Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Εγώ το έκανα σε 2-3 περιπτώσεις του 4014!!!! Δυστυχώς δεν γίνεται να ρυθμιστεί αλλιώς η αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσονα για να καταλάβω το σκεπτικό σου το πρόβλημα είναι ότι έχουμε Η/Χκαι εξώστη και επομένως μεγαλώνει - μικραίνει το ποσοστό κάλυψης και εμβαδό η/χ,εξώστη? ή η διαφορετική θέση του στύλου? μάλλον το 1ο

Οπότε διαφορετική θέση υποστυλώματος σε Η/χ είναι παράβαση, ενώ εντός περιγράμματος διαμερίσματος όχι. 

Αν και στη 2η περίπτωση είναι παράβαση, τότε θα πρέπει να μετράμε και τα δοκάρια αν είναι στη θέση τους , αφού έχουμε πάρει σχέδια ξυλοτύπων. Το κάνει κανένας αυτό? Απλά η περίπτωσή μου είναι πιο εμφανής έχοντας μόνο την κάτοψη για έλεγχο.

 

Έχουμε ξεφύγει τελείως, τελικά!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το 1,9 με το 1,4 προσωπικά το θεωρώ απολύτως δίκαιο για τις παραβάσεις που απευθύνεται (ψευδείς άδειες). Για φαντάσου σε τέσσερα στρέμματα εκτός σχεδίου βγάζει άδεια για βιομηχανία - βιοτεχνία και κτίζει 3.600τμ (αντί για 600τμ) τα οποία και τα κάνει γραφεία, τα νοικιάζει και παίρνει κάτι χιλιάδες ευρώ κάθε μήνα για κάποια χρόνια, έστω και μέχρι το 2008. Δηλαδή αυτός θα πρέπει να πληρώσει μία απλή υπέρβαση δόμησης. Και τα παραπάνω που έπαιρνε τόσα χρόνια;  

 

Δεν αναφέρομαι σε ψευδείς άδειες. Απλά θα έπρεπε αυτός που έφτιαχνε τον νόμο σε περίπτωση που θα έπρεπε να υπολογιστούν όλοι οι συντελεστές μαζί να έβγαινε συντελεστής 2 στην σούμα. Αλλά που.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

το χεις μπερδεψει λίγο.

Ελεγχος όλων των αυθαιρεσιών (και του 3843, και όλων των υπολοίπων) γίνεται μόνο για να βρεις αν είσαι στην κατηγορία 4

και μελλοντικά με την ταυτότητα κτηρίου εξαιρεθείς από την κατεδάφιση.

 

Για την εύρεση του συντελεστή υπερβαση δόμησης, συγκρίνεις μόνο τις αυθαιρεσίες που θα τακτοποιήσεις τώρα με τον 4178 με την επιτρεπόμενη δόμηση του ακινήτου/ή της ιδιοκτησίας.

μακάρι να το έχω μπερδέψει αλλά μελετώντας τους συντελεστές δόμησης στο τέλος του νόμου, διαβάζω:

Αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια με χώρους κύριας χρήσης και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης σ.δ. που ισχύει για το ακίνητο/ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

ναι το έχεις μπερδέψει. 

Αυτό που διαβάζεις αφορά την εύρεση του συντελεστή υπέρβαση δόμησης για τον υπολογισμό του προστίμου σε όλες τις περιπτώσεις (με άδεια ή χωρίς άδεια) που συμπληρώνεις φύλλο καταγραφής.

 

Αυτό που συζητάμε εφαρμόζεται μόνο σε κτήρια με άδεια και είναι η κατηγορία Δ του άρθρου 9 για οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση που αναφέρει επί λέξει: 

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και
δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την
οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και
τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009
(Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62). Οι ανωτέρω αυθαίρετες κατασκευές εξαιρούνται της κατεδά−
φισης οριστικά μετά την συμπλήρωση της ταυτότητας
του κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 (Α΄ 62).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, στην περίπτωση τη δική μου:

Έχω ένα διαμέρισμα εμβαδού 35τ.μ. από τα οποία 20 τ.μ. είναι τακτοποιημένος η.χ. με τον 3843 και 8τ.μ. με τον 4014 και 7 τ.μ. τα νόμιμα. Επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία του 4014 θα πρέπει να υπαχθεί στον 4178. Επομένως για να βρω τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης θα διαιρέσω 8τ.μ. / 7τ.μ.?

Δε θα λάβω υπόψη μου τα τ.μ. του 3843?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή εξετάζετε σε ποια κατηγορία του άρθρου 9 είστε.

Για να δείτε αν είστε στην Δ, εξετάζετε 28 τμ ως προς τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια για το διαμέρισμα.

Αν είστε κάτω από 40%, τότε μπορείτε να αιτηθείτε για εξαίρεση από την κατεδάφιση με την ταυτότητα κτηρίου και δηλώνετε στο φύλλο καταγραφής των 8 τμ του 4178 ότι ανήκει στην κατηγορία 4.

Αλλιώς ανήκετε στην κατηγορία 5.

 

Μετά φτιάχνετε το φύλλο καταγραφής και συγκρίνετε 8 / επιτρεπόμενα στην ιδιοκτησία (επιτρεπόμενη δόμηση * ποσοστό ιδιοκτησίας) 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό είχα υπόψη μου να κάνω αλλά στην πολεοδομία μου είπαν να τα λάβω όλα υπόψη μου (δηλαδή και τα 28 τ.μ.). Κι επειδή πάω με άδεια νομιμοποιησης το ξανασκέφτομαι...

Επίσης το διαμέρισμα αυτο δεν έχει χιλιοστά επί της επιτρεπόμενης δόμησης διότι η σύσταση οριζοντίου αναφέρει δύο διαμερίσματα στον συγκεκριμένο όροφο και τώρα έχουν κατασκευαστεί τρία. Το τρίτο είναι αυτό που προέκυψε από το κλείσιμο του η.χ. , το κλείσιμο ενός εξώστη και την μετακίνηση του μεσότοιχου αναμεσα σε δύο διαμερίσματα.

Πως θα βγάλω τον συντελεστή δόμησης, τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης έχει ποσοστά από άλλα ακίνητα στο κτήριο ?

Υπάρχει τροποποίηση της σύστασης ?

Αν έχουν μειωθεί οι επιφάνειες των άλλων κτισμάτων έχετε και διαμερισμάτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Έστω ότι ένα κτίριο αποτελείται από 5 διαμερίσματα και έχει γίνει κανονικά σύσταση. Τα δύο από τα πέντε διαμερίσματα ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει εναν κλεισμένο ΗΧ σε ένα από τα διαμερίσματα. Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι :

1) τ.μ Η/Χ / επιτρεπόμενη δόμηση κτιρίου * χιλιοστα διαμερίσματος ή

2) τ.μ Η/Χ / επιτρεπόμενη δόμηση κτιρίου * άθροισμα χιλιοστων των δύο διαμερισμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.