Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Η ΟΑ τι δειχνει?

Τα συμβολαια ...τι λενε???

 

εχει καθε αδελφος απο "ενα" καταστημα

ή και οι δυο απο 50% στο καθε ενα???

 

σημερα ειναι συνενωμενα σε "ενα ενιαιο"...με συμβολαιο ή "αυθαιρετα"???

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ του 1980 αναφέρει διόροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα 100 τ.μ και όροφο κατοικία 100 τ.μ. εκτός σχεδίου στο όνομα της μητέρας. Το 2003 έγινε γονική παροχή με συμβολαιογραφική πράξη από την μητέρα στα 2 της παιδιά όπου υπάρχει και σχέδιο διαχωρισμού σε 2 καταστήματα 50 τ.μ., ένα στο κάθε παιδί (ο φάκελος της πολεοδομίας δεν ειναι ενημερωμένος με το σχέδιο αυτό). Από το 1980 που εκδόθηκε η ΟΑ μέχρι και το 2006 που έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικία σε ολόκληρο το ισόγειο χώρις Υ.Δ. δεν είχε λειτουργήσει ποτε σαν κατάστημα και ούτε είχε γίνει η διαμερισματοποίηση που αναφέρεται στα συμβόλαια του 2003. Το ερωτήματά μου είναι αν η λοιπή παράβαση παίρνει συντελεστή 0.3 λόγο μονογονεικής οικογένειας του ενός και πάνω σε ποιά κάτοψη θα πατήσω για να φτιάξω τον αναλυτικό. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε 3όροφο προς τακτοποίηση ενός ιδιοκτήτη θέλω να ελέγξω αν μπορεί να πάρει την 85% έκπτωση λόγω αναπηρίας του πατέρα του.

 

Ο πατέρας δεν έχει καμία σχέση με το ακίνητο.

 

Αν τον έχει στην φορολογική του δήλωση (ο γιος τον πατέρα) σαν προστατευόμενο μέλος μπορεί να τη πάρει???

 

Με λίγα λόγια οι γονείς μπαίνουν σαν προστατευόμενα μέλη στα παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω πελατη με δυοροφη κατοικια εκτος σχεδιου - στο ισογειο pilotis και στον Α οροφο κατοικια 100 μ2. Ειναι Παλλινοστουντες( Τουρκια), και αυτη ειναι η κυρια αλλα οχο η μοναδικη τους κατοικια. Μπαινει η εκπτωση για τα πρωτα 70 μ2(ζευγαρι) για Παλλινοστουντες? Διαβασα και τα προηγουμενα αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις στο 1 φ.κ 70μ2 με έκπτωση κ στο 2 φ.κ 30μ2 χωρίς έκπτωση.. απλώς δες λιγάκι για Β κατοικία μέχρι 80μ2  δεν θυμάμαι ακριβώς μ'ηπως είσαι σ' αυτην την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω πελατη με δυοροφη κατοικια εκτος σχεδιου - στο ισογειο pilotis και στον Α οροφο κατοικια 100 μ2. Ειναι Παλλινοστουντες( Τουρκια), και αυτη ειναι η κυρια αλλα οχο η μοναδικη τους κατοικια. Μπαινει η εκπτωση για τα πρωτα 70 μ2(ζευγαρι) για Παλλινοστουντες? Διαβασα και τα προηγουμενα αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

καλο θα ηταν

να ελεγες

το εμβαδον...

και το ιδιοκτησιακο του γηπεδου

 

κατα τα λοιπα συμφωνω με την γοργονα

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το αγροτεμαχιο ειναι 325 μ2 εκτος σχεδιου. Εχει και ενα διαμερισμα 90μ2 σε εντος σχεδιου περιοχη, αλλα ειναι η δευτερευουσα κατοικια του.

Link to comment
Share on other sites

δξ πώς προεκυψε "τμημα εμβαδου 325 τμ"

 

[ελπιζω να μην ειναι εξ αδιαιρετου...]

 

σαν παλλινοστων δικαιουσαι για την κυρια

 

πας με τις διαταξεις του αρθρου 17

Link to comment
Share on other sites

Oxi εξ αδιαιρετου δεν ειναι το διαβασα στο συμβολαιο. (Σε αλλη περιπτωση την πατησα... και περιμενω.) Ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.