Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ναι και εγώ αυτό θα έκανα. Για να κάνεις στατική επάρκεια πρέπει να έχεις χρήσεις Κατηγορίας Β άνω του 50%. Τα γραφεία δεν είναι κατηγορία Β.

 

Προσοχή όμως. Εξετάζουμε την εγκατεστιμένη χρήση και όχι αυτήν της Ο.Α. . Μπορεί να έχεις άδεια γραφείου αλλά μέσα να είναι φροντιστήρια. Τότε είναι Κατ. Β. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό θα έκανα. Για να κάνεις στατική επάρκεια πρέπει να έχεις χρήσεις Κατηγορίας Β άνω του 50%. Τα γραφεία δεν είναι κατηγορία Β.

 

Προσοχή όμως. Εξετάζουμε την εγκατεστιμένη χρήση και όχι αυτήν της Ο.Α. . Μπορεί να έχεις άδεια γραφείου αλλά μέσα να είναι φροντιστήρια. Τότε είναι Κατ. Β. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Για τη χρήση των γραφείων είμαι εντάξει.... σκέτα γραφεία.

 

Και τι "χρήση κτιρίου" βάζουμε στο ΔΕΔΟΤΑ σε αυτή την περίπτωση που δεν έχουμε κρατούσα χρήση >50% ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ΔΕΔΟΤΑ. Μικτή επικρατούσα χρήση γραφεία-κατοικία που δεν απαιτούν Μ.Σ.Ε

 

όπου στο ΔΕΔΟΤΑ ποια θα βάλω ως χρήση του κτιρίου? (Οι οδηγίες συμπλήρωσης λένε την κρατούσα χρήση)

 

Μπορώ να βάλω "Μικτή χρήση" ??

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Όπως ορίζεται στη σχετική απόφαση ["(...) ως επικρατούσα χρήση ορίζεται η χρήση άνω του 50% της υφιστάμενης συνολικής δόμησης, 

κατά την ολοκλήρωση της αυθαίρετης κατασκευής ή την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης"],  δεν μπορείς να βάλεις μόνο τη μία εκ των τριών διαφορετικών χρήσεων, αφού καμία δεν έχει επιφάνεια πάνω από το 50% της συνολικής δόμησης.
Συνεπώς,  ή αναφέρεις μόνο τη μία με το μεγαλύτερο ποσοστό και στα σχόλια εξηγείς, ή κάνεις κάτι ανάλογο βάζοντας τη μικτή χρήση,  εκείνη η οποία σε απαλλάσσει από τη Μ.Σ.Ε.
Τυπικό είναι το θέμα και όχι ουσιαστικό, αφού σε κάθε περίπτωση ΔΕΔΟΤΑ θα συμπληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετη ΟΙ κατηγορίας 2, το σύστημα μου ζητάει "ενημέρωση τρωτότητας". Γιατί γίνεται αυτό εφόσον δεν απαίτειται από τα δικαιολογητικά? Πώς το ξεπερνώ?

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικό σημείωμα ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου δεν απαιτείται η υποβολή ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 2.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δεν είναι καλά σχεδιασμένο. Έχει παρατηρηθεί στην πληρότητα να ζητάει επιπλέον δικαιολογητικά. Αυτός είναι ο λόγος που ανεβάζεις ένα απλό ενημερωτικό σημείωμα, ώστε να προχωρήσει η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.