Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος να μου πει όταν ένας από τους συνιδιοκτήτες έχει ποσοστό αναπηρίας πως γίνεται η δήλωση;

βάζω σε χωριστό φύλλο καταγραφής το ποσοστό των τετραγωνικών που του αναλογεί;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος να μου πει όταν ένας από τους συνιδιοκτήτες έχει ποσοστό αναπηρίας πως γίνεται η δήλωση;

βάζω σε χωριστό φύλλο καταγραφής το ποσοστό των τετραγωνικών που του αναλογεί;

εγώ έτσι το έκανα. (αλλά οι συντελεστές επαύξησης θα πρέπει να υπολογιστούν για τα κανονικά τ.μ. και όχι τα μισά)

Link to comment
Share on other sites

όπως είναι παράλογο (κατά τη γνώμη μου) να παίρνει μείωση το 500άρικο των λοιπών (αλλά την παίρνει)

Στην περίπτωση που έχω εξ αδιαιρέτου 50% δύο ιδιοκτήτες, εκ των οποίων ο ένας ΑΜΕΑ (ποσοστό αναπηρίας >80%), τη λοιπή πολεοδομική παράβαση μπορώ να τη χρεώσω στον ΑΜΕΑ (δηλ. τα 500ευρώ γίνονται 75 και ωφελείται και ο συνιδιοκτήτης)???

 

Και ο ιδιοκτήτης που τυγχάνει ΑΜΕΑ (με >80% αναπηρία) παίρνει μειωτικό συντελεστή  για οποιαδήποτε κατοικία του (δευτερεύουσα - άλλη κλπ και όχι μόνον για την κύρια και μοναδική). Σωστά???

 

ευχ

Link to comment
Share on other sites

τη λοιπή μπορείς να τη χρεώσεις στον ΑΜΕΑ, αφού πουθενά δεν λέει ότι δεν μπορείς

για το άλλο με την Α' - Β' κατοικία δεν το θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

 

Και ο ιδιοκτήτης που τυγχάνει ΑΜΕΑ (με >80% αναπηρία) παίρνει μειωτικό συντελεστή  για οποιαδήποτε κατοικία του (δευτερεύουσα - άλλη κλπ και όχι μόνον για την κύρια και μοναδική). Σωστά???

Ο μειωτικός συντελεστής ΑμΕΑ αφορά μόνο στην κύρια κατοικία! Το λέει στις διευκρινίσεις των συντελεστών στο παράρτημα Α του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ο μειωτικός συντελεστής ΑμΕΑ αφορά μόνο στην κύρια κατοικία! Το λέει στις διευκρινίσεις των συντελεστών στο παράρτημα Α του νόμου

ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρ >80% και άνω θεωρώ ότι υπάγονται  στον 11α συντελεστή του Παραρτήματος. Στο 11α δεν διευκρινίζεται ότι αφορά κύρια κατοικία, σε αντίθεση με όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες του άρθρου 11=Κοινωνικοί Συντελεστές, όπου αναφέρεται σε κύρια ή κύρια και μοναδική κατοικία για τις υπόλοιπες κατηγορίες ΑΜΕΑ<80% .

Επίσης και στο άρθρο 17, παρ. 1 δεν αναφέρεται σε κύρια κατοικία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ έτσι το έκανα. (αλλά οι συντελεστές επαύξησης θα πρέπει να υπολογιστούν για τα κανονικά τ.μ. και όχι τα μισά)

οταν λες για τα κανονικα και οχι τα μισα τι εννοεις; 

παραδειγμα: αν εχω 100 τμ και το 70% ανηκει σε αμεα θα χρεωσω τα 70τμ με μειωτικο και τα 30 κανονικα. σωστο;

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρ >80% και άνω θεωρώ ότι υπάγονται  στον 11α συντελεστή του Παραρτήματος. Στο 11α δεν διευκρινίζεται ότι αφορά κύρια κατοικία, σε αντίθεση με όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες του άρθρου 11=Κοινωνικοί Συντελεστές, όπου αναφέρεται σε κύρια ή κύρια και μοναδική κατοικία για τις υπόλοιπες κατηγορίες ΑΜΕΑ<80% .

Επίσης και στο άρθρο 17, παρ. 1 δεν αναφέρεται σε κύρια κατοικία

κι εγω καταλαβαινω οτι στα ΑΜΕΑ ο συντελεστης δεν αφορα πρωτη η δευτερη κατοικια. παει παντου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω καταλαβαινω οτι στα ΑΜΕΑ ο συντελεστης δεν αφορα πρωτη η δευτερη κατοικια. παει παντου.

Αναφέρομαι  και εξειδικεύω ότι μόνον για ΑΜΕΑ με το συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω,  δεν αναφέρεται σε είδος χρήσης (κατοικία - άλλη κατοικία κλπ). Θα διακινδύνευα να πω ότι αφορά και σε γραφεία (?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.