Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

@stesta

Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι είπες για >80%.

μαζι γράφαμε , εγώ απαντούσα σε Μέρσα. οκ ευχ .

τι θα έλεγες πχ για καταστήματα-γραφεία???

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι  και εξειδικεύω ότι μόνον για ΑΜΕΑ με το συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω,  δεν αναφέρεται σε είδος χρήσης (κατοικία - άλλη κατοικία κλπ). Θα διακινδύνευα να πω ότι αφορά και σε γραφεία (?)

εχεις δικιο, θεώρησα δεδομένο ότι μιλάμε για κατοικία γιατί η περίπτωση μου αφορά κατοικία.  ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τι θα έλεγες πχ για καταστήματα-γραφεία???

Κατά τη γνώμη μου μπορούν να δηλωθούν και καταστήματα-γραφεία. Στο 17.1 του 4178 δεν αναφέρει κανέναν περιορισμό για χρήσεις κλπ.

 

Άσχετο: Μια απορία που μου γεννήθηκε τώρα που διάβαζα τα 17.1 και 17.2. Στο πρώτο λέει "άτομα με ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%" και στο άλλο "άτομα με αναπηρία (ΑμΕΑ) με ποσοστό 67% και άνω". Γιατί χρησιμοποιεί διαφορετική διατύπωση? Δεν είναι ΑμΕΑ και η πρώτη κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Τους ξεχωρίζει διότι οι μεν πρώτοι ρυθμίζουν με έκπτωση όλες τις κατοικίες τους, οι δε δεύτεροι, έχοντας και τον "εισοδηματικό περιορισμό" ρυθμίζουν μόνο την κύρια κατοικία τους με έκπτωση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

η λεκτική διαφορά νομίζω οφείλεται στη γενική προχειρότητα και αβλεψία.

κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος των νομοθετημάτων έτσι ώστε οι αυτές έννοιες να έχουν τη αυτή λεκτική περιγραφή σε όλο το σώμα.

Αυτό το νόημα άλλωστε έχει και η προσθήκη του άρθρου των ορισμών στα νεότερα νομοθετήματα.

Όμως, επειδή γράφουν πολλοί ταυτόχρονα, και μπαίνουν θέματα από το παράθυρο,

και αυτοί που είναι επιφορτισμένοι με τον έλεγχο είναι εξίσου άσχετοι και "δημόσιοι υπάλληλοι" όσο και οι από πάνω τους, 

βλέπεις μέσα στο ίδιο κείμενο άπειρες φορές διαφορετικές διατυπώσεις για το ίδιο πράγμα.

Για να μην πούμε για λεκτικά, γραμματικά, συντακτικά και λοιπά "ορθογραφικά" λάθη.

Αν δεν ήταν αυτά, τι δουλειά θα έκαναν οι δικηγόροι και οι δικαστές που καλούνται μετά να ερμηνεύσουν το Νόμο;

(εκτός του Δημήτρη που και ξέρει τι του γίνεται και είναι πλέον ομότιμος μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μακροχρόνια ανεργος που έχει αυθαιρετη κατοικία 112 τ.μ. και καμια αλλη ιδιοκτησία τι μειωτικούς συντελεστες θα παρει??

1. ΕΙδικών συνθηκών

2. Κύριας και μοναδικής

Σωστά???

Link to comment
Share on other sites

7. Μακροχρόνια άνεργοι για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της κύριας κατοικίας τους
καταβάλλουν ποσοστό εβδομήντα 70% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται
σύμφωνα με το Παράρτημα Α` του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα δικαιολογητικά που
αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.