Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό.

Με ποια έννοια:

Για τον Α ή τον Β λόγο έγινε μία κατανομή του οικοπέδου σε ποσοστά ανά Ο.Ι.

Το πως έγινε αυτή η κατανομή (ο σωστός τρόπος είναι η αξία όπως αναφέρει ο tasosathan) είναι κάτι που δε μας ενδιαφέρει.

Σε περίπτωση κατεδάφισης λοιπόν της οικοδομής θα ανήκουν στον κάθε έναν ένα κάποιο ποσοστό οικοπέδου.

Κατ΄ αναλογία θα του ανήκει το ίδιο ποσοστό δόμησης που χτίζει το οικόπεδο.

 

Ίδια σπίτια σε διαφορετικό όροφο έχουν άλλη αξία επομένως άλλα ποσοστά (κανονικά).

Ο "από πάνω" πλήρωσε και το κάτι παραπάνω για την αγορά (όσο πιο ψηλά τόσο πιο ακριβά).

 

Όλοι συμφωνούμε ότι θα έπρεπε να μπει ένα μέτρο στον παρονομαστή.

Με τον 4014 διαιρούσαμε όλοι με το συνολικό του οικοπέδου που ήταν παράλογο.

Τώρα διαιρούμε με το ποσοστό της ιδιοκτησίας μας.

Το πως προέκυψε, το αν υπάρχουν αδικίες κτλ είναι κάτι που δε μας ενδιαφέρει.

Το θέμα είναι ότι άμα θεωρητικά μπορούσαμε να πάρουμε τον συντελεστή δόμησης που μας αναλογεί και να φύγουμε,

θα είχαμε αυτό το ποσοστό που περιγράφει η σύσταση, η οποία σύσταση έγινε αποδεκτή από όλους με την υπογραφή τους στα συμβόλαια αγοράς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως το πιο δίκαιο

θα ήταν αν προβλέπονταν από το Ν

και οι 2 περιπτώσεις

δηλ ή με χιλιοστά ή με τ.μ και  ανάλογα του υπάρχοντος πίνακα αναλογισμού τη οικοδομής

(με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κοινή αντιμετώπιση του Πιν.Αναλ, Πανελλαδικά)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχει ενιαίος τρόπος αντιμετώπισης αλλά στο τέλος κάθε οριζόντια ιδιοκτησία έχει ένα ποσοστό επί του οικοπέδου.

Αυτό το ποσοστό το έχει δεχθεί ο ιδιοκτήτης αγοράζοντας τη συγκεκριμένη Ο.Ι.

 

Στις περιπτώσεις που αναφέρει ο Δημήτρης με το "αναλογούν ποσοστό", θα μπορούσε να γίνει η διαίρεση σπίτι/δόμηση με αδικία βέβαια αφού χάνονται τα ποσοστά των κοινοχρήστων που αναλογούν στην Ο.Ι.

Ίσως θα μπορούσε να υπάρξει ένας πολλαπλασιαστής π.χ. 1.15

Αλλά εκεί που υπάρχει το ποσοστό, νομίζω ότι είναι δίκαιο...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικές ολες οι παρατηρήσεις σας, αλλα

προσωπικα θεωρω το μετρο συγκρισης καθαρα ποσοτικο για να εξαχθει ενας επιβαρυντικος συντελεστης.

Θα μπορουσαμε για παραδειγμα να τα συγκρινουμε με καθαρα νουμερα π.χ. 50 /100/200 ή διαιρωντας με τα νομιμα εγκεκριμενα τετραγωνικα της καθε διηρ. ιδιοκτησιας.

 

Επισης, υπαρχει απιστευτη αλλαγη προστιμων σε σχεση με τον 4014 και αν το μυριστουν τα αχαμπαρα καναλια που μας πιπιλιζουν το μυαλο για τις 100 δοσεις, θα πεσει κραξιμο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστό αυτό.

Θα μπορούσε να είχες ένα ποσοστό επί την εγκεκριμένης δόμησης κάθε ο.ι. και να τελείωνες.

Πολύ πολύ σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο

ίσως δεν κατάλαβες καλά τι θέλω να πω

Πες ότι έχω ένα κατάστημα 5μ ύψους

στο κατάστημα αυτό κάνω επέκταση για WC (2.4 ύψους)

Στην οικοδομή το ποσοστό ο.ι μοιράστηκε με κατά όγκο

 

ο γείτονας μου στον όροφο μεγάλωσε το διαμέρισμα του κατά τα ίδια τ.μ αλλά με 3.ο ύψος (όσο και το παλιό του)

 

Βλέπεις να μην υπάρχει αδικία με δεδομένο ότι εγώ κατασκεύασα βοηθ χώρο που πλέον δεν έχει μειωτικό συντ

και ο γείτονας κανονικό χώρο κ/χ;; 

Link to comment
Share on other sites

Είτε κατ' όγκο,

είτε με τετραγωνικά

είτε με αξία,

οι 2 Ο.Ι. έχουν ένα ποσοστό επί του οικοπέδου.

 

Είτε θα έπρεπε να υπάρξει η λύση που λέει ο Βασίλης (soundholics)

είτε με το ποσοστό επί του οικοπέδου.

 

Στο παράδειγμα που δίνεις, έχουμε οξύμωρο αποτέλεσμα λόγω της αλλαγής θεώρησης των ισόγειων ΒΧ κτλ κτλ.

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο ο τρόπος που δόθηκαν τα ποσοστά.

Μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι από το παράδειγμα σου (είμαι και από τις 05:30 στο δρόμο :smile: ).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικές ολες οι παρατηρήσεις σας, αλλα

προσωπικα θεωρω το μετρο συγκρισης καθαρα ποσοτικο για να εξαχθει ενας επιβαρυντικος συντελεστης.

Θα μπορουσαμε για παραδειγμα να τα συγκρινουμε με καθαρα νουμερα π.χ. 50 /100/200 ή διαιρωντας με τα νομιμα εγκεκριμενα τετραγωνικα της καθε διηρ. ιδιοκτησιας.

 

Επισης, υπαρχει απιστευτη αλλαγη προστιμων σε σχεση με τον 4014 και αν το μυριστουν τα αχαμπαρα καναλια που μας πιπιλιζουν το μυαλο για τις 100 δοσεις, θα πεσει κραξιμο.

Και εγώ νομίζω οτι αυτό θα ήταν το σωστότερο.Τι προβλεπόταν ρε την ιδιοκτησία μου με βάση την Ο.Α? 100m2 δόμηση,120 κάλυψη και 3m ύψος?Ε ΟΚ,ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!!!!!

Ελπίζω να βγει καμιά διευκρίνιση του στυλ οτι αν τα επιτρεπόμενα*ποσοστά ιδιοκτησίας είναι μικρότερα από τα μεγέθη που προβλέπονταν από την άδεια για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία,να συγκρίνουμε με τα δεύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οροφοκτησίες (από διαθήκη συνήθως) όπου δεν υπάρχουν (δεν έχουν οριστεί) ποσοστά επί του οικοπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των πελατών μου έχουν μεζονέτες σε συγκρότημα με υπόγεια που άλλαξαν χρήση, επεκτάσεις κτλ. και με τον 4014 συγκρίνονταν οι υπερβάσεις με το ποσοστό επί του όλου οικοπέδου.

Τώρα όμως ο 4178 λέει ότι η σύγκριση θα γίνεται με τα ποσοστά που αναλογούν στον κάθε έναν και τα πρόστιμα εκτοξεύονται.

Φαίνεται για πιο δίκαιο, αλλά όλοι αυτοί περίμεναν το νέο νόμο να είναι πιο ευνοϊκός όχι πιο δυσμενέστερος.

Πώς να τους μεταφέρω τώρα τα νέα;

Νομίζω ότι υπάρχει θέμα εξαπάτησης από μέρους του κράτους.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.