Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

κατ αρχας ευχαριστω και τους δυο για τη βοηθεια.προκειται για μια ραμπα που χρησιμοποιουν  οι ψαραδες.δεν ξερω ποιος την εφτιαξε.βρισκεται μεσα στη χερσαια ζωνη λιμενα.απο οσο καταλαβα ως τωρα την αιτηση υποβαλλει το λιμενικο ταμειο ως διαχειριστης.πιστευετε οτι επικουρικα πρεπει να ζητηθει η συναινεση της κτηματικης υπηρεσιας.δεν εχει υπαρξει νομιμοποιηση με απο ΕΣΑΛ με τον 4150.ξερετε τια λλα στοιχει πρεπει να ζητησω?

η ραμπα αυτη υπαρχει αφενος μεσα στη χερσαια ζωνη λιμενα αλλα εκτεινεται και στη θαλλασσια ζωνη κατα 11 μ μηκος.το τμημα μεσα στη θαλασσια ζωνη το οποιο ειναι και υποθαλασσιο (δηλ. δεν φαινεται) τακτοποιειται?η μονο οτι κομματι υπαρχει στη χερσαια ζωνη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. η θαλάσσια ζώνη που λες είναι επισήμως χαραγμένη;

με τη λογική του 16.2.δ εμένα μου φαίνεται ότι ρυθμίζονται όλα.

με το γράμμα όμως φαίνεται όπως το λες εσύ

 

2. κι εμένα μου άρχισε η ΚΥ μια ιστορία να της ζητήσω τη συναίνεση,

γιατί και καλά είναι ψιλή κύριος κι εμείς (ΛΤ) επικαρπωτές.

κατά τη γνώμη μου είναι λάθος αυτή η λογική.

νοείται επικαρπωτής και ψιλός κύριος επί αιγιαλού; δεν μου κολλάει

 

3. δεν βλέπω καμία λογική τα κτίρια να πηγαίνουν αέρα με 4178, και οι απλές εγκαταστάσεις να θέλουν Θεούς και δαίμονες. 

(άσε που η ΕΣΑΛ μέχρι πέρυσι δεν ενέκρινε έργα και μάστερ πλαν με αυθαίρετα.

τώρα θα τα περνάει ξαφνικά για να γίνεται νομιμοποίηση; )

εμείς δεν θέλουμε (προς το παρόν) νομιμοποίηση ρε φίλε. Θέλουμε ρύθμιση.

Και μόλις είμαστε έτοιμοι θα κάνουμε και μάστερ πλαν κι απ' όλα.

Άσε τώρα να κάνουμε καμία παραχώρηση με 4178 να μαζευτεί κανένα φράγκο για να γίνει ΜΠΕ και μάστερ πλαν κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του γιατι εχω μπερδευτει λιγο.

Γεωργικος πιστωτικος συνεταιρισμος  ως νομικο προσωπο ιδιωτικου δικαιου  υπαγεται κανονικα στισ διαταξεις του 4178?

Μου έχει τυχει τετοια περιπτωση που ειναι προς πωληση, σε ιδιωτη απο τον συνεταιρισμο , οικοπεδου με κτισμα καταστημα προ του 55 με μοναδικη αυθαιρεσια ενα υποστεγο το οποιο αντιμετωπιζεται με αναλυτικο. Το θεμα ειναι προχωραω κανονικα την διαδικασια οπως θα εκανα με φυσικο προσωπο? και αν ναι ποιος υπογραφει τις αιτησεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο νομιμος εκπροσωπος του συνεταιρισμου

 

στο ονομα και με το ΑΦΜ του συνεταιρισμου...

 

μετα απο εγκριση απο το ΔΣ, και σου δινει το  αντιγραφο του πρακτικου του ΔΣ, με το οποιο εξουσιοδοτειται  για  ολες  τις νομιμες ενεργειες...

 

[Το πρακτικο εκλογης προεδρου δεν σου κανει...διοτι αντικειμενο του συνεταιρισμου αρα και στα νομιμα  καθηκοντα του προεδρου 

ΔΕΝ  ειναι η τακτοποιηση  αυθαιρετων...]

 

Θελει ειδικο πρακτικο....όπως ειδικο πρακτικο θελει και για την υπογραφη του συμβολαιου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ο νομιμος εκπροσωπος του συνεταιρισμου

 

μετα απο εγκριση απο το ΔΣ, και σου δινει το  αντιγραφο του πρακτικου του ΔΣ, με το οποιο εξουσιοδοτειται  για  ολες  τις νομιμες ενεργειες...

 

[Το πρακτικο εκλογης προεδρου δεν σου κανει...διοτι αντικειμενο του συνεταιρισμου αρα και στα νομιμα  καθηκοντα του προεδρου 

ΔΕΝ  ειναι η τακτοποιηση  αυθαιρετων...]

 

Θελει ειδικο πρακτικο....όπως ειδικο πρακτικο θελει και για την υπογραφη του συμβολαιου...

 

 

Σε ευχαριστω πολυ  για την πληροφορια. Εγω απλα ειχα ζητησει να κανει τις υπευθυνες δηλωσεις ως νομιμος εκπροσωπος. Οκ θα ζητησω και αυτο.

Και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

εαν είναι μια εκκλησία είναι κατασκευασμένη πριν από το 1955 πρέπει και πάλι να δηλωθεί στον Ν4178?

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

χρειάζεται και μελέτη στατικής επάρκειας?

όπως επίσης τα πολύ μικρά εκκλησάκια (περίπου ο.5τ.μ.) που ανάβεις μόνο κερί πρέπει και αυτά να δηλωθούν?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

για τις προ του 55 δεν χρειάζεται δήλωση -ούτε μελέτη σ.ε

 

τα εκκλησάκια των 0.5 τ.μ δηλώνονται ως κατηγ 3

Link to comment
Share on other sites

καλημερα  θα ηθελα την γνωμη σας..

 

σε οικισμό κατω των 2000 κατοίκων στην πλατεία του χωριού λειτουργουσε κατάστημα (ψησταρια) η οποία έχει κλείσει πλέον, με οικοδομική άδεια κάπου το 1980.Αργότερα (χωρίς οικοδομική άδειa) έγινε προσθήκη ορόφου. το ακίνητο είναι στην ιδιοκτησία της εκκλησίας . μπορεί να τακτοποιηθεί χωρίς να πληρωθεί προστιμο. Πλέον το κτίριο δεν έχει κάποια λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Στο εδάφιο γ, δεν μπορείς να το εντάξεις γιατί δεν στεγάζει υπηρεσίες Ν.Π.Δ.Δ

 

«νομιμοποιούνται αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν σε ΝΠΔΔ ή νομικά πρόσωπα του άρθρου 4 του Ν. 3647/2008 (Α’ 37) και χρησιμοποιούνται τόσο αυτές όσο και οι βοηθητικοί, συμπληρωματικοί και υποστηρικτικοί χώροι, ως οργανωμένα και ενιαία σύνολα, για την εξυπηρέτηση λατρευτικών και θρησκευτικών σκοπών των γνωστών θρησκειών και δογμάτων.»

 

Ούτε στο εδάφιο δ, γιατί το καφενείο ούτε λατρευτικός χώρος είναι, ούτε συμπληρωματικός ή υποστηρικτικός χώρος ναού.

 

Θα πρέπει η Εκκλησία να πληρώσει κανονικά το πρόστιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.