Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

  1. Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει παλιά το παράβολο του ν.4014.
  2. Η δήλωση έχει μεταφερθεί στο σύστημα του ν.4178, με αντίστοιχη πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους προχθές.
  3. Ο ιδιοκτήτης θέλει να εξοφλήσει το πρόστιμο εφ' άπαξ.
  4. Η δήλωση στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ για τον ν.4178 είναι σε κατάσταση "αρχικής υποβολής". 

Ερώτηση:

Έχει υποχρέωση ο Ιδιοκτήτης να πληρώσει ως τις 10/02/2014 ολόκληρο το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει υποχρέωση ο Ιδιοκτήτης να πληρώσει ως τις 10/02/2014 ολόκληρο το πρόστιμο;

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΤΕΕ υποτίθεται ότι μετά τις 20-2 θα μπει προσαύξηση ακόμα και για δηλώσεις που στον 4014 είχαν πληρωμένο μόνο το παράβολο ανεξάρτητα του πότε θα πας την δήλωση στον 4178 σε κατάσταση "υπαγωγή", αφού αυτή θα έχει ήδη υπαχθεί στο πρώτο εξάμηνο του νόμου, όπως υποχρεούται. Ημερομηνία υπάγωγης θεωρείται η ημερομηνία μεταφοράς. Αν επιλεγεί η πληρωμή να γίνει εφάπαξ μετά της 20-2 (ή 10-2 σύμφωνα με άλλους συναδέλφους) πιθανότατα να μπει 1% προσαύξηση στο σύνολο του πληρωτέου ποσού. Δεν χάνεις όμως την έκπτωση του 20%.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΔΥΟ πελάτες που πήγαν να πληρώσουν την τελευταία δόση τους στην ημερομηνία που έβγαζε το σύστημα και η τράπεζα δεν δέχτηκε τον κωδικό.

Συνάδελφοι τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπατητοί συνάδελφοι.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την  βοήθεια σας.

Πέρασα την δήλωση από τον 4014/13 στον 4178/13.

Το σύστημα του έβγαλε 50άρες μηνιαίες δόσεις με τον ίδιο κωδικό πληρωμής που λίγουν ανά 6 σε κάθε εξάμηνο.

Σήμερα εν πάσει περιπτώση λίγουν 6 μηνιαίες δόσεις.

Πήγε στην τράπεζα να πληρώσει και του δέχτηκαν μόνο την μία.

Τι να κάνει ο ανθρωπάκος;

Αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο και δεν το έχω διαβάσει συγχωρέστε αγαπατοί συνάδελφοι και στείλτε μου το link.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΔΥΟ πελάτες που πήγαν να πληρώσουν την τελευταία δόση τους στην ημερομηνία που έβγαζε το σύστημα και η τράπεζα δεν δέχτηκε τον κωδικό.

Συνάδελφοι τι γίνεται;

H τελευταία δόση έχει διαφορετικό κωδικό (διαφορετικό παράβολο). Τύπωσε το τελευταίο παράβολο του δοσολογίου και δώσε το στον πελάτη σου 

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έλεγξα, ο πελάτης έχει το σωστό κωδικό.

Ρε τι γίνεται, πρέπει συν όλα τα άλλα να φέρνεις και παπά να σου κάνει τρισάγιο σε κάθε δήλωση...

Είπα στον πελάτη απλώς να πάει σε άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπατητοί συνάδελφοι.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την  βοήθεια σας.

Πέρασα την δήλωση από τον 4014/13 στον 4178/13.

Το σύστημα του έβγαλε 50άρες μηνιαίες δόσεις με τον ίδιο κωδικό πληρωμής που λίγουν ανά 6 σε κάθε εξάμηνο.

Σήμερα εν πάσει περιπτώση λίγουν 6 μηνιαίες δόσεις.

Πήγε στην τράπεζα να πληρώσει και του δέχτηκαν μόνο την μία.

Τι να κάνει ο ανθρωπάκος;

Αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο και δεν το έχω διαβάσει συγχωρέστε αγαπατοί συνάδελφοι και στείλτε μου το link.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

 

Πολλές τράπεζες τσουτσουνίζονται ακόμα ...

 

Προσπάθησε σε alpha bank που είναι δοκιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Julius αν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσε μας τι θα γίνει.

Είναι 4014 ή 4178 ;

Θα σας ενημερώσω αύριο.

Είναι 4014 που έγινε επαναϋποβολή στον 4178 γιατί το πρόστιμο έβγαινε μικρότερο και για τις δύο περιπτώσεις.

Ο υπάλληλος (της Πειραιώς) είπε στον πελάτη να πάει στην Alpha γιατί "έχουν ένα άλλο σύστημα εκεί".

Μυρίζομαι ότι κάποιες τράπεζες λόγω φόρτου εργασίας κάνουν καψόνια στους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178. Οι πρώτες 6 δόσεις που βγήκαν έληξαν χθες (10/2) όμως ο ιδιοκτήτης για προσωπικούς λόγους δεν πρόλαβε την προθεσμία και πήγε να πληρώσει σήμερα. Ωστόσο η τράπεζα δεν του έκανε δεκτή την πληρωμή γιατί του είπε ότι δεν τη δέχεται το σύστημα. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο; Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.