Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Εφόσον έχει πλήρη κυριότητα του αγροτεμαχίου ο Ιερός Ναός, την αίτηση θα την κάνει ο Ιερός Ναός (χωρίς παράβολο). Αν το αγροτεμάχιο ανήκει στον Δήμο θα την κάνει ο Δήμος, ως ΟΤΑ χωρίς ιδιόχρηση (μόνον παράβολο και ανταποδοτικό τέλος). Δεν θα μεταβιβαστεί μετά στον Ιερό Ναό???

 

 

σωστα

 

και μαλλον,  αφου εχει γινει η μεταβιβαση, για την πρωτη περιπτωση προκειται...

@ stesta @ dimitris GM  Την κυριότητα του αγροτεμαχίου την έχει ο Δήμος, διότι μετα την παραχώρηση της έκτασης με απόφαση του δημοτικού συμβουλείου, δεν έγινε ποτέ η μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκιο. Το κτίριο όμως η ενορία το δηλώνει στο Ε9..... κι εγώ τώρα έχω εντολή απ την ενορία για την τακτοποίηση.

Στον Δήμο κυριολεκτικά ΔΕΝ ξέρουν τί τους γίνεται... !

 

Γι αυτό σκέφτομαι να κάνω την τακτοποίηση με ΥΔ και εξουσιοδοτήσεις απ την ενορία, να βάλω ιδιοκτήτη τον Δήμο, να πάρουμε κι απ τον Δήμο συνέναιση και τέλος.

....μπέρδεμα... !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ stesta @ dimitris GM  Την κυριότητα του αγροτεμαχίου την έχει ο Δήμος, διότι μετα την παραχώρηση της έκτασης με απόφαση του δημοτικού συμβουλείου, δεν έγινε ποτέ η μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκιο. Το κτίριο όμως η ενορία το δηλώνει στο Ε9..... κι εγώ τώρα έχω εντολή απ την ενορία για την τακτοποίηση.

Στον Δήμο κυριολεκτικά ΔΕΝ ξέρουν τί τους γίνεται... !

 

Γι αυτό σκέφτομαι να κάνω την τακτοποίηση με ΥΔ και εξουσιοδοτήσεις απ την ενορία, να βάλω ιδιοκτήτη τον Δήμο, να πάρουμε κι απ τον Δήμο συνέναιση και τέλος.

....μπέρδεμα... 

Σε αυτή την περίπτωση , που έχει κυριότητα ο Δήμος, πρέπει να την κάνει ο Δήμος την υπαγωγή (συμπέρασμα μετά από συννενοήσεις με δικηγόρο Δήμου, help-desk Αθηνών και Θεσ/νίκης κλπ σχετικούς...., διάβασμα νομοθεσίας) . Είτε με μηχανικό του Δήμου (χωρίς αμοιβή) είτε με ιδιώτη που θα του αναθέσουν τη δουλειά (εσένα εν προκειμένω) μετά από απόφαση ΔΣ ή Οικον. Επιτροπής. Εξουσιοδότηση από την ενορία γιατί??? 

Link to comment
Share on other sites

το παραχωρητήριο είναι για χρήση ή για κανονική κατοχή;

αν είναι το πρώτο, προφανώς κακώς το δηλώνει η ενορία και μόνο ο Δήμος μπορεί να κάνει οτιδήποτε.

αν είναι το δεύτερο, μήπως μπορεί να γίνει μεταγραφή τώρα; (χωρίς βεβαίωση θα μου πεις; )

Link to comment
Share on other sites

το παραχωρητήριο είναι για χρήση ή για κανονική κατοχή;

αν είναι το πρώτο, προφανώς κακώς το δηλώνει η ενορία και μόνο ο Δήμος μπορεί να κάνει οτιδήποτε.

αν είναι το δεύτερο, μήπως μπορεί να γίνει μεταγραφή τώρα; (χωρίς βεβαίωση θα μου πεις; )

το παραχωρητήριο γραφει συγκεκριμένα "....παραχώρηση έκτασης ταδε.... για την ανέγερση ιερού Ναού" απλα δεν έγινε ποτέ η μεταγγραφή... και δεν ξέρω αν τωρα μπορει να γίνει.

Κι εγώ έτσι πιστέυω, πως λανθασμένα η ενορία δηλώνει το κτίσμα στο κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

christoller, on 14 Jan 2015 - 10:57, said:

το παραχωρητήριο γραφει συγκεκριμένα "....παραχώρηση έκτασης ταδε.... για την ανέγερση ιερού Ναού" απλα δεν έγινε ποτέ η μεταγγραφή...

αν δεν εγινε η μεταγραφη...τυπικα...δεν εχει αλλαξει η κυριοτητα

 

και δεν ξέρω αν τωρα μπορει να γίνει.

θα μιλησετε με την υποθηκοφυλακα αν δεχεται την μεταγραφη ενος συμβολαιου που εγινε πριν...10 χρονια...χωρις βεβαιωση 4178.[????]..

 

 

Κι εγώ έτσι πιστέυω, πως λανθασμένα η ενορία δηλώνει το κτίσμα στο κτηματολόγιο.

 

Και  στο Ε9 σωστα το εγραφε  η ενορια...[ανεξαρτητα  αν  κανενας δεν προσεξε οτι λειπει το πιστοποιητικο μεταγραφης, αλλα,  πάντως,  το κατεχει με νομιμο συμβολαιο...που και παρανομα να το κατειχε και παλι αυτη θα το δηλωνε...]

ο Δημος σωστα δεν παιρνει θεση, αφου  αυτος εκανε  την παραχωρηση...το εσβησε απο τα περιουσιακα του στοιχεια

και ..."καποιος  άλλος"  ξεχασε να κανει την μεταγραφη

και στο κτηματολογιο μπορει να το εχει δηλωσει η ενορια  και να εχει προσκομισει αντιγραφο του παραχωρητηριου...

αλλά το κτηματολογικο φυλλο δειχνει οτι "λειπει το πιστοποιητικο μεταγραφης"

 

δες αν γινεται σημερα η μεταγραφή

θελει...συζητηση το θεμα με  το κτηματολογιο...

 

οπως και ναχει την τακτοποιηση θα την κανει η ενορια...ο Δημος δυσκολα θα παρει αποφαση   να αναμιχθει....

τα λεμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιά ερώτηση κι εγώ που έχω μπερδευτεί λίγο..
Αν έχουμε ένα κτίριο ΟΤΑ, που γίνεται ιδιόχρηση (είναι το Δημαρχείο), είναι χωρίς ΟΑ εξ'ολοκλήρου, απαλλάσσεται και από το παράβολο λόγω της ιδιόχρησης;; 

Και στα δικαιολογητικά, εντάξει το τοπογραφικό, εντάξει η τεχν.έκθεση, αλλά η αίτηση, τι μορφή θα έχει; Θα είναι η ηλεκτρονική μέσω ΤΕΕ (σαν τα ιδιοτικά αυθαίρετα), θα είναι μία απλή αίτηση πχ του "ιδιοκτήτη", δλδ του δημάρχου; και προς ποιους; προς ΥΠΕΚΑ;;

Link to comment
Share on other sites

για να το βάλει στο κτηματολόγιο χωρίς τίτλο, δεν θέλει εκείνο το ειδικό δικαστήριο κτηματολογίου;

Ή μπορεί να δώσει τον τίτλο χωρίς πιστοποιητικό;

Με την ίδια λογική, μπορούν να δηλωθούν και κληρονομιές χωρίς αποδοχές;

(και χρησικτησίες χωρίς δικαστικές αποφάσεις ίσως; )

Τα αυτά ισχύουν και για το Ε9;

 

(η παρατήρησή μου ήταν για την πρώτη περίπτωση της παραχώρησης χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω ένταξη στο Ν.4178/2013 διώροφο κτίριο που ανήκει σε Τοπική κοινότητα (δημοσίου ενδιαφέροντος) και εκμεταλλεύεται η ίδια με χρήση ξενώνα. Στο κτίριο δεν υπάρχει καθόλου οικοδομική άδεια.

  1. Η διαδικασία θα γίνει καταθέτοντας μόνο ως δικαιολογητικά αυτά που αναφέρονται στο αρ.16 παρ. θ δηλ. Αίτηση , τοπογραφικό και τεχνική έκθεση ή απαιτούνται όλα τα δικαιολογητικά του αρ. 11 με πλήρη σχέδια.
  2. Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας και αν ναι πρέπει να γίνει έλεγχος με ΚΑΝΕΠΕ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Οριζόντια Ιδιοκτησία του 1956 (ισόγειο κατάστημα με αυθαιρεσίες) κυριότητας Ιεράς Μονής (ΝΠΔΔ) δεν υπάγεται σε καμμία (ευεργετική) περίπτωση του άρθρου 16 (έτσι όπως έχει τροποποιηθεί).

Σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.