.λπ., τοπογραφικά διαγράμματα που τυχόν προσαρτώνται στον τίτλο κτήσεως.

 

Τα μεταξυ σας εμπραγματα ή ενοχικα δικαιωματα δεν αλλαζουν

 

υγ

 

δες και αυτη την "διδακτικη" συζητηση... :smile:

 

http://www.michanikos.gr/topic/35794-α05-εξ΄-αδιαιρέτου-ιδιοκτησίες/?p=735793

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω με τον architect_duth, οσον αφορα οτι η προτιμοτερη λυση ειναι το Β.

Κατα την αποψη μου, να φαινονται οπωςδηποτε τα περιμετρικα όρια του ενιαιου αγροτεμαχιου/κληροτεμαχιου, αναλυτικη αποτυπωση το δικο μας και αποτυπωση, εστω χονδρικως, των κτιριακων ογκων που υπαρχουν στο αγροτεμαχιο.Βαζουμε και στο τοπογραφικο την παραπομπη του αρθρου 11 περι αδυναμιας αποτυπωσης του ολου, για να δικαιολογηθουμε.Εγω ετσι δουλευω Καλλικρατεια, Ποτιδαια και λοιπες περιοχες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σε γήπεδο εκτός σχεδίου υπάρχουν 6 συνιδιοκτήτες με 4 κτίσματα εντός γηπέδου (χωρίς οριζόντιο εννοείται!).. Οι 2 είναι πελάτες μου και επιθυμούν τακτοποίηση. Ο 3ος δεν έχει υλοποιήσει κτίσμα και οι υπόλοιποι έχουν άλλο μηχανικό και δεν ενδιαφέρονταν για τακτοποίηση. Να σημειώσω ότι έχουν επιβληθεί και πρόστιμα αυθαιρέτων από την πολεοδομία (στους πελάτες μου). Πραγματοποίησα αποτύπωση και διαπιστώθηκε ότι τα κτίσματα είναι εντός των πλαγίων αποστάσεων και έχει στις οριζόμενες από την άδεια θέσεις. Απαιτείται συναίνεση; Σκέφτομαι ότι λαμβάνοντας υπόψιν το 4315/2014 (πληρούν τις προϋποθέσεις), το γεγονός ότι έχουν επιβληθεί πρόστιμα από την πολεοδομία και το γεγονός ότι οι οικοδομές έτσι κατασκευάστηκαν εξ αρχής (εκτός από τη θέση βεβαίως αναφέρομαι στις διαστάσεις και στην χρήση) μπορώ να προσπεράσω το εμπόδιο της συναίνεσης. Να σημειώσω ότι καταρχήν βασίζομαι στο 4315/2014... Ποια η άποψή σας; 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον 4315/14, μπορείς να βασιστείς και στην εγκύκλιο που αναφέρει ότι: "Για τη διαγραφή των προστίμων και μόνο, μπορείς να μπεις στο Ν.4178/13 χωρίς συναίνεση".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.