Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

το έχουμε αντιμετωπίσει στο παρελθόν με λεπτομέρεια.

αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα και τώρα είμαι λίγο βιαστικός για να κάτσω να το ψάξω.

όποιος δεν βιάζεται με περιμένει μέχρι το βράδυ και θα το βρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας

σε αδεια του 1966 στον όροφο με οριζόντια ιδιοκτησια έχω δυο διαμερίσματα στο ένα λειτουργεί φροντιστήριο ξένων γλωσσών , στην ΔΕΗ βρήκα ότι η παροχή του ηλεκτροδοτήθηκε για πρώτη φορά το 1971 με χρήση φροντιστηρίου.

1 )Η βεβαίωση ηλεκτροδότησης με καλύπτει ως δικαιολογητικό  απόδειξης χρονολογίας αλλαγης (απο κατοικια σε φροντιστήριο - απο κυρια σε κυρια)?

2) Εφόσον η αλλαγή έγινε πριν απο το 1983 δεν υπάρχει και αυθαιρεσία σωστα?

 

σας ευχαριστω

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

σωστά όλα αυτά νομίζω κι εγώ.

Αυτό όμως θέλει στατική επάρκεια ή ΔΕΔΟΤΑ;

Κι αν θέλει στατική επάρκεια, θα βγαίνει με τα σημερινά η οροφή ισογείου για φροντιστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λόγω φροντιστηρίου επάρκεια. 

Μία ερώτηση: Όταν κάνουμε χρήση του συντελεστή αλλαγής χρήσης 1,40 βάζουμε και τους συντελεστές υπέρβασης Δόμησης (50%-100% , 100%-200% κλπ) ή λόγω του συντελεστή δεν αυξάνεται κ άλλο το πρόστιμο? Δηλαδή σε εκτός σχεδίου περιοχή διώροφο με άδεια αγροτικής αποθήκης που άλλαξε χρήση σε κατοικία θα χρησιμοποιήσω στο σύνολο των τετραγωνικών του τον συντελεστή 1,40 και θα υπολογίσω και την υπέρβαση δόμησης που υπάρχει βάσει των πόσων τετραγωνικών κατοικίας δικαιούταν?

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η εγκεκριμένη από την άδεια επιφάνεια της αγροτικής αποθήκης και με ποιο συντελεστή δόμησης αδειοδοτήθηκε. Επίσης ποια είναι η επιφάνεια του γηπέδου?

Ο νόμος και η εγκύκλιος κάνει χρήση του παραδείγματος στο οποίο η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει επιφέρει αύξηση Σ.Δ (600 τμ άδεια για καταστήματα μετατράπηκαν σε κατοικία, όπου η μέγιστη δόμηση για κατοικία θα ήταν 200 τμ, οπότε εκεί βάζει συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.40 στα 400 τ.μ και αναλυτικό στα 200 τμ).

 

Σχετικά με το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ ή τη μελέτη στατικής επάρκειας θα πρέπει να εξετάσεις την επικρατούσα χρήση του κτιρίου κατά την παρ. 1 του άρθρου 1 της σχετικής απόφασης ΦΕΚ 405/20-2-2014

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

σε αδεια του 1966 στον όροφο με οριζόντια ιδιοκτησια έχω δυο διαμερίσματα στο ένα λειτουργεί φροντιστήριο ξένων γλωσσών , στην ΔΕΗ βρήκα ότι η παροχή του ηλεκτροδοτήθηκε για πρώτη φορά το 1971 με χρήση φροντιστηρίου.

1 )Η βεβαίωση ηλεκτροδότησης με καλύπτει ως δικαιολογητικό  απόδειξης χρονολογίας αλλαγης (απο κατοικια σε φροντιστήριο - απο κυρια σε κυρια)?

2) Εφόσον η αλλαγή έγινε πριν απο το 1983 δεν υπάρχει και αυθαιρεσία σωστα?

 

 

σε συνέχεια του παραπανω τι γίνεται με τισ απαιτήσεις φροντιστηρίου απο τον  κτιριοδομικο για αμεα διαστασεις σε πλατυσκαλα wc αμεα?θα πρεπει να πληρούνται αυτες οι προδιαγραφές για να μπεί στο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

pavlos το γήπεδο έχει επιφάνεια 6100 μ2, αλλά ο δικός μου πελάτης έχει τα 1020 μ2 συνιδιοκτησία με κάθετη (όταν επιτρεπόταν στα εκτός σχεδίου).

Αν στο στον πελάτη μου αναλογούν 40 μ2 δόμησης βάσει της επιφανείας του αγροτεμαχίου και στην πράξη έχει κάνει 180 μ2 όπως έδειχνε η άδεια τις αποθήκες δύο κατοικίες 98 ισόγειο και 82 Α΄ όροφο πως πρέπει να το αντιμετωπίσω? Θα αφαιρέσω από τα 180 συνολικά τα 40 που επιτρεπόταν και τα υπόλοιπα με συντελεστή 1,40 ΚΑΙ δόμηση >200% ? Εγώ αρχικά είχα σκεφτεί να δηλώσω και τα 180 μ2 με αλλαγή χρήσης αλλά δομηση <50% με την λογική ότι καλύπτομαι με τον συντελεστή αλλαγής χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.