Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω κάνει μια δήλωση για ένα αυθαίρετο που είναι σε παραδοσιακό οικοσμό που χαρακτηρίστηκε παραδοσιακός το 1999.Το αυαθαίρετο κατασκευάστηκε το 1978-1980,δηλ πριν το χαρακτηρισμό του οικισμού.Κατά την δήλωση επέλεξα ''εντός παραδοσιακού οικισμού ΧΩΡΙΣ διαδιακασία επιτροπής'', παρόλα αυτά το σύστημα μου ζητάει απόφαση επιτροπής.Τί κάνω σε αυτήν την περίπτωση??Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχε τύχει σε φίλο,αν θυμάμαι καλά είχε επικοινωνήσει με το ΤΕΕ και λύθηκε το θέμα.Δε θυμάμαι πως,αλλά την έκανε τη δουλειά του..

Link to comment
Share on other sites

Δηλ για να καταλαβω οι αποψεις διιστανται? Εσυ Greenick θα εδινες βεβαιωση ενω ο apier οχι!!....μια χαρα!! Καποια αλλη αποψη..??

Link to comment
Share on other sites

η δική μου λογική είναι πάρα πολύ απλή, ως απλοϊκή θα έλεγα.

ΔΕΝ δίνω βεβαίωση σε ακίνητο που θα το έγραφε η πολεοδομία αν πήγαινε για αυτοψία.

ΔΕΝ εξετάζω λεπτομέρειες 4178 κλπ. Περνάει από πολεοδομία; ΟΚ. Δεν περνάει; Δεν δίνω βεβαίωση.

Και το ίδιο σκεπτικό ακολουθώ χοντρικά και στις παραβάσεις. Τι θα έγραφε η πολεοδομία, και πως;

Αυτά περνάω κι εγώ. Βέβαια σε κάθε περίπτωση υπάρχουν κάποιες ειδικές λεπτομέρειες που προκύπτουν από τον 4178 (συντελεστές κλπ)

ΟΜΩΣ, ΔΕΝ περνάω παραβάσεις τύπου "υπέρβαση ύψους ενδιάμεσης στάθμης".

Ας πάει σε άλλον συνάδελφο. Εγώ δεν θα τα κατεβάσω για μία δήλωση αυθαιρέτου.

Σε όσα ο 4178 διαφωνεί με την πολεοδομία, προσπαθώ να τα αποφύγω, ή εξηγώ στον πελάτη κι αυτός ας αποφασίσει.

Ο κάθε συνάδελφος έχει δικαίωμα από το Νόμο να κάνει ότι νομίζει, γι' αυτό και τις βεβαιώσεις τις βγάζουμε μόνοι μας.

Ο χρόνος θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μία δήλωση σε παραδοσιακό οικισμό με πληθυσμό > 5000 κατοίκους, άρα σύμφωνα με τον νομο, αν καταλαβαίνω καλά, απαιτείται μόνο σχετική τεχνική έκθεση. Αυτή η Τ.Ε. σαν αρχείο που υποβάλλεται ? Μαζί με την Τ.Ε. μηχανικού ? 

Ίδια ερώτηση και από έμενα. Η Τ.Ε. υποβάλλεται στο σύστημα? Λογικά αφού δεν καταθέτουμε φάκελο στην επιτροπή του άρθρου 12 πρέπει να υποβάλλεται στο σύστημα και να ολοκληρώνεται η διαδικασία. Απόψεις????

Link to comment
Share on other sites

Συνάλφε εγώ δεν έχω ανεβασει ακομα σε 4178, αλλά η λογική λέει ότι πρέπει να την υποβάλλεις ακόμη και αν δεν εχει ξεχωριστο "κουτακι" στο λογισμικό. οπότε το πιο απλό ειναι να γράψεις μια εκθεσούλα ότι ..... βάσει του φεκ κήρυξης οτι η οικοδομη ειναι συμβατή κλπ κλπ κλπ κ.... και να την ανεβάσεις.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να την ανεβάσουμε στο κουτάκι της Τ.Ε. μηχανικού μάλλον, μαζι με την άλλη Τ.Ε. ή σαν μια επι πλέον Τ.Ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια παρομια περιπτωση που δεν χρειαζεται να περασει απο επιτροπη απο το ΤΕΕ μου ειπαν οτι στο συστημα παρολο που ζηταει αρχειο για αποφαση επιτροπης να γραψω μια τεχνικη εκθεση και να βαλω αυτη...........

 

υπαρχει μηπως καποια τετοια εκθεση για παραδειγμα τι να γραφουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.