Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

δεν συμφωνώ

τ.μ Η/Χ  /  εμφανιζόμενα τ.μ στην ο.α = ποσοστό

υ.γ και αυτό γιατί πολλές φορές τα χιλ/στά έχουν σχέση και με τον όγκο της αυτ/λούς

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mα ακριβως ετσι το αντιμετωπιζαμε μεχρι τωρα, αλλιως τα προστιμα θα βγαινανε στο Θεο...

 

Εγω ομως απ τον νεο νομο αλλα καταλαβαινω...τεσπα....ας πει και καποιος αλλος την αποψη του....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω.....Για την απλη περιπτωση ενος κλεισμενου Η/Χ σε πολυκατοικια και ως προς την υπερβαση δομησης, έχουμε ------> τ.μ Η/Χ / επιτρεπόμενη δόμηση κτιρίου * χιλιοστα διαμερίσματος?

Άρθρο 18 παρ.2. "Για  τον  υπολογισμό των  ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους  όρους και περιορισμούς  δόμησης  που ισχύουν  στην  περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου  συγκυρίου."

 

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει και ήδη έχουν αρχίσει τα περίεργα.Π.Χ έχω περίπτωση που η επιτρεπόμενη κάλυψη*χιλιοστά είναι πολύ μικρότερη από την κάλυψη που νόμιμα προβλεπόταν από την άδεια για την Ο.Ι,οπότε βάζοντας μετά και τα m2 της υπέρβασης κάλυψης εκτοξεύομαι με τη μία πάνω από το 40%.Κανονικά θα έπρεπε τουλάχιστον σε αυτές τις περιπτώσεις να λένε οτι συγκρίνεις με τα m2 κάλυψης που προβλέπονταν στην άδεια γιατί η στρέβλωση είναι μεγάλη και οι συντελεστές ζορίζουν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά, ουσιαστικά, λογικά, ορθά και όλα του σύμπαντος τα παρόμοια,

τα χιλιοστά μπορούν να κατανείμουν μόνο τη δόμηση.

ΜΟΝΟ.

Τόσο η κάλυψη όσο και το ύψος είναι πολεοδομικά μεγέθη που ουδεμία

σχέση έχουν με τα χιλιοστά της Ο.Ι.

 

Ελπίζουμε ότι θα διευκρινισθεί άμεσα.

Edited by ssouanis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ορθότατη παρατήρηση.

Αλλά οι ..."νομοθετούντες" περί άλλων τυρβάζουν και όντως απαιτείται διευκρίνιση που μάλλον δεν θα 'ρθει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με βάση το παράρτημα το ζήτημα έχει διευκρινιστεί.

 

Δείτε το λεκτικό για κάθε περίπτωση:

5) ΣΔ -> ... που ισχύει για το ακίνητο / ιδιοκτησία

6) ΣΥ -> ... που ισχύει για το ακίνητου (βραζιλιάνος ο νομοθετης)

7) ΣΚ -> ... η οποία ισχύει για τη θέση που βρίσκεται το ακίνητο

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Χμ,δεν το είχα παρατηρήσει για να είμαι ειλικρινής αυτό που λες sagiasd.Και ενώ τώρα που το ξανασκέφτομαι ψήνομαι,από την άλλη για τον ΣΔ σε ξαναπαραπάμπει παρ2 αρθ 18 που υπάρχει ο προαναφερθείς παραλογισμός,στα δε ΣΥ και ΣΚ σε παραπέμπει - ο Βραζιλιάνος :) - και εγώ δεν ξέρω που...
Σίγουρα όμως η παρατήρησή σου βοηθάει... +1

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως στο μυαλο τους ειχαν μονο τις περιπτωσεις της καθετης ιδιοκτησιας...ασχετα με το αν στην αντιστοιχη παραγραφο του νομου γινεται σαφεστατα λογος και για τις οριζοντιες ιδιοκτησιες.

 

Αναμενονται διευκρινισεις για τα προφανη λοιπον....καλα ξεκινησαμε παλι....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με βάση το παράρτημα το ζήτημα έχει διευκρινιστεί.

 

Δείτε το λεκτικό για κάθε περίπτωση:

5) ΣΔ -> ... που ισχύει για το ακίνητο / ιδιοκτησία

6) ΣΥ -> ... που ισχύει για το ακίνητου (βραζιλιάνος ο νομοθετης)

7) ΣΚ -> ... η οποία ισχύει για τη θέση που βρίσκεται το ακίνητο

συμπεριέλαβε  και αυτό στο ωραίο πινακάκι σου 

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτην ακριβως την παραγραφο διαβασα και απορησα...Αναφερεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι συγκρινεις με τα πολεοδομικα μεγεθη ΕΠΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ της ιδιοκτησιας ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ιδιοκτησιες....

 

Απυθμενη η βλακεια που τους δερνει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.