Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ξαναδες το προσυμφωνο του "2000" ....για διανομη "εκτος σχεδιου"

 

μαλλον για εντος θα προκειται.

το συμβολαιο λεει οτι βρισκεται εκτος του εγκεκριμμενου σχεδιου πολεως αλλα μεσα στη ζωνη των 500μετρων.....................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν ο τίτλος του άρθρου είναι γενικός και επιτρέπει να θεωρήσει κανείς ότι οι ρυθμίσεις που εισάγει αφορούν τόσο γήπεδα όσο και οικόπεδα. Ωστόσο, όταν είναι απαραίτητο να αναφερθεί σε γήπεδο ή οικόπεδο χρησιμοποιεί πάντα τη λέξη γήπεδο. Άρα, οι ρυθμίσεις που ευαγγελίζεται ο γενικός τίτλος αφορούν ειδικά την περίπτωση γηπέδων και όχι οικοπέδων. Στο ερώτημα εάν κάποιος εκ των συνιδιοκτητών μπορεί να προχωρήσει μόνος του σε ρύθμιση των δικών του αυθαιρεσιών είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορεί καθώς απαιτείται υποβολή προσυμφώνου σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών και διανομής. Επομένως, ή όλοι οι συνιδιοκτήτες από καινού θα προσφύγουν σε ρύθμιση ή αναγκαστικά ακολουθείται η διαδικασία της παραγράφου 3. Εάν ο συγγραφέας του νόμου ήθελε να επεκτείνει τις ρυθμίσεις του Άρθρου 5 και στα οικόπεδα θα ήταν προφανέστερο.

Link to comment
Share on other sites

σωστα

το αρθρο 5 αφορα τα εκτος σχεδιου

 

υγ

για τα εντος  υπαρχει η διαδικασια του αρθρου 11/δ/iv

 

στο θεμα του κοστα ,...

γηπεδο σε  ζωνη ειναι εκτος σχεδιου...απλα εχει διαφορά στο  απαιτουμενο εμβαδον...

το παει σαν "εξ αδιαιρετου " εκτος σχεδιου με το αρθρο 5...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου στην Ποτίδαια, σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο.

Ο πελάτης είχε έρθει από την αρχή του 4014 ακόμα. Δύο χρόνια τώρα δεν έχω κάνει τη δήλωση αφού κάθε φορά του εξηγώ πώς έχει η κατάσταση.

 

Τον ενημέρωσα για τη διαδικασία που μπορεί να ακολουθηθεί τώρα με το προσύμφωνο κλπ. και του συνέστησα να απευθυνθεί σε κάποιον δικηγόρο, να βρει τους συνιδιοκτήτες και να συνεννοηθούν και μετά να προχωρήσουμε.

 

Βρήκε κάποιον γείτονα ο οποίος το έχει ήδη τακτοποιήσει (προφανώς χωρίς συναίνεση κλπ.) και είπαν ότι θα κάνουν το προσύμφωνο κάποια στιγμή στο μέλλον. 

Και με πήρε τηλέφωνο για να το προχωρήσουμε.

 

Έχω κουραστεί πια να του εξηγώ και να αρνούμαι. Επίσης η αμοιβή θα είναι καλή και οι καιροί είναι δύσκολοι. Σκέφτομαι να τον βάλλω να μου θεωρήσει ΥΔ ότι η δήλωση γίνεται κατόπιν εντολής του προς εμένα και αφού έχει ενημερωθεί για την απαίτηση σύνταξης προσυμφώνου, κ.λπ.

 

Θέλω να ρωτήσω, αν τελικά προχωρήσω, ενδέχεται να έχω εγώ σαν μηχανικός κάποια κύρωση μελλοντικά?

Και αν ναι, ποια θα είναι αυτή? 

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι πιθανά στις μέρες μας συνάδερφε. Δεν υπάρχει απάντηση στην ερωτησή σου. Κρίνεις και πράττεις.

 

Όπως και να χει όπως και δήποτε να χεις υπεύθυνη δήλωση στα χέρια σου πως εαν η δήλωση ακυρωθεί από το ΣΥΠΟΘΑ ή με οποιονδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο δεν απαιτώ καμιά αξίωση- αποζημίωση ή οτιδήποτε άλλο απο τον μηχανικό, πως έχω πλήρη γνώση του 4178 όπως ισχύει σήμερα, πως έχω ενημερωθεί για το προσύμφωνο και πως σκοπεύω να προχωρήσω στο μέλλον, πως γνωρίζω πως η δήλωση είναι κατ ουσίαν άκυρη αλλά επιθυμώ να προχωρήσω και πως πιθανή ακυρωσή της βαραίνει μόνον εμένα, πως γνωρίζω πως είμαι συνιδιοκτήτης εξ αδιαιρέτου στο αγροτεμάχιο κτλ και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς. Γράψτα αναλυτικά σε 2- 3 υπεύθυνες δηλώσεις πέστου να σου τα υπογράψει εις διπλούν τριπλούν κτλ και κάνε το σταυρό σου, γιατί αν κάποιος σε τρέξει δεν αξίζει όσα λεφτά και να πάρεις.

 

Και όλα τα παραπάνω αφού ελέγξεις πως δεν υπάρχουν άχτιστοι ή πως οι άχτιστοι δεν είναι πάνω από 35%, για ασφάλεια 10-20%.

 

Τουλάχιστον αν προκύψει πρόβλημα να αρχίσουν τις αλληλοκαταγγελίες μεταξύ τους και να αναγκαστούν να κάνουν το προσύμφωνο.

 

Δυστυχώς γίναμε σάκος του μποξ μεταξύ ιδιοκτητών, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ, πολεοδομίας, σε μια εποχή στενότητας, που μας δελεάζουν δουλειές που σε άλλες περιπτώσεις θα τρώγαν ΑΚΥΡΟ.

 

 

Επιπλέον ενημερωτικά μέχρι σήμερα οι πολεοδομίες δεν κοιτούσαν τα θέματα συνιδιοκτησίας (πλην ΣΥΠΟΘΑ) με επικοινωνία που είχα σήμερα περιμένουν εγκύκλιο (μάλλον αυτήν που περιμένουμε όλοι). -Ήθελα να σβήσω πρόστιμα ΔΟΥ σε αυθαίρετο σε διαιρετό αγροτεμάχιο, ο υπάλληλος φυσικά δεν το ήξερε και με παρέπεμψε να περιμένω την εγκύκλιο, υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με θέματα συνιδιοκτησίας, για το αν θα κάνει δεκτή την αίτηση ή όχι-.

 

Μπορεί κάτι να αλλάξει (προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο) θα δείξει οπότε περίμενε για να κρίνεις τι θα επιλέξεις.

 

Και φυσικά ανα πάσα στιγμή μπορεί να κατεβεί εγκύκλιος προς ΥΔΟΜ για επανέλεγχο όλων των δηλώσεων και μη ύπαρξη συναίνεσης επιβολή προστίμων κτλ.

 

Πράγματι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

ελα, όμως, που το προσυμφωνο πρεπει να προηγηθει  της εντολης......

 

κι αν  δεν ειχαν -αρκετοί- κανει "εξ αδιαιρετου"  θα ηταν πολυ λιγωτερες οι υπαγωγες...

 

κι αν "αυριο" σταλει μια εγκυκλιος..

"ολα  οσα δηλωθηκαν σε   εξ αδιαιρετου" που δεν εχουν τις προυποθεσεις του νομου, θεωρουνται αιθαίρετα

 

και να "επιβαλετε τις δεουσες  ποινες"....προστιμα και ΙΚΑ και δξ τι αλλο....

 

[υπαρχει ενα .....ντεζαβου στο θεμα...σε σχεση με τον 4014 και εκεινο  δημοψηφισμα του σαλταπιδα...[που μας λείπει...]

για το "πώς δηλωνετε τα εξ αδιαιρετου"..αναμεσα στο α] με την συναινεση  του 100% β] με δηλωση του πελατη οτι θα  φερει ΥΔ ή "θα εχει την συναινεση" των αλλων και γ] με τα τμ. του καθε "κομματιου" κατα 100%...]

 

υγ1

και φυσικα διαφωνω  πληρως με την δηλωση "απαλλαγης" που θα υπογραψει ο πελατης προς τον μηχανικο του........

 

υγ2

[και οπως λεμε εδω και δυο χρονια, για το θεμα αυτο... "μεγαλα παιδια ειμαστε...ο καθενας πραττει οπως αποφασισει...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο.

 

Πράγματι αυτό κάνουμε δυο χρόνια τώρα.

 

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση τον αποτρέπω διαρκώς από το να προχωρήσει από τη στιγμή μάλιστα που δεν πληρώνει πρόστιμα, καταγγελίες κλπ, όμως επιμένει συνεχώς να θέλει να το δηλώσει.

 

Θα πιω αρκετά ώστε να μου φύγουν οι αναστολές και θα τον δηλώσω μου φαίνεται. (αφού μου υπογράψει ξεκάθαρα υπεύθυνες δηλώσεις, που εντάξει, δεν είναι και ό,τι καλύτερο, είναι όμως κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο.

 

Πράγματι αυτό κάνουμε δυο χρόνια τώρα.

 

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση τον αποτρέπω διαρκώς από το να προχωρήσει από τη στιγμή μάλιστα που δεν πληρώνει πρόστιμα, καταγγελίες κλπ, όμως επιμένει συνεχώς να θέλει να το δηλώσει.

 

Θα πιω αρκετά [ θα παει χαμενη και η...γραπα...]   ώστε να μου φύγουν οι αναστολές και θα τον δηλώσω μου φαίνεται. (αφού μου υπογράψει ξεκάθαρα υπεύθυνες δηλώσεις, που εντάξει, δεν είναι και ό,τι καλύτερο, είναι όμως κάτι =τιποτε...]

 

Βαλτον στο  "αναμεινατε"...

 

.Ουτε να πουλησει δεν θα μπορει...ουτε τιποτε  αλλο...αρα ας περιμενει κι αυτος  ο ανυπομονος... :mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.