Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στο αρχικό σου ερώτημα δεν ήταν με σαφήνεια διατυπωμένο ότι υπάρχει σύσταση Ο.Ι


Με τα νέα δεδομένα έχει 100 τ.μ οριζόντια ιδιοκτησία με αυθαίρετη χρήση γραφείου και ποσοστό συνιδιοκτησίας 2%.


 


Το ποσοστό δεν ταυτίζεται με την επιφάνεια, οπότε για να εφαρμοστεί η περίπτωση του παραδείγματος του νόμου, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επιμερίσεις ως εξής


100/3000=0.033


με αναλυτικό: 0.033Χ800=26,4 ΤΜ


με Σ.Α.Χ: 0.033Χ2.200=72.60 ΤΜ


Υ.Δ δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα είμαι πιο αυστηρός από τον Παύλο.

Νομίζω ότι και τα 100μ2 είναι με ΣΑΧ.

 

Το γήπεδο μπορεί να χτίσει 800μ2 μικτής χρήσης γραφείων και βιοτεχνίας.

Έχεις 2900μ2 βιοτεχνίας που καλύπτεται μεν από την άδεια αλλά είναι παραπάνω την επιτρεπόμενης μικτής. Προφανώς και ΔΕΝ τα τακτοποιείς.

Ως αυθαίρετο όμως είναι το σύνολο των 100μ2 και όχι αναλογικά, ανεξαρτήτως του ιδιοκτησιακού.

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κτίριο έχει στη πραγματικότητα χρήση γραφείων, όμως είναι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες. Γιατί να κάνω 100/3000 και να μη πάω με το ποσοστό ιδιοκτησίας που λέει ο Νόμος; προφανώς με συμφέρει αυτό που λέει ο Παύλος αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Σε κάθε περίπτωση δεν χρεώνεται ΥΔ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι πιο αυστηρός από τον Παύλο.

Νομίζω ότι και τα 100μ2 είναι με ΣΑΧ.

 

Το γήπεδο μπορεί να χτίσει 800μ2 μικτής χρήσης γραφείων και βιοτεχνίας.

Έχεις 2900μ2 βιοτεχνίας που καλύπτεται μεν από την άδεια αλλά είναι παραπάνω την επιτρεπόμενης μικτής. Προφανώς και ΔΕΝ τα τακτοποιείς.

Ως αυθαίρετο όμως είναι το σύνολο των 100μ2 και όχι αναλογικά, ανεξαρτήτως του ιδιοκτησιακού.

Σταύρο καλησπέρα.

Τα δεδομένα μας είναι ότι η άδεια περιλαμβάνει 3.000 τ.μ βιοτεχνικού κτιρίου.

Στο σύνολο της επιφάνειας έχουμε αυθαίρετη χρήση γραφείων.

Οι όροι δόμησης δίνουν 800 τ.μ για χρήση γραφείων.

Αν είχαμε αυτοτελές κτίριο χωρίς σύσταση, θα λέγαμε τα 800 με αναλυτικό και τα 2.200 με Σ.Α.Χ (όμοια με το παράδειγμα του νόμου με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ίδιας επιφάνεια από γραφεία 600 τ.μ σε κατοικία 600 τμ, όπου τα 200 τμ υπολογίζονται με αναλυτικό και τα υπόλοιπα 400 με Σ.Α.Χ).

Τα παραπάνω (800 τ.μ με αναλυτικό και 2.200 με Σ.Α.Χ) θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επιμεριστούν ώστε να αντιστοιχίσουν στην οριζόντια.

Οπότε ένας "δίκαιος" τρόπος κατά τη γνώμη μου  είναι με την επιφάνεια της οριζόντιας προς το συνολικό εμβαδόν όπως περιγράφω στο #1802.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ερώτηση είναι γενική.

Πρέπει να αναφέρεις, αν ο νέος αυθαίρετος κλειστός πλέον χώρος παραβιάζει την κάλυψη του κτιρίου. Αν το κτίριο έχει σύσταση (χιλιοστά διαμερίσματος, σημερινό Σ.Δ οικοπέδου).

Αν εξετάζεις κάποιο διαμέρισμα όπου ενσωματώθηκε η αυθαίρετη προσθήκη κλπ. 
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι., δεν παραβιάζει την κάλυψη. Είναι σε διαμέρισμα ορόφου που η πέργκολα μετατράπηκε σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς έχεις μόνο Υ.Δ και επειδή το ύψος της αυθαίρετης επέκτασης καλύπτεται από το ύψος της νόμιμης κατασκευής δεν θα βάλεις Υ.Υ.

Συντελεστής υπέρβασης δόμησης κατά τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.