Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Σε οικοδομή με άδεια '79 υπόγειο και πρώτος όροφος.

Ημιυπόγεια αποθήκη, τμήμα της οποίας έγινε κύρια κατοικία,85 τμ,  προ 2003, ανήκει σε πατέρα και κόρη, 50% κ 50%. Κατοικεί ο πατέρας.

 

-Το βάζω σε δύο φκ, τα πρώτα 65 με  αναπηρία 80% του πατέρα και χρονολογία μεχρι 2003. Τα υπόλοιπα 17τ.μ στο δεύτερο φκ στην κόρη χωρίς ειδικές συνθήκες.

-Τα τετραγωνικά τα υπολογίζω με μειωτικό συντελεστή αφού δεν έχουν μετρήσει στη δόμηση και αφού η οροφή υπογείου έχει ύψος 1,14 από την είσοδο της οικοδομής (1,35 από τον δρόμο).

-Όλα μαζί πάνε κατηγορία 4 αφού έχω υπέρβαση 25% στο σύνολο της οικοδομής 

-1 Λοιπή παράβαση για ένα στέγαστρο και την διαμόρφωση της εισόδου την βάζω στο πρώτο φκ ; (μειώνεται πολύ δεν μένει 500 ευρώ) σε δεύτερο φκ ή κάνω ένα καινούριο μόνο του ;

-Απόδειξη παλαιότητας έχω βρει 2 φωτογραφίες στον φάκελο της οικοδομής (2003) (προσθήκη Β ορόφου), μπρος και πίσω όψη, όπου το τμήμα που έγινε κατοικία φαίνεται με κουφώματα αλουμινίου ενώ το υπόλοιπο όχι.

 

 

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί

1) το πρόστιμο έχει μειωθεί κατά πολύ...πάρα πολύ... (φυσικά είμαι υπέρ του πελάτη, αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με όλες τις ταυτόχρονες εκπτώσεις (παλαιότητας-υπογείου-αναπηρίας)

2) μέχρι τώρα, στο ε9,στα συμβόλαια και σε όλα τα σχέδια αναγράφεται ως ημιυπόγεια αποθήκη. Μου αρκούν οι φωτογραφίες αυτές για απόδειξη ότι άλλαξε προ 2003 ;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με άδεια '79 υπόγειο και πρώτος όροφος.

Ημιυπόγεια αποθήκη, τμήμα της οποίας έγινε κύρια κατοικία,85 τμ,  προ 2003, ανήκει σε πατέρα και κόρη, 50% κ 50%. Κατοικεί ο πατέρας.

 

-Το βάζω σε δύο φκ, τα πρώτα 65 με  αναπηρία 80% του πατέρα και χρονολογία μεχρι 2003. Τα υπόλοιπα 17τ.μ στο δεύτερο φκ στην κόρη χωρίς ειδικές συνθήκες. ΓΙΑΤΙ ΤΑ "ΧΩΡΙΖΕΙΣ" ΕΤΣΙ ΚΙ ΟΧΙ 85/2;;;;

-Τα τετραγωνικά τα υπολογίζω με μειωτικό συντελεστή αφού δεν έχουν μετρήσει στη δόμηση και αφού η οροφή υπογείου έχει ύψος 1,14 από την είσοδο της οικοδομής (1,35 από τον δρόμο). ΣΩΣΤΑ, ΩΣ ΥΔ ΧΩΡΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ

-Όλα μαζί πάνε κατηγορία 4 αφού έχω υπέρβαση 25% στο σύνολο της οικοδομής ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ΤΟ "ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ" (ΟΠΩΣ ΛΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ;;;;

-1 Λοιπή παράβαση για ένα στέγαστρο και την διαμόρφωση της εισόδου την βάζω στο πρώτο φκ ; (μειώνεται πολύ δεν μένει 500 ευρώ) σε δεύτερο φκ ή κάνω ένα καινούριο μόνο του ; ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ....

-Απόδειξη παλαιότητας έχω βρει 2 φωτογραφίες στον φάκελο της οικοδομής (2003) (προσθήκη Β ορόφου), μπρος και πίσω όψη, όπου το τμήμα που έγινε κατοικία φαίνεται με κουφώματα αλουμινίου ενώ το υπόλοιπο όχι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΑΥΤΟ....

 

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί

1) το πρόστιμο έχει μειωθεί κατά πολύ...πάρα πολύ... (φυσικά είμαι υπέρ του πελάτη, αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με όλες τις ταυτόχρονες εκπτώσεις (παλαιότητας-υπογείου-αναπηρίας) ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΕΣ...

2) μέχρι τώρα, στο ε9,στα συμβόλαια και σε όλα τα σχέδια αναγράφεται ως ημιυπόγεια αποθήκη. Μου αρκούν οι φωτογραφίες αυτές για απόδειξη ότι άλλαξε προ 2003 ; ΚΑΚΩΣ, ΤΑΧΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΤΑ Ε9 ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΓΙΑΤΙ ΤΑ "ΧΩΡΙΖΕΙΣ" ΕΤΣΙ ΚΙ ΟΧΙ 85/2;;;; Γιατί αφού είναι στα δύο και ο πατέρας χρησιμοποιεί το μισό και λίγο παραπάνω για κατοικία θεώρησα ότι έτσι πρέπει να το χωρίσω. (Δεν επιμένω, γνώμη λέω. Πες μου αν είναι παράλογο)

-ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ΤΟ "ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ" (ΟΠΩΣ ΛΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ;;;; Η οικοδομή (2οροφοι) είναι ιδιόκτητη που μοιράστηκε στις δύο κόρες. Η αποθήκη δεν είχε μετρήσει στην δόμηση και άρα το πάω με υπέρβαση στην επιτρεπόμενη. Πως το εννοείς ότι πρέπει να το υπολογίσω ; Το υπόγειο συνολικά είναι 135τμ.

-ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ.... Να σου πω την αλήθεια το τρακτέρ έχει έτσι κι αλλιώς από κάτω αλλά δεν παύει να είναι σε κοινόχρηστο.Έχει βγει καμιά απάντηση για το τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Σε άλλο ποστ στο φόρουμ διάβασα απαντήσεις να μπουν κανονικά οι παραβάσεις εκεί που υπάρχει μείωση.

-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΑΥΤΟ.... Να το πάω τελευταία χρονολογία λες; Και πάλι με το ίδιο σκεπτικό δεν είναι απόδειξη ότι έγινε κατοικία προ 2011. Άλλωστε πως να αποδείξω την αλλαγή στο υπόγειο όταν δεν υπάρχει πουθενά αναφορά σε κατοικία ;

 

-ΚΑΚΩΣ, ΤΑΧΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΤΑ Ε9 ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ. Μεταβολή πριν το ανέβασμα του Ε9; Κάποιος λογιστής μου είπε ότι πλέον το σύστημα άλλαξε και δεν μπορεί να γίνει η μεταβολή.

 

 

ΙΑΣΟΝΑ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τα σχόλια μου δίπλα στα δικά σου δεν είναι για διαφωνία αλλά για συζήτηση και βοήθεια γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό με τις λοιπές παραβάσεις και τα άτομα με αναπηρία.

Link to comment
Share on other sites

....μεχρι να επιστρεψει ο ιασονας...

[τις καλημερες μου]

 

εχεις οικοπεδο εμβαδου

ανηκε στον πατερα

εχτισε ο ίδιος  ή το εδωσε στις κορες και το εχτισαν

 

- τι εχτισαν με βαση την αδεια? υπαρχει υπόλοιπο  σ. δομησης???

- πώς ειναι σημερα η οικοδομη και πώς χρησιμοποιειται με βαση την πραγματικη χρηση  και τα Ε9 του καθενος

 

Αφου πηραν απο εναν οροφο η καθε μια,   εχει γινει συσταση ΟΙ,  αρα εχουμε ξεχωριστους ιδιοκτητες..

 

Ο πατερας,  τι εχει κρατησει για τον εαυτό του?

 

υγ

ας λεει ο λογιστης...ολα διορθωνονται.....

 

αρκει να ανοιξει η εφαρμογη

 

και  να μπορουν να διορθωθουν...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΤΑ "ΧΩΡΙΖΕΙΣ" ΕΤΣΙ ΚΙ ΟΧΙ 85/2;;;; Γιατί αφού είναι στα δύο και ο πατέρας χρησιμοποιεί το μισό και λίγο παραπάνω για κατοικία θεώρησα ότι έτσι πρέπει να το χωρίσω. (Δεν επιμένω, γνώμη λέω. Πες μου αν είναι παράλογο) ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

-ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ΤΟ "ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ" (ΟΠΩΣ ΛΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ;;;; Η οικοδομή (2οροφοι) είναι ιδιόκτητη που μοιράστηκε στις δύο κόρες. Η αποθήκη δεν είχε μετρήσει στην δόμηση και άρα το πάω με υπέρβαση στην επιτρεπόμενη. Πως το εννοείς ότι πρέπει να το υπολογίσω ; Το υπόγειο συνολικά είναι 135τμ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΣΑ Τ.Μ. (ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ "ΟΙΚΟΠΕΔΟ") ΟΣΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5.....).

-ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ.... Να σου πω την αλήθεια το τρακτέρ έχει έτσι κι αλλιώς από κάτω αλλά δεν παύει να είναι σε κοινόχρηστο.Έχει βγει καμιά απάντηση για το τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Σε άλλο ποστ στο φόρουμ διάβασα απαντήσεις να μπουν κανονικά οι παραβάσεις εκεί που υπάρχει μείωση. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..... ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ;;;;;

-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΑΥΤΟ.... Να το πάω τελευταία χρονολογία λες; Και πάλι με το ίδιο σκεπτικό δεν είναι απόδειξη ότι έγινε κατοικία προ 2011. Άλλωστε πως να αποδείξω την αλλαγή στο υπόγειο όταν δεν υπάρχει πουθενά αναφορά σε κατοικία ; NA ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ....

-ΚΑΚΩΣ, ΤΑΧΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΤΑ Ε9 ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ. Μεταβολή πριν το ανέβασμα του Ε9; Κάποιος λογιστής μου είπε ότι πλέον το σύστημα άλλαξε και δεν μπορεί να γίνει η μεταβολή. ΑΣΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ...ΠΑΙΖΕΙ!!!!

 

 

 

Kαλημέρα φίλτατε dimitris GM

Link to comment
Share on other sites

 

έχτισε ο πατέρας όροφο και υπόγειο με επικαρπία ενώ ο β όροφος έγινε δωρεά στην άλλη κόρη.

 

ΙΑΣΟΝΑ ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα να πάει κατηγορία 5, γιατί είναι ίσως η πιο σωστή οικοδομή που έχω συναντήσει. Αν κάνω αυτό που λες τότε έχω 65% ΥΔ οπότε πάει όντως κατηγορία 5.

-Το τρακτέρ ήταν άσχετο, απλά για μια εικόνα της αυθαιρεσίας....

-Απόδειξη άλλη δεν υπάρχει. Ούτε σε ΔΕΗ,Ε9, Συμβόλαιο. Ακόμη και α/φ να βρω που να δείχνει λίγο πλάγια την οικοδομή πάλι την εξωτερική όψη θα μπορέσω να δείξω. Γι'αυτό και είπα να χρησιμοποιήσω τις φώτο από τον φάκελο της οικοδομής μαζί με την ΥΔ του ιδιοκτήτη. (και μάλλον χωρίς καμία παλαιότητα, απλά για απόδειξη ότι άλλαξε πριν το 2011)

 

Με τις αλλαγές αυτές, τις οποίες θεωρώ σωστές το πρόστιμο έχει ανέβει +1000 ευρώ. Την λοιπή παράβαση θα ήθελα να την αφήσω στο πρώτο ΦΚ αλλά από την άλλη ίσως πρέπει να μπει μόνη της.

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και την βοήθεια.

-

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τη φωτογραφία από την άδεια της προσθήκης γιατί να μην τη βάλει ως αποδεικτικό παλαιότητας;

(βέβαια τότε είναι άκυρη η άδεια της προσθήκης γιατί προφανώς δεν μέτρησε το χώρο αυτό στο συντελεστή.

ο συνάδελφος που τις έβαλε μέσα στην άδεια άραγε πως το σκέφτηκε; ) 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα σήμερα στην πολεοδομία, η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθώς εύκολα μπορεί να γίνει photoshop όχι μόνο σε αυτές που θα ανεβάσω αλλά και στου φακέλου ( εννοούσε να έχει γίνει ήδη ή κάποιος καταλάθος να τις αλλάξει).

 

Η μόνη λύση είναι αλλαγή στο Ε9 (που έτσι κι αλλιώς πρέπει να γίνει) και χρήση αυτού ως απόδειξη παλαιότητας αφού το προσκομίζει ο πελάτης με δική του ευθύνη.

 

Όσο για την λοιπή παράβαση αν ήταν μία ιδιοκτησία με ποσοστό 100%, θα την έβαζα στο φύλλο που γίνεται μείωση λόγω αναπηρίας.

Στη δική μου περίπτωση δεν μπορεί να σπάσει στα 2 οπότε θα πρέπει να υπολογιστεί κανονικά χωρίς μείωση.

 

Το αναφέρω γιατί ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον που ξεκινάει με τον ίδιο προβληματισμό που είχα κι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο Ε9 ή σε οποιοδήποτε άλλο έγγραφο δεν μπορεί να γίνει photoshop.

Από τη στιγμή που οι φωτογραφίες έχουν σφραγιστεί και έχουν μπει στον φάκελο, 

είναι εξίσου ανιχνεύσιμες με οποιοδήποτε άλλο έγγραφο της άδειας.

Ιστορίες για αγρίους

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο Ε9 ή σε οποιοδήποτε άλλο έγγραφο δεν μπορεί να γίνει photoshop.

 

Μπα, αφου το Ε9 δεν είναι εικόνα .............. κλαίω !

 

Μαζί σου είμαι, συμφωνώ απόλυτα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.