Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

αυτα τα προσυμφωνα εχουν παντοτε  μπλεξιματα

τιτλο  δεν εχει η αγοραστρια..

δξ αν εκαναν και καποια συσταση καθετης ή  και καποιους διαδρομους διελευσης

Τον εκ προσυμφωνου αγοραστη τον εχουν ξεχασει στο αρθρο 11...

Ομως,

Θα κανει την δηλωση η αγοραστρια με βαση τα  δικαιωματα της απο το προσυμφωνο

βασιζομενη στη σχετικη ρητρα στο προσυμφωνο "να υπογραφει και εκεινο  και το αλλο και καθε εγγραφο και δηλωση απαραιτητο για την συνταξη του οριστικου συμβολαιου..."

 

κι ελπιζω στο Ε9 η χηρα να το εχει δηλωσει κανονικα..διοτι .ειχε  το δικαιωμα  αυτο..

Εμεις μαζι της ειμαστε... :smile: :-) :smile:

Αρα  παιρνει τον μειωτικο της...νομιμοτατα

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

τα έχει κάνει όλα η κακομοίρα.

και δικαστήρια και κτηματολόγια και απ' όλα. Τώρα τα τελείωσε και ξεκινάμε για τη ρύθμιση να κλείσει οριστικά.

(περιμένω την εγγραφή του τίτλου)

Σύσταση είχε ήδη. 13/1000 παρακαλώ! Γι' αυτό τρελάθηκα που πήγανε να το κάνουν λαμογιά.

Και είναι ανεξάρτητο στον ακάλυπτο! Ούτε καν σε επαφή με κάτι να πεις "μπερδεύτηκα" ή κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που παλλινοστούντας δικαιούται την μείωση του προστίμου(με αποτέλεσμα να ειναι πολυ μικρό) αλλά το παράβολο βάσει τετραγωνικών βγαίνει 2000 ευρώ, πληρώνεται κανονικά το παράβολο ή υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφευγει?

σχόλιο:Είναι λίγο παράλογο να έχεις πρόστιμο 300 ευρώ και να πρέπει να πληρώσεις 2000...

Link to comment
Share on other sites

όπως είναι παράλογο (κατά τη γνώμη μου) να παίρνει μείωση το 500άρικο των λοιπών (αλλά την παίρνει)

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η δουλειά  των  πολιτικών  και της πολιτικής!!

Να σου πουλάνε  χαβιάρι ...ως μαύρο χαβιάρι

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου που του έκανα δήλωση από πέρυσι και πληρώνει δόσεις, έπαθε πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και πλέον δεν είναι σε θέση να συντηρείται μόνος του. Μπορώ να επεξεργαστώ τη δήλωση και να του βάλω μειωτικό συντελεστή για ΑμΕΑ? Το δικαιούται τώρα και ενώ βρίσκεται στα μισά των δόσεων? Εννοείται ότι πριν κάνω την όποια αλλαγή θα πω να πάρει επίσημο χαρτί που να πιστοποιεί την αναπηρία (βγαίνουν γρήγορα αυτά ή παίρνουν καιρό?).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ρωτάς!!

Φυσικά και μπορεί

μπορείς σε μια δήώση να τροπ/σεις τα πάντα, μηδενός εξαιρουμένου-ακόμη και τον ιδιοκτήτη και το ακίνητο-τις παραβάσεις,

ακόμη ακόμη και αν το παράβολο το κατέθεσες στο αρχικό όνομα

Αρκρί στην τελευταία περίπτωση να το γνωρίζουν και ο απλίος και ο νέος

γιατί όλες οι μεταβολές καταγράφονται στο σύστημα κατά ημερομηνία και ώρα

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία κουλαμάρα του συστήματος (που βέβαια χρησιμοποιούμε προς όφελός μας)

ανά πάσα στιγμή μπορούμε να αλλάξουμε οτιδήποτε, μα οτιδήποτε,

ενώ το πνεύμα του νόμου είναι σαφές ότι αφορά μία στιγμιαία φωτογραφία της ημέρας αυτοψίας,

την οποία δηλώνει υπεύθυνα ο αιτών (ιδιοκτήτης) και βεβαιώνει εμμέσως ο μηχανικός

ότι αποτυπώνει την πραγματικότητα στις 28/7/2011.

Ας το πάρουμε ανάποδα. Τον Ιούλιο του 2011 ο ιδιοκτήτης είχε 3 προστατευόμενα μέλη και έπαιρνε έκπτωση τριτέκνου.

Αν τα παιδιά έπαψαν να είναι προστατευόμενα το 2012, χάνει τον συντελεστή; Προφανώς "όχι" θα πούμε όλοι.

Αν όμως το 2011 είχε 2 παιδιά και το 2012 γέννησε και τρίτο, τότε όλοι θα τρέξουμε να βάλουμε τον μειωτικό την άλλη μέρα.

Κι αν είχε πληρώσει περισσότερα απ' όσα περισσεύουν μετά την έκπτωση, θα περιμένουμε να του βγάλουμε και πιστωτικό μόλις φτιαχτεί η εφαρμογή

(δηλαδή ποτέ)

Θεωρητικά δηλαδή, (για κάποιους όχι και τόσο θεωρητικά)

μπορούμε να κάνουμε και δηλώσεις για ακίνητα που έχουν μεταβιβασθεί μετά τις 28/7/2011.

Ή μπορούμε να κάνουμε δηλώσεις με βάση τα Ε9 και τα εισοδήματα και τους συντελεστές του 2016!

Δέχομαι ότι θα πουλήσει τη δεύτερη κατοικία του εντός του 2015, οπότε του βάζω από τώρα ΚκΜ. καλό ε;

Κι άμα (χτύπα ξύλο) πεθάνει ο ΑΜΕΑ ή βρει δουλειά ο μακροχρόνια άνεργος ή πάει πίσω στη Ρωσία ο παλλινοστούς; 

Κι όταν πάρει παράταση ο νόμος άλλα 2 - 3 χρόνια τουλάχιστον (μαζί με την ταυτότητα)

τότε τι θα λέμε; ότι το "τελευταίο Ε9" που αναφέρει ο νόμος εννοεί του 2017;

Κι αν αλλάξουν του χρόνου οι ΤΖ τι θα γίνει; Θα χρωστάνε σε όλους όσους έχουν κάνει δήλωση ήδη;

Κι αν όχι, σε τι διαφέρουν αυτοί που θα κάνουν δήλωση με τις νέες (χαμηλότερες) ΤΖ;

Διαφέρουν στο ότι είναι γνήσιοι Έλληνες και περίμεναν την τελευταία στιγμή, 

και δεν είναι κορόιδα να πάνε να τακτοποιηθούν μόλις βγήκε ο νόμος, όπως έκαναν οι κουτοί.

ΧΨΑ

Κι όλα αυτά επειδή είναι και άσχετοι και πολιτηκάντηδες. 

Ο νόμος θα έπρεπε να αναφέρει ρητώς αυτό που εννοεί προφανώς κατά τη γνώμη μου,

ότι δηλαδή η 28/7/2011 είναι κόκκινη γραμμή για όλες τις παραμέτρους.

Και το σύστημα να μην επιτρέπει την έκδοση κανενός χαρτιού πριν οριστικοποιηθεί η δήλωση και ανέβουν τα απαραίτητα,

μαζί με την ΥΔ ιδιοκτήτη και την "βεβαίωση" μηχανικού.

(και παρακαλώ και τον Δημήτρη να γνωμοδοτήσει σχετικά, μήπως εγώ το έχω καταλάβει λάθος)

Κι αν ήθελαν να κάνουν επιπλέον εκπτώσεις εκ των υστέρων κλπ αλλαγές, (φυσικά όχι για τα τ.μ. και τα λοιπά τεχνικά στοιχεία, τα οποία υποτίθεται είναι σταθερά)

ας έβαζαν κουμπάκι για συμπληρωματική δήλωση που θα επηρέαζε μόνο τις δόσεις κλπ οικονομικά.

Βέβαια τότε δεν θα γίνονταν μαζικές παραγωγές ούτε τρελές εκπτώσεις ούτε "ετεροχρονισμένες" δηλώσεις ούτε "κολπάκια" ούτε "μαγκιές".

Και δεν το παίζω έξυπνος και τυπικός, γιατί κι εγώ τα έχω κάνει σε κάποιο βαθμό, και ακόμα δεν έχω ανεβάσει σχεδόν τίποτα.

Τελευταία μέρα ρε! Αφού έτσι το θέλετε, έτσι θα το έχετε! Κι ας πέσει το σύστημα, να δούμε τι θα κάνετε τότε. Θα ακυρώσετε τις δηλώσεις; Ωραίο αστείο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ο ιδιοκτήτης παραμένει ο ίδιος άρα νο πρόμπλεμ με ονόματα κλπ. Ο λόγος που δίστασα να βάλω αμέσως τον μειωτικό είναι αυτός που λέει ο apier. Όμως απ' ό,τι κατάλαβα μπορώ να το κάνω άφοβα αφού δεν διευκρινίζεται στο νόμο αν πρέπει οι κοινωνικοί συντελεστές να ισχύουν όπως είναι τη μέρα της δήλωσης. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Edit: Ξενέρα! Τώρα διαπίστωσα ότι ο μειωτικός για ΑμΕΑ αφορά μόνο σε κύρια κατοικία οπότε δεν τη δικαιούται. Πφφφ...

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 3 παράρτημα 2 ερώτηση 13, η έκπτωση εφαρμόζεται εφόσον κατά τον χρόνο υπαγωγής δηλώνονται στην φορολογική δήλωση προστατευόμενα μέλη. Και αλλού αναφέρεται πως οι εκπτώσεις αφορούν τον χρόνο υπαγωγής της δήλωσης αλλά δεν το έχω πρόχειρο μπροστά μου που αναφέρεται. Ο χρόνος υπαγωγής των δηλώσεων που μεταφέρονται από τον 4014 καθορίζεται από την υπουργική απόφαση για την διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών ΦΕΚ 174 Α στο άρθρο 4 παρ.10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.