Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν μου εχει τύχει.

Για μπες στο σύστημα μήπως οι δόσεις έχουν προσαυξήσεις οπότε αλλάζει το ποσό των δόσεων και θέλει να εκτυπώσεις νέο κωδικο πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ήταν λάθος του πελάτη μου. Είχε να πληρώσει 6 δόσεις των €50 και είπε στον ταμία να βάλει €300 αντί για 6 φορές από €50 και το σύστημα το απέρριψε γιατί ο συγκεκριμένος κωδικός πληρωμής δεχόταν κατάθεση μόνο €50. Του το εξήγησα και δεν με ξαναπήρε άρα μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημα και πρέπει να είναι συνηθισμένο γιατί σήμερα το συζήτησα και με άλλον συνάδελφο!
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

 

η παράθεση έγινε κατά λάθος...

Καλημέρα !

έχω δύο θέματα 

 

1. σε δήλωση [νέα, όχι μεταφορά] έχουν εξοφλήσει εφ΄άπαξ στις 3/2/14 και αφαιρέθηκε έκπτωση 20%. 

Σήμερα τελειώνοντας τα σχέδια διαπίστωσα ότι μάλλον έχω κάνει ένα λάθος (κάτι που το έχω βάλει στον αναλυτικό πρέπει μάλλον να το βάλω σαν υπ.δομ. ΚΧ). Το επιπλέον πρόστιμο είναι γελοίο, ωστόσο φοβάμαι ότι αν κάνω σήμερα οποιαδήποτε αλλαγή σε φύλλα καταγραφής θα θεωρήσει ότι εξοφλώ στο 2ο εξάμηνο και θα χάσω την έκπτωση ? Δηλαδή ότι κέρδισε (280 ευρώ έκπτωση) θα μου το βγάλει τώρα ως επιπλέον πληρωμή ?

 

2. δήλωση ν.4014 μεταφέρθηκε ιανουάριο 2014. Η δήλωση πληρώνονταν σε δόσεις και έχουν πληρώσει μέχρι και την δόση που έληγε Μάρτιο 2014 σύνολο 1400 ευρώ (500 παράβολο + 900 μηνιαίες μαζεμένες = 1400, άρα δεν ήταν ληξιπρόθεσμη δήλωση).

Πλήρωσαν το τέλος ανταπ. τεε 21/1/14 αλλά δεν έκανα υπαγωγή γιατί είχα συμπληρώσει τ.μ. μετά το παράβολο του 4014, οπότε τώρα που μεταφέρθηκαν τα σωστά τ.μ. θα έπρεπε να πληρώσει παράβολο 2000 (οπότε δεν τον καλύπτει η πληρωμή 1400 που έχει ήδη). 

Όταν κάνω υπαγωγή θα βγει αυτόματα το παράβολο (υποθέτω) το οποίο θα είναι

2.α.     2000 -1400 πληρωμή 4014 = 600 ευρώ ή όλο μαζί 2000 ευρώ ???? 

2.β.     η δήλωση εφόσον η υπαγωγή δεν έγινε ακόμη θα είναι ληξιπρόθεσμη ή όχι ? δηλαδή θα ζητήσουν τόκους για τις πρώτες 6 δόσεις ? 

2.γ.     στη δήλωση θα κάνω σίγουρα μία διόρθωση (δεν ξέρω πότε) γιατί ένα πρώην πατάρι το είχα ΒΧ στον 4014 αλλά τώρα πάει ΚΧ χωρίς αλλαγή τ.μ. και ίσως προστεθούν και τ.μ. στο παρακολούθημα-αποθήκη. Πότε πρέπει να κάνω αυτές τις αλλαγές, πριν πληρωθεί το παράβολο ν.4178 ή μετά ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by giatrasof
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, θα σου βγάλει το extra ποσό για καταβολή κι αυτό με έκπτωση 20% και άμεση βεβαίως πληρωμή εντός του α' εξαμήνου..... Αυτή τη συμπληρωματική διαδικασία μπορείς βεβαίως να την κάνεις όποτε θέλεις εντός της ισχύος του 4178.

 

2. α. Θα είναι 2.000 ευρώ. β. Οι πρώτες 6 δόσεις θα έχουν πληρωμή έως 10.2 εντός δηλαδή του α' εξαμήνου και θα μπορούν να πληρωθούν έως 20.2 όπως έχουν πει. Στη συνέχεια θα μπαίνουν τόκοι. γ. Όποιες αλλαγές θέλεις να κάνεις να τις κάνεις μετά την υπαγωγή όποτε θέλεις μέχρι τη λήξη της ισχύος του 4178. Το πατάρι γιατί να πάει ως ΥΔΚΧ;;;;

Link to comment
Share on other sites

το πιο αστειο είναι ότι επελεξα σημερα να κανω υπαγωγή ( δηλαδή να μου βγαλει το δοσολογιο) για μια νεα δηλωση 4178 που ενταχθηκε τον ιανουαριο και η ημερομηνια των δοσεων που μου εβγαλε είναι ΠΑΛΙ 10/2/2014!!!! ετσι φαινομαι γελοιος στον πελατι διοτι δεν ηθελε για ένα τοσο μικρο προστιμο 102 δοσεις και επισης δεν ηθελε να πληρωσει μεχρι 10/2/2014. καμια ιδεα κανεις ? Τι πρεπει να κανει να τις πληρωσει σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.