Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η υπέρβαση δόμησης που προκύπτει από την μετατροπή ΒΧ σε ΚΧ περιλαμβάνει το σύνολο του περιγράμματος που δεν είχε μετρήσει στον Σ.Δ..

ο συντελεστής αλλαγής χρήσης (1,4) εφαρμόζεται μόνο αν οι όροι δόμησης της νέας χρήσης προβλέπουν ΣΔ μικρότερο από εκείνον της αρχικής,

και για το εμβαδό της διαφοράς μεταξύ των δύο. 

Η αλλαγή χρήσης του συγκεκριμένου άρθρου αφορά την αλλαγή "κατηγορίας" χρήσης ΚΧ σε ΚΧ,

και όχι την μετατροπή / "αλλαγή χρήσης" ΒΧ σε ΚΧ, η οποία είναι υπέρβαση δόμησης, στο βαθμό που τα ΒΧ δεν είχαν υπολογιστεί στον ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ apier, ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Έχω κατανοήσει τη σαφή διαφορά των δύο συντελεστών. Απλώς αναφέρω το συν/στή αλλαγής χρήσης επειδή για αυτόν η Εγκύκλιος εξειδικεύει το τρόπο υπολογισμού (ΟΧΙ κλιμακοστάσια, ΟΧΙ διαδρόμους, μόνο καθαρή επιφάνεια). Πιθανότατα το κάνει αυτό διότι ούτως ή άλλως οι χώροΙ αυτοί ήταν κύριας χρήσης και πριν τη παράβαση.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: στη περίπτωση αλλαγής χρήσης μιας Υπόγειας στάθμης (που δεν είχε μετρήσει στο Σ.Δ. στην Οικ. Άδεια) χρεώνουμε ΟΛΟ το περίγραμμα της, συμπεριλαμβάνοντας έτσι και τις επιφάνειες του κλιμακοστασίου, του ανελκυστήρα, των αναβατορίων κλπ ?

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

@ apier, ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Έχω κατανοήσει τη σαφή διαφορά των δύο συντελεστών. Απλώς αναφέρω το συν/στή αλλαγής χρήσης επειδή για αυτόν η Εγκύκλιος εξειδικεύει το τρόπο υπολογισμού (ΟΧΙ κλιμακοστάσια, ΟΧΙ διαδρόμους, μόνο καθαρή επιφάνεια). Πιθανότατα το κάνει αυτό διότι ούτως ή άλλως οι χώροΙ αυτοί ήταν κύριας χρήσης και πριν τη παράβαση.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: στη περίπτωση αλλαγής χρήσης μιας Υπόγειας στάθμης (που δεν είχε μετρήσει στο Σ.Δ. στην Οικ. Άδεια) χρεώνουμε ΟΛΟ το περίγραμμα της, συμπεριλαμβάνοντας έτσι και τις επιφάνειες του κλιμακοστασίου, του ανελκυστήρα, των αναβατορίων κλπ ?

σωστά. 

η εξήγηση δεν ήταν μόνο για σένα αλλά και για άλλους που διαβάζουν και διατηρούν ενδεχομένως κάποια σύγχυση. 

(σε κάθε σχετική ερώτηση επαναλαμβάνω περίπου την ίδια απάντηση, γιατί μερικοί συνάδελφοι δεν διαβάζουν τα προηγούμενα)

Πες μου λίγο που το λέει ότι δεν μπαίνουν τα κλιμακοστάσια κλπ στο συντελεστή αλ. χρ. ΚΧ > ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι είμαι νέα μηχανικός και θέλω τη βοήθεια σας, για ένα κτίριο με οικοδομική άδεια του 77, πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης του ισογείου του 1ου ορόφου και του ημιυπόγειου με στάθμη 1 μέτρο κάτω από τη στάθμη εδάφους σε ακτινοδιαγνωστικό κέντρο.  Επίσης το ημιυπόγειο από τη μία μεριά δεν είναι μπαζωμένο και έχει δημιουργηθεί αυθαίρετο 50 τετραγωνικών, το ισόγειο είναι δηλωμένο σαν κατάστημα, ο 1ος σας κατοικία και το ημιυπόγειο σαν αποθήκη. 

Ήθελα να ρωτήσω τη δυνατότητα αλλαγής του ημιυπόγειου αν είναι εφικτή;

Και λίγο τη διαδικασία τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

σωστά. 

η εξήγηση δεν ήταν μόνο για σένα αλλά και για άλλους που διαβάζουν και διατηρούν ενδεχομένως κάποια σύγχυση. 

(σε κάθε σχετική ερώτηση επαναλαμβάνω περίπου την ίδια απάντηση, γιατί μερικοί συνάδελφοι δεν διαβάζουν τα προηγούμενα)

Πες μου λίγο που το λέει ότι δεν μπαίνουν τα κλιμακοστάσια κλπ στο συντελεστή αλ. χρ. ΚΧ > ΚΧ.

 Επειδη εγω δεν πολυ καταλαβαινω...θα κανω 2 χαζες ερωτησεις. Σε πυλωτη με αδεια 80, που κτιστικε πριν 10 χρονια στην πυλωτη ενα διαμερισματακι κατοικιας τι βαζω?...υπερβ δομησης και αλλαγη χρησης ή μονο υπερβ δομησης?

(η δευτερη ερωτηση ειναι στην υπερβαση δομησης υπολογιζω με τα επιτρεπομενα της αδειας ή της περιοχης?...της αδειας σωστα?)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από βοηθητική χρήση (αποθήκη) που προσμετρήθηκε στο συντελεστή σε κύρια χρήση (κατοικία) υπολογίζουμε με άρθρο 18 §5α;

Link to comment
Share on other sites

 Επειδη εγω δεν πολυ καταλαβαινω...θα κανω 2 χαζες ερωτησεις. Σε πυλωτη με αδεια 80, που κτιστικε πριν 10 χρονια στην πυλωτη ενα διαμερισματακι κατοικιας τι βαζω?...υπερβ δομησης και αλλαγη χρησης ή μονο υπερβ δομησης?

(η δευτερη ερωτηση ειναι στην υπερβαση δομησης υπολογιζω με τα επιτρεπομενα της αδειας ή της περιοχης?...της αδειας σωστα?)

1. υπέρβαση δόμησης (εκτός αν η αρχική άδεια ήταν για κάτι πέραν κατοικίας, πράγμα που θα μου έκανε εντύπωση εφόσον έχει πυλωτή, οπότε θα κάναμε άλλη κουβέντα)

 

2. το μέγεθος της υπέρβασης προκύπτει από τα προβλεπόμενα στην άδεια σε σχέση με την πραγματικότητα.

οι συντελεστές προσαύξησης προκύπτουν από τη σύγκριση του μεγέθους της υπέρβασης με τα σημερινά επιτρεπόμενα που αναλογούν στο ποσοστό συνιδιοκτησίας του δηλούντα.

στη δικιά σου περίπτωση η κρίσιμη ερώτηση είναι άλλη: ποιος δηλώνει; αν μεν είναι ένα σπίτι με πυλωτή, δεν τίθεται.

αν όμως είναι πολυκατοικία με πυλωτή, μήπως αυτή είναι κοινόχρηστη;  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από βοηθητική χρήση (αποθήκη) που προσμετρήθηκε στο συντελεστή σε κύρια χρήση (κατοικία) υπολογίζουμε με άρθρο 18 §5α;

κατά τη γνώμη μου με αναλυτικό, αφού δεν προκύπτει αλλαγή κατηγορίας χρήσης αλλά ούτε και υπέρβαση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.