Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Εγώ πάντως το Δ το σπάω....

Όπως είχα σπάσει σε δύο την ΥΥ σε κτίριο που ήταν μεν ενιαίο αλλά το μισό είχε ΥΥ ενώ το άλλο δεν είχε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως το Δ το σπάω....

Όπως είχα σπάσει σε δύο την ΥΥ σε κτίριο που ήταν μεν ενιαίο αλλά το μισό είχε ΥΥ ενώ το άλλο δεν είχε...

Με την ίδια λογική γιατί να μην σπάμε και τα μετρα για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης? οεο???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το Δ το σπάω....

Όπως είχα σπάσει σε δύο την ΥΥ σε κτίριο που ήταν μεν ενιαίο αλλά το μισό είχε ΥΥ ενώ το άλλο δεν είχε...

 

Φίλε, κακώς το κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Για την ΥΔ δεν το κάνω διότι το ακίνητο έχει Α μ² ΥΔ, χωρίς να μπορώ να τα επιμερίσω.

Ενώ στο Δ, έχω ένα τμήμα εντός Δ και ένα εκτός Δ, είναι σαφής ο επιμερισμός. Στον ΣΥΔ λαμβάνω τη συνολική ΥΔ (εντός και εκτός Δ).

Τέλος πάντων, η αυτοψία θα δείξει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μια απορία:Για τον υπολογισμό των συντελεστών επιβάρυνσης του προστίμου συγκρίνουμε λέει ο νόμος με τους όρους δόμησης που ισχυουν στην περιοχή.Αν για παράδειγμα έχω μια υφιστάμενη προ του 1955 οικοδομή με 100% καλυψη του οικοπέδου και η υπέρβαση καθ' ύψος και σε δόμηση..Η συγκριση πάλι θα γίνει με τους όρους δόμησης της περιοχής που ισχυουν τώρα...για την υπερβαση; και όχι με τα νομιμως υφιστάμενα προ του 1955;Αυτό ειναι σημαντικό γιατι σε πολυ μικρά οικοπεδα εντός οικισμού αυξάνει το συντελεστή προστίμου..

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εννούσα σε περίπτωση <20%

Δηλαδή σε περίπωση αποθήκης 5x3μ. και με επιτρεπόμενο Δ=5μ.

Από τα 5 μ.τα 4μ. είναι εκτός Δ και το 1μ. μέσα στο Δ.

Εδώ δεν το σπας σε 2 φύλλα καταγραφής?

Φ.Κ.1 3,00x1,00= 3τ.μ. με υπέρβαση Δ <20% και

Φ.Κ.2 3,00x4,00=12τ.μ. χωρίς υπέρβαση Δ

Κι αν το σπας στη περίπτωση που αναφέρω, γιατί να μην το σπάσεις και στις άλλες?

Το ίδιο ακριβώς σκεπτικό ακολουθείς.

Α έτσι ναι, συμφωνούμε! Σπάμε σε 2 ΦΚ. Το ένα ΜΕ Δ και το άλλο ΧΩΡΙΣ Δ.

Στο παράδειγμά σου, έχεις 15τμ αποθήκη, οπότε πας ΚΑΤ.3 και δεν σε νοιάζει που είσαι στο Δ !!! :D

 

Εγώ πάντως το Δ το σπάω....

Όπως είχα σπάσει σε δύο την ΥΥ σε κτίριο που ήταν μεν ενιαίο αλλά το μισό είχε ΥΥ ενώ το άλλο δεν είχε...

 

 

Για την ΥΔ δεν το κάνω διότι το ακίνητο έχει Α μ² ΥΔ, χωρίς να μπορώ να τα επιμερίσω.

Ενώ στο Δ, έχω ένα τμήμα εντός Δ και ένα εκτός Δ, είναι σαφής ο επιμερισμός. Στον ΣΥΔ λαμβάνω τη συνολική ΥΔ (εντός και εκτός Δ).

Τέλος πάντων, η αυτοψία θα δείξει..... :)

Προφανώς εννοείς ότι σπας το Δ στα 2, όταν είναι <20%, όπως τελικά εννοούσε ο vk2626, έτσι? Και δεν εννοείς ότι σπας το Δ σε 2 τμήματα με >20% και <20%. Εάν σπας το Δ έτσι, τότε διαφωνούμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς ότι σπας το Δ στα 2, όταν είναι <20%, όπως τελικά εννοούσε ο vk2626, έτσι? Και δεν εννοείς ότι σπας το Δ σε 2 τμήματα με >20% και <20%. Εάν σπας το Δ έτσι, τότε διαφωνούμε! :)

 

Κι εγώ αυτό εννοώ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφοι. Σε εντός και εκτός Δ, εννοώ :)

Όπως και σε ΥΥ και μη ΥΥ, ή εντός και εκτός πρασιάς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.