Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

τα δυο πρωτα τα βρισκεις στο ΝΟΚ δεν τα γνωριζω καλα αλλα για το 3 θελεις αποτυπωση αρχιτεκτονικων και στατικων και βεβαιωση ή εκθεση στατικης επαρκειας. καταρχας ειναι θεμα υπαλληλου πολεοδομιας. μπορει ο ενας να σου ζητησει και επιλυση στατικων που ειναι τραγικο. επισης για τα μηχανολογικα παλι ειναι θεμα μηχανικου. μπορει να σου πει τιποτα και ας πηγαινεις με Νοκ και καποιος αλλος μου ειχε πει οτι αφου πας με τις διαταξεις του σημερα τοτε θελω κενακ. τι να του πεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν λες καλά , το υψος το μετράμε από το διαμορφωμένο έδαφος και όχί από το δρόμο,

Εγώ μέτρησα είδη 4 ορόφους από την πίσω μεριά, προσοχή !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω , το πρωτο υπογειο που ειναι οσο και η καλυψη του ισογειου ειναι η 2 πλευρες μεσα στο εδαφος. Το δευτερο υπογειο εχει τη μιση καλυψη λογω του οτι το υπολοιπο ειναι το εδαφος. το οικοπεδο εχει οντως μεγαλη κλιση και απο κατω εχει αλλο ομορο και οχι δρομο. θα ανεβασω και σκαριφιμα να βοηθησω.

Επισης γιατι να μου ζητησουν κενακ? ειναι σα να κανω προσθηκη σοφιτας αν την εβγαζα τωρα (ανεξασρτητα των υπογειων) .ευχαριστω

Edited by kritwnas
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις νομιμοποίηση επιλεγείς αν θα πας με διατάξεις ΓΟΚ Ή ΝΟΚ σε κάθε περίπτωση αυτό που νομιμοποιεις θα πρέπει καταρχήν να είναί σύμφωνο με τους όρους δόμησης, συγκεκριμένα ως προς το υψος όχι μεγαλύτερο των (αν θυμάμαι καλά για οικισμούς προ 1923) 7.5 μετρων από το γυροθεν διαμορφωμένο έδαφος

Αυτό που περιγραφεις δεν είναι υπόγειο ούτε κατά ΓΟΚ ούτε κατά ΝΟΚ και βεβαίως υπερβαίνει το μέγιστο υψος

 

Αν ξεπερασεις το μείζον πρόβλημα του ύψους και όσο αφορά τις μελέτες ο ΝΟΚ έχει ΚΕΝΑΚ ο ΓΟΚ δεν έχει , πάντως στατική επάρκεια έχουν και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κριτωνα! Μαρεσει που γραφεις "εχουν γινει 2 υπογεια" και επιμενεις διαρκως να το επαναλαμβανεις!!!! το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?

 

Αν πας με ΝΟΚ, το 1 ειναι μαλλον σωστο αλλα πρεπει να εχουμε καλυτερη εικονα για σιγουρα.

Το 2 ουτε για αστειο οπως καταλαβες! Ολα μετρανε στη δομηση

Το 3 να υπολογιζεις τα παντα ολα γιατι μιλαμε πλεον για 4οροφο

 

Ο 4178 ειναι ο καλυτερος φιλος μας!

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι 2 απο τις 4 πλευρες ειναι "θαμμενες" τι το θεωρεις τοτε? Γιατι εχω μπερδευτει.

το οικοπεδο εχει αρκετη κλιση οποτε για να το θεμελιωσει στο φυσικο εδαφος απο μπροστα ηταν χαμηλα. στην αδεια το 81 το δειχνει ισιο και τον ξυλοτυπο της θελεμιωσης  στη ιδια σταθμη κατι που δε μπορουσε να γινει.

το 7.50 δεν το παιρνω απο το δρομο???  εχω λιγοτερο σε αυτην την περιπτωση.

με 4178 αν το κανω τακτοποιηση ειναι μεγαλο το προστιμο γιαυτο προσπαθω να το νομιμοποιησω.

ανεβαζω και ενα σκαριφιμα να δειτε.

 

υ.γ. Tzeno γνωριζομαστε?

 

http://s11.postimg.org/4qzh4im77/Page_1_Scan0003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κρίτωνα, αυτό που παρουσιάζεις .... ούτε να το σκέφτεσαι ...

 

Το ύψος το μετράς από το διαμορφωμένο έδαφος σε κάθε θέση του κτιρίου , το δικό σου είναι ένα κανονικότατο τετραώροφο.

 

Δυστυχώς !

Link to comment
Share on other sites

οποτε μενει μονο η τακτοποιηση του με τον 4178. Το καταλαβα . Δεν εχω σε καμια περιπτωση το 7.50 απο πουθενα.

 

Τουλαχιστον μπορω να βαλω τους υποροφους σαν βοηθητικη χρηση ? (που ειναι δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.