Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κάνω τακτοποίηση σε ένα οικόπεδο που βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων..Υπάρχει μία κατοικία εμβαδού 60τμ και 1 αποθήκη παρακολούθημα της κατοικίας 10τμ περίπου. Η ιδιοκτήτρια (η οποία είναι ανύπαντρη) δεν έχει άλλο ακίνητο στην ιδιοκτησία της. Μπορεί να πάρει τη μείωση του προστίμου για κύρια και μοναδική κατοικία αφού βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 3000 κατοίκων. Με μπερδεύει λίγο ο νόμος στο σημείο αυτό που αναφέρει τον πληθυσμό >3000κατοίκων.Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς κολλάει η φράση "και βρίσκονται σε κοινοτικό ή δημοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό >3000 κατοίκων"? Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι η φράση αφορά την ύπαρξη άλλου ακινήτου που καλύπτει τις στεγαστικές ανάγκες και αυτό βρίσκεται σε οικισμό >3000κατοίκων οπότε αν υπάρχει τέτοιο δεν μπαίνει η έκπτωση.  Αν έχει κι άλλα ακίνητα που καλύπτουν τις στεγαστικές ανάγκες κι είναι όλα σε οικισμό με πληθυσμό <3000 κατοίκων μπορεί ο ιδιοκτήτης να πάρει έκπτωση? 

Αν στην περίπτωση μου μπορώ να χρησιμοποιήσω την έκπτωση της κύριας και μοναδικής κατοικίας για τα 60τμ μπορώ να βάλω και την αποθήκη 10τμ που είναι παρακολούθημα της κατοικίας με χρήση κύρια και μοναδική?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

θα  κανεις τακτοποιηση σε κατοικια

που βρισκεται σε  οικοπεδο εμβαδου.....τμ σε "χωριο" κατω των 3000

 

[δεν λες τι αυθαιρεσιες εχει...και αν εξετασες εάν μπορει να νομιμοποιησει τα αυθαιρετα...]

 

Ψαχνεις μονον εάν αυτη η κατοικια ειναι κυρια

Το μοναδικη  το ψαχνεις  ως εξης:

 

Οσα αλλα ακινητα και να εχεις στο ιδιο  μερος δεν σε εμποδιζουν

ουτε σε εμποδιζουν εαν υπαρχουν άλλα ...100 τμ. αχτιστα στο ιδιο οικοπεδο.

αλλά,

 δεν  πρεπει να εχει άλλα ακινητα σε πανω απο 3000 κατοικους...

 

εδιτ

και οπως ειπε ο παυλος

[με τις καλημερες μου]

 

ολα αυτα αποδειχνονται απο το Ε1 και το Ε9

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει νομιμοποίηση γιατί υπάρχει παραβίαση Δ οπότε υποχρεωτικά πάω σε τακτοποίηση..Δεν τα έχω πάρει ακόμη.Περιμένω να μου τα φέρει η ιδιοκτήτρια. 

Ρώτησα προτού τα πάρω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν το σκέφτομαι σωστά και δεν ήθελα να της πω κάτι λάθος. Πρώτη φορά μου τυχαίνει κατοικία <70τμ. Πάντα είναι πολύ μεγαλύτερες οπότε δεν έχω ψάξει την περίπτωση χρήσης της έκπτωσης για Κ κ Μ.

Η ιδιοκτήτρια μου είπε προφορικά ότι δεν έχει κάτι άλλο αλλά περιμένω όπως είπατε κι εσείς και Ε1 και Ε9 για να δω τι δηλώνει.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας και απο μένα!

 

για την εκπτωση κυριας και μοναδικής πολυ σωστά χρησιμοποιούμε το ε9 και ε1. Η απορία μου είναι στο σύστημα όπου ανεβάζουμε αρχεία που μπορώ να ανεβάσω το ε1? εσείς πως το κάνετε? μήπως να το βάλω μαζί με το ε9?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε περιπτωση που εκ παραδρομης υπολογιστηκε και πληρωθηκε το προστιμο ως αλλη κατοικια,δινεται η δυνατοτητα να αλλαχτουν τα φυλλα καταγραφης σε κυρια και μοναδικη κατοικια και το υπερβαλλον ποσο πληρωμης να επιστραφει καποια στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να κάνεις την αλλαγή και το πρόστιμο θα επανυπολογιστεί.

Αν είχες ακόμα δόσεις τότε αυτές θα επανυπολογίζονταν και το νέο οφειλόμενο πρόστιμο θα ήταν μικρότερο.

Για επιστροφή ποσού που ήδη έχει καταβληθεί προσωπικά δεν θα έτρεφα ελπίδες δυστυχώς..

Προς το παρόν δεν γνωρίζω να έχει οριστεί πως θα μπορεί να γίνει τέτοια διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα ,επειδη κολλησα  η βοηθεια σας ειναι ευπροσδεκτη,μιας κ ειναι δυσκολο να ψαξω σε ολο το νημα..

εχω κυρια κ μοναδικη κατοικια χωρις τεκνα, 65 τμ κ  αυθαιρετη προσθηκη 35 τμ

ερωτηση

1.τα 5 τμ απο τα 35  θα παρουν μειωτικο?

η

2.τα 35 τμ αυθαιρετα θα παρουν τη μειωση μιας κ 35<70τμ?

προσανατολιζομαι στο 1

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.