Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Προσωπικά, με τον 4014, έκανα κάποια λίγα εξ' αδιαιρέτου χωρίς τη συναίνεση του 100%, αφού δεν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί το 100%. Έκανε συνάδερφος το τοπογραφικό σε όλο βεβαίως το αγροτεμάχιο και στους ιδιοκτήτες έβαζα τους δικούς μου ως 100% σημειώνοντας στην ΤΕ και στα σχόλια το όλο ιδιοκτησιακό καθεστώς και ότι μπαίνει το 100% διότι αλλιώς δεν προχωράει η δήλωση κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά, με τον 4014, πιστεύω ότι όσοι κάναμε έτσι χωρίς συναίνεση τα εξ' αδιαιρέτου, δεν ήμασταν 100% παράνομοι. Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη λύση, αλλά δεν υπήρχε και "λογική" λύση.

 

ΤΩΡΑ, με τον 4178, υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, υπάρχει ήδη ή θα υπάρξει όταν έρθει το νέο πρόστιμο πολεοδομίας σε κάποιον ιδιοκτήτη, η πίεση από τους ιδιοκτήτες να τους κάνουμε τις δηλώσεις. Επίσης, ενδεχομένως κάποιοι ιδιοκτήτες πλέον να δέχονται την αμοιβή που τους λέμε και να μην μας ΠΡΗΖΟΥΝ ότι ο άλλος το κάνει με 500€.

 

ΩΣΤΟΣΟ, προσωπικά μιλώντας, και μόνο αυτό που γράφει ο jja, ότι μπορεί οι ΥΔΟΜ προκειμένου να διαγράφουν πρόστιμα να ζητάνε το προσύμφωνο, φτάνει για να μείνω μακριά πια από τέτοιες "παγίδες".

 

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ότι και να του πεις... Άντε και να πάρεις αμοιβή 2000€ (σιγά να μην στα δώσει).

Εάν αύριο - μεθαύριο ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ το προσύμφωνο τι θα κάνεις? Θα τρέχεις στα δικαστήρια να πεις ότι: "Είχα ΥΔ ότι ΘΑ μου φέρει το προσύμφωνο"? Εδώ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΟΥΜΕ με τις μ@λ@κίες τα "υπολειπόμενα σχέδια" του 4014, το ΔΕΔΟΤΑ κλπ, θα βάλουμε στο κεφάλι μας ΚΑΙ το προσύμφωνο???

 

Στην τελική, είναι να γίνει Η ΑΡΧΗ !!!

Στην Ελλάδα ζούμε...Εάν κάνει κάτι ο γείτονας, θα το κάνουμε κι εμείς!!!

Ε, ας ΠΙΕΣΟΥΜΕ ο καθένας ώστε να πάρουν μπρος τα προσύμφωνα!!!

 

 

ΥΓ: ...οι συμβολαιογράφοι "κλέφτες" θα γίνουν??? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο συνάδελφε. Από τη μέρα που βγήκε ο νόμος τον πιέζω για το προσύμφωνο.

 

Από την άλλη στην ημερίδα του ΤΕΕ/ΤΚΜ είχε πει ο νομικός του ΥΠΕΚΑ ότι αν έχετε στα χέρια σας το προσύμφωνο ή αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία για αυτό εσείς μπορείτε να ξεκινήσετε.

 

Ετοίμασα ΥΔ και εξουσιοδότηση στις οποίες έχω προσθέσει:

 

"Με ευθύνη μου θα συνυποβληθεί συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών εκ του οποίου θα προκύπτει ότι το αυτοτελές οικοδόμημα με την κατάρτιση της οριστικής σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών θα περιέλθει στην κυριότητά μου, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 5 του Ν.4178/2013."

 

Και επίσης μια extra ΥΔ με το εξής λεκτικό:

 

"Για την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του Ν.4178/2011 για το εν λόγω ακίνητο είμαι ενήμερη ότι λόγω του ιδιοκτησιακού καθεστώτος δεν δύναται να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού για σύσταση εμπράγματου δικαιώματος, ότι εάν η δήλωση ακυρωθεί με οποιονδήποτε τρόπο αυτό βαραίνει μόνο εμένα και δεν απαιτώ καμιά αξίωση- αποζημίωση ή ο,τιδήποτε άλλο από τον μηχανικό, έχω πλήρη γνώση του 4178 όπως ισχύει σήμερα, έχω ενημερωθεί για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί σε περιπτώσεις πολλών συνιδιοκτητών εξ’αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο και με ευθύνη μου θα συνυποβληθεί συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών εκ του οποίου θα προκύπτει ότι το αυτοτελές οικοδόμημα με την κατάρτιση της οριστικής σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών θα περιέλθει στην κυριότητά μου, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 5 του Ν.4178/2013. Για τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν λόγω της συγκυριότητας του ακινήτου και την μη ύπαρξη συναίνεσης των υπολοίπων συνιδιοκτητών κατά την περίοδο εντολής μου στον μηχανικό για υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.4178/2013 δεν φέρει καμία ευθύνη ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός ________ του ________ (Α.Μ. ΤΕΕ _________) ο οποίος με ενημέρωσε σχετικά."

 

Θα του ξανα-ματα-πω τα ίδια πράγματα άλλη μια φορά και θα του πω ότι εντός εξαμήνου από την υπαγωγή, που είναι και η προθεσμία για την υποβολή των δικαιολογητικών θα πρέπει να μου έχει φέρει το προσύμφωνο, αλλιώς οι ευθύνες από κει και πέρα δικές του, όπως άλλωστε έχει δηλώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις την καινούργια εγκύκλιο θα γράφει κάποια πράγματα για τα εξ αδιαιρέτου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε. Από τη μέρα που βγήκε ο νόμος τον πιέζω για το προσύμφωνο.

 

Από την άλλη στην ημερίδα του ΤΕΕ/ΤΚΜ είχε πει ο νομικός του ΥΠΕΚΑ ότι αν έχετε στα χέρια σας το προσύμφωνο ή αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία για αυτό εσείς μπορείτε να ξεκινήσετε.

 

προφανως...εννοει αν εχει ξεκινησει η διαδικασια   της υπογραφης του προσυμφωνου....ενωπιον του συμβ/φου...

 

[αν  και εγω θα περιμενα να μπει ...φαρδια...πλατιά...και η τελευταια υπογραφη...].......

 

περι....

μενουμε

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, με τον 4014, έκανα κάποια λίγα εξ' αδιαιρέτου χωρίς τη συναίνεση του 100%, αφού δεν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί το 100%. Έκανε συνάδερφος το τοπογραφικό σε όλο βεβαίως το αγροτεμάχιο και στους ιδιοκτήτες έβαζα τους δικούς μου ως 100% σημειώνοντας στην ΤΕ και στα σχόλια το όλο ιδιοκτησιακό καθεστώς και ότι μπαίνει το 100% διότι αλλιώς δεν προχωράει η δήλωση κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά, με τον 4014, πιστεύω ότι όσοι κάναμε έτσι χωρίς συναίνεση τα εξ' αδιαιρέτου, δεν ήμασταν 100% παράνομοι. Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη λύση, αλλά δεν υπήρχε και "λογική" λύση.

 

ΤΩΡΑ, με τον 4178, υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, υπάρχει ήδη ή θα υπάρξει όταν έρθει το νέο πρόστιμο πολεοδομίας σε κάποιον ιδιοκτήτη, η πίεση από τους ιδιοκτήτες να τους κάνουμε τις δηλώσεις. Επίσης, ενδεχομένως κάποιοι ιδιοκτήτες πλέον να δέχονται την αμοιβή που τους λέμε και να μην μας ΠΡΗΖΟΥΝ ότι ο άλλος το κάνει με 500€.

 

ΩΣΤΟΣΟ, προσωπικά μιλώντας, και μόνο αυτό που γράφει ο jja, ότι μπορεί οι ΥΔΟΜ προκειμένου να διαγράφουν πρόστιμα να ζητάνε το προσύμφωνο, φτάνει για να μείνω μακριά πια από τέτοιες "παγίδες".

 

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ότι και να του πεις... Άντε και να πάρεις αμοιβή 2000€ (σιγά να μην στα δώσει).

Εάν αύριο - μεθαύριο ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ το προσύμφωνο τι θα κάνεις? Θα τρέχεις στα δικαστήρια να πεις ότι: "Είχα ΥΔ ότι ΘΑ μου φέρει το προσύμφωνο"? Εδώ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΟΥΜΕ με τις μ@λ@κίες τα "υπολειπόμενα σχέδια" του 4014, το ΔΕΔΟΤΑ κλπ, θα βάλουμε στο κεφάλι μας ΚΑΙ το προσύμφωνο???

 

Στην τελική, είναι να γίνει Η ΑΡΧΗ !!!

Στην Ελλάδα ζούμε...Εάν κάνει κάτι ο γείτονας, θα το κάνουμε κι εμείς!!!

Ε, ας ΠΙΕΣΟΥΜΕ ο καθένας ώστε να πάρουν μπρος τα προσύμφωνα!!!

 

 

ΥΓ: ...οι συμβολαιογράφοι "κλέφτες" θα γίνουν??? :D

Συνάδελφε τι κάνεις με αυτούς του 4014 και την μεταφορά τους;Δεν μπορούν να μείνουν έτσι.Εγώ προσωπικά τους μεταφέρω , με υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζουν ότι πρέπει να υποβληθεί προσύμφωνο και ότι αν δεν το προσκομίσουν δεν φέρω ευθύνη εγώ κτλ. Επαναλαμβάνω αυτό για τις υπο μεταφορά. Για τις καινούριες το σκέφτομαι πολύ ακόμα αν θα προχωρήσω και πως , θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα είχα λίγες εξ' αδιαιρέτου (ευτυχώς).

 

Σε κάποιες, έχει εξοφληθεί το πρόστιμο, δεν έχουν βεβαιωμένα στη ΔΟΥ και ΥΔΟΜ, αλλά ή ήθελαν ρεύμα ή είχαν δικαστήριο. Αυτούς δεν τους κάνω τίποτα. Το πρόστιμο έχει πληρωθεί όλο και τα σχέδια τα έχω ανεβάσει όλα.

 

Μία περίπτωση που ήταν με δόσεις, την μετέφερα γιατί ο ιδιοκτήτης δεν πλήρωνε και τώρα είχε δικαστήριο, οπότε τον έβαλα στον 4178 για να πάει με αυτό το χαρτί στο δικαστήριο. Ωστόσο, είναι λίγοι και γνωστοί στο εξ' αδιαιρέτου, οπότε ΙΣΩΣ να μπορεί να γίνει εάν ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ κάποια στιγμή το προσύμφωνο. ΒΕΒΑΙΑ, εκεί ΘΑ ΕΧΟΥΝ άλλο πρόβλημα, διότι κάποιος άλλος πήγε και έκανε αυθαιρεσία ΜΕΤΑ την 28/7/11. Οπότε....

 

Τέλος, έχω και μία περίπτωση η οποία έχει εξοφλήσει πρόστιμο, αλλά δεν είχα ανεβάσει τα αρχεία, καθώς εκεί υπήρχε αυτοψία πολεοδομίας και ΔΟΥ και πρέπει να γίνει ακύρωση στην ΥΔΟΜ.

ΑΥΤΗ είναι η περίπτωση που με "καίει" και φαντάσου ότι ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, αρκετά βράδια έχω ανησυχίες!!! Πού να είχα και παραπάνω τέτοιες δηλώσεις.

Εν  το μεταξύ, είναι τέτοια η περίπτωση, όπου πρόκειται για κύρια και μοναδική κατοικία, με χαμηλό εισόδημα και ποσοστό αναπηρίας. Άστα...

 

Γι' αυτό σου λέω... ΜΑΚΡΙΑ, χωρίς προσύμφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.