Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

apier  ευχαριστω για την απαντηση στο #1106

 

εχει απαντηθει αλλα δεν το  βρισκω προχειρο..αν μποορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...σε υπογειο (αποθηκες κατοικιας) ,που δεν μετρησε στο ΣΔ κ εγινε κατοικια υπολογιζουμε η οχι τους περιμετρικους τοιχους?

ναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τους υπολογίζουμε.

Ουτε στον 3843 τους υπογιζαμε.

Στο  παραδειγμα της εγκυκλιου 4 που ειναι δυσμενέστερο γιατι εχει και αλλαγη χρησης λεει σαφως οτι δεν τους υπολογίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κ τους τρεις για της απαντησεις,ομως   διαβαζοντας κ το παραδειγμα που αναφερει η Ιωαννα, η τοιχοποιια θα πρεπει να υπολογιστει διοτι

1)δεν μετρησε στη δομηση,στη περιπτωση του παραδειγματος μου(αρα εφοσον πλεον μετρα ο χωρος με ΥΔΒΧ δεν γινεται να μη μπει κ η περιμετρικη τοιχοποιια)

2)στο παραδειγμα της συναδελφου αφαιρει την τοιχοποια εκει που εφαρμοζεται συντελεστης ΑΧ,(κ σε αυτο εχω επιφυλαξη καθοσον    η νομιμοτητα της δεν καλυπτεται απο την ΟΑ ,διοτι εχουν πληρωθει διαφορετικα φορολογικα )

3)η περιπτωση του 3843 ηταν διαφορετικα...το ξεκαθαριζε ρητα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία λέει ότι, "....υπολογίζουμε κάθε τι που θα υπολογίζαμε σήμερα αν πηγαίναμε να βγάλουμε νέα ΟΑ".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο 3843 ήταν ειδική περίπτωση και ειδικός υπολογισμός.

στα αυθαίρετα θα πρέπει να συνυπολογίζονται οι περιμετρικές τοιχοποιίες, αφού πλέον (ορθώς κατ' εμέ) οι χώροι αυτοί αντιμετωπίζονται ως προσθήκες.

Όπως έχουμε ξαναγράψει, η αλλαγή χρήσης κατά 4178 αφορά την αλλαγή κατηγορίας χρήσης και όχι την αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ,

η οποία είναι υπέρβαση συντελεστή (όπως θα ήταν και αν σε έγραφαν, ή, όπως λέει ο Ιάσονας, αν πήγαινες για άδεια) 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,
εχω αναλάβει την τακτοποίηση ενος κτιρίου υπηρεσιών. στο ισόγειο υπάρχει ενα κατάστημα (αναψυκτήριο?!) το οποίο με δικο του μηχανικό ειχε προβεί σε δηλωση αυθαιρεσιών με τον 4014. ανάμεσα στα ΦΚ είχε περάσει αλλαγή χρήσης απο εργαστήριο χαμηλής όχλησης σε αναψυκτήριο!!!(επιτρεπόταν κατι τετοιο???)

θέλω τώρα να δηλώσω όλες της αυθαιρεσίες απο την αρχή για να γίνει συμψιφισμός, αυτή η αλλαγή χρήσης όμως δεν υφίσταται (κχ σε κχ?!)

τι γίνετε τώρα? δεν γνωρίζω εάν έχει βγάλει άδεια χρησης με αυτήν την δήλωση αλλαγής χρήσης και δε θα ήθελα να τους δημιουργήσω πρόβλημα!
 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

εχω αναλάβει την τακτοποίηση ενος κτιρίου υπηρεσιών. στο ισόγειο υπάρχει ενα κατάστημα (αναψυκτήριο?!) το οποίο με δικο του μηχανικό ειχε προβεί σε δηλωση αυθαιρεσιών με τον 4014. ανάμεσα στα ΦΚ είχε περάσει αλλαγή χρήσης απο εργαστήριο χαμηλής όχλησης σε αναψυκτήριο!!!(επιτρεπόταν κατι τετοιο???)

θέλω τώρα να δηλώσω όλες της αυθαιρεσίες απο την αρχή για να γίνει συμψιφισμός, αυτή η αλλαγή χρήσης όμως δεν υφίσταται (κχ σε κχ?!)

τι γίνετε τώρα? δεν γνωρίζω εάν έχει βγάλει άδεια χρησης με αυτήν την δήλωση αλλαγής χρήσης και δε θα ήθελα να τους δημιουργήσω πρόβλημα!

 

φίλε μου έμπλεξες. Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι δεν πολυ-ασχολείσαι με τα σχετικά, οπότε σου λέω γενικά πρόσεξε.

1. αν το "αναψυκτήριο" είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και αυτήν αφορά η δήλωση που έχει ήδη γίνει,

δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει ο συμψηφισμός που λες, εκτός αν κάνει τη νέα δήλωση ο συνάδελφος για το σύνολο του κτιρίου,

οπότε θα συμψηφισθούν αυτόματα όσα έχουν πληρωθεί για την προηγούμενη δήλωση, 

ή αν παραιτηθεί ο συνάδελφος και την πάρεις εσύ. Αν βέβαια όλο το κτίριο είναι μία ιδιοκτησία και μπορεί να γίνει τέτοια δήλωση.

Συμψηφισμός όπως τον περιγράφεις (εξωσυστημικός) δεν ξέρω να υπάρχει (μόνο για 3843)

2. το ζήτημα της ιδιοκτησίας είναι το πιο κρίσιμο, καθώς αυτό θα δείξει και το δρόμο για την άδεια λειτουργίας του "αναψυκτηρίου".

Αν μεν είναι μία ιδιοκτησία όλο το κτίριο, και το "αναψυκτήριο" προορίζεται για τους εργαζόμενους, 

τότε είναι χρήση μέσα στη χρήση και πάει με άλλες διατάξεις,

και ούτε δήλωση μπορεί να κάνει ανεξάρτητη, ούτε άδεια λειτουργίας να βγάλει ανεξάρτητη, ούτε τίποτα να κάνει ανεξάρτητα.

Και βέβαια δεν μπορεί να πουλάει "έξω".

3. η αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ σαφώς υπάρχει, και μάλιστα χρεώνεται με αναλυτικό,

αρκεί να επιτρέπονταν ή να επιτρέπεται η νέα χρήση, και να μην προκύπτει έμμεση υπέρβαση λόγω όρων δόμησης της μικτής. 

4. άδεια χρήσης δεν υπάρχει. Αν εννοείς άδεια λειτουργίας, αυτή δεν θα έχει πρόβλημα εξαιτίας εσού,

αλλά εξαιτίας των δικών της προβλημάτων, αν υπάρχουν.

Αν δηλαδή, Θεός φυλάξει, έχουν κάνει δήλωση ενώ δεν έπρεπε ή δεν μπορούσαν, αν έχουν εκδώσει ψευδή ΒΚΧ, αν έχουν κάνει λάθος πυρασφάλεια κλπ κλπ.

Αλλά νομίζω τέτοια πράγματα δεν γίνονται πια (μη γελάτε ρε, προσπαθώ να κρατήσω ένα επίπεδο)

5. πρόσεχε

6. πρόσεχε

7. πρόσεχε

 

αυτά γενικά

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αρχικα για την απάντηση...
ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης όλου του κτιρίου, η δήλωση με τον 4014 είχε γίνει για ένα εκ των καταστημάτων του ισογείου απο μηχανικό του ενοικιαστή.
εγώ θα κάνω την δήλωση μου με τον 4178 πλέον για το σύνολο του κτιρίου(οπότε κ συμπεριλαμβάνω το παλαιό πρόστιμο)...
άδεια λειτουργείας εννοούσα έχεις δίκιο...

το ΦΚ απο την ολοκληρωμένη δήλωση του 4014:
ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΣΕ ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ
Υπηρεσίες
αλλαγή χρήσης ΝΑΙ

Υπερβάσεις ΟΧΙ σε ολα!

68τμ
απο 1/1/2004

την αλλαγή θα την περάσω με αναλυτικό δηλαδη στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ξέρω να προβλέπεται τέτοιος συμψηφισμός (από μία δήλωση 4014/4178 σε άλλη)

Αν η αρχική δήλωση είχε γίνει από τον ενοικιαστή ερήμην του ιδιοκτήτη, είναι απλά εν δυνάμει άκυρη.

Εκτός αν το εν λόγω "κατάστημα" αποτελεί ανεξάρτητη οριζόντια,

οπότε μπορεί να σωθεί με την εκ νέου εξουσιοδότηση του μηχανικού από τον ιδιοκτήτη και βέβαια την αλλαγή των στοιχείων στα αντίστοιχα πεδία.

Σε κάθε περίπτωση, το δέον είναι είτε να κάνει τη νέα δήλωση ο συνάδελφος (με μετάβαση) είτε να παραιτηθεί και την κάνεις εσύ,

πάλι με μετάβαση, πάνω στο πλαίσιο της παλιάς (και με τον ίδιο αριθμό) 

Αν το κατάστημα είναι ανεξάρτητο, και όλες οι άλλες οριζόντιες ανήκουν στον ακριβώς ίδιο ιδιοκτήτη,

μπορείς να κάνεις δήλωση για αυτές και τα κοινόχρηστα, χωρίς να εμπλακείς με τον συνάδελφο,

κάτι το οποίο φαντάζομαι προσπαθείς να αποφύγεις.

Μόνο που τότε δεν μπορείς να κάνεις συμψηφισμό.

 

ΑΝ η νέα χρήση επιτρέπονταν ή επιτρέπεται και δεν προκαλεί έμμεση υπέρβαση λόγω όρων δόμησης, 

τότε ναι μπορείς να περάσεις την αλλαγή χρήσης με αναλυτικό για τις εργασίες που απαιτήθηκαν.

Όλα αυτά αν το κατάστημα είναι ανεξάρτητο και όχι "τμήμα" της ευρύτερης χρήσης γραφείου, 

το οποίο μάλλον πρέπει να ισχύει, αφού μου λες ότι ήταν εργαστήριο. (ψάξε λίγο αυτή την άδεια και τα σχετικά) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.