Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Ναι, αλλά θα εχει πολύ μικρότερο πρόστιμο (<1983, αποθήκη), ενώ αν βάλω στον 4178 την επιφάνεια αυτή στην κατοικία του ορόφου προς τακτοποίηση (2000), το πρόστιμο εκτινάσσεται. Και ποιος του το λέει τώρα που έχει πληρώσει.....

 

Βασικά η ερώτηση είναι μπορεί να υπαχθεί χώρος με Γ' Φάση Τρίτση στον 4178;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

H δική  μου απορία στο θέμα σου είναι πως η αποθήκη με ελεύθερο ύψος κάτω και από αυτό του χώρου βοηθητικής χρήσης νομιμοποιήθηκε. Δεν έχω πρόχειρη κάποια διάταξη, αλλά για ρώτησε στην ΥΔΟΜ, μήπως θα μπορούσες να ορίσεις το χώρο ως μη προσβάσιμο λόγω ύψους και να μη μετρήσει στη δόμηση κατά την άδεια προσθήκης που προτίθεσαι να βγάλεις. Ίσως να συμφέρει τον πελάτη σου ακόμη και να κλείσει  (με χτίσιμο)  τελείως τα ανοίγματα της αποθήκης (μετατρέποντας τη σε κλειστό μη προσβάσιμο χώρο)  και να κερδίσει σε συντελεστή δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι πας για άδειά νομιμοποίησης το ορόφου

Σε αυτή την περίπτωσή τικαρεις το "προς έκδοση αδείας " πληρωνεις το παράβολο ανάλογα με τα μέτρα της νομιμοποίησής και στην διαδικασία της άδειάς δόμησης επιλεγεις ΝΟΚ ή ΓΟΚ και στο διάγραμμα δόμησης συμπεριλαμβανεις τα πάντα και την νομιμοποιημένη από Τριτση αποθήκη

 

Αν πας για ρύθμιση ασχολησε μόνο με τα αυθαίρετα γιατι η αποθήκη είναί νομιμοποιημενη

Link to comment
Share on other sites

 

 Δεν έχω πρόχειρη κάποια διάταξη, αλλά για ρώτησε στην ΥΔΟΜ, μήπως θα μπορούσες να ορίσεις το χώρο ως μη προσβάσιμο λόγω ύψους και να μη μετρήσει στη δόμηση κατά την άδεια προσθήκης που προτίθεσαι να βγάλεις. 

 

Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Θα το ρωτήσω. Ίσως στέκει και ως λόγος υπαγωγής της στον 4178. 

Όσο για να το "κλείσει" είναι μια λύση που έχω σκεφτει, αλλά δεν ξέρω αν θα του αρέσει. 

 

@ponireas, ναι για νομιμοποίηση του ορόφου πάω, αλλά δεν αλλάζει κάτι στο πρόβλημα.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις που επιμένω άλλά αν πας για νομιμοποίησή σε πιο πρόστιμο αναφερεσαι ???

Link to comment
Share on other sites

Έχει υπαχθεί ήδη στον 4178 τμήμα του ορόφου (περίπου 10 τ.μ. από τα 80) και τα υπόλοιπα 70 τ.μ. τα πάω για νομιμοποίηση. Και μου ξέφυγε η ισόγεια αποθήκη (10 τ.μ.) που είχε εξαιρεθεί με Γ'  Φάση. Υπολογίζοντας κι αυτή στο σ.δ. πρέπει να βάλω άλλα 10 τ.μ. του ορόφου στον 4178

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ολόκληρο το κτηριο αυθαίρετο βαζω κανονική αμοιβή μελέτης (χωρις επίβλεψη). Αν ειναι προσθήκη βαζω προσθηκη. Αλλα περιμενε και καμια αλλη απάντηση, ειμαι λιγο ψαρι ακόμα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

απαντηση απο το τεε για το #234

 

Για να δώσετε βεβαίωση μεταβίβασης πρέπει να έχει καταβληθεί το 30% του συνολικού ποσού προστίμου, δηλαδή δηλώνοντας καταρχήν όλες τις αυθαίρετες κατασκευές προς «ρύθμιση» (βλ. και διευκρίνιση 40 της Εγκυκλίου 4 ΥΠΕΚΑ-ΔΟΚΚ 4/3.12.2013 ).
Στη φάση αυτή, εκτυπώνετε το αντίστοιχο pdf της δήλωσης ένταξης, ώστε να φαίνεται ο υπολογισμός του συνολικού προστίμου, καθώς και ότι έχει καταβληθεί το 30% του συνολικού προστίμου.
Στη συνέχεια, μπορείτε να επαναφέρετε τη δήλωση «προς έκδοση αδείας», εάν πράγματι o νέος ιδιοκτήτης προτίθεται να εκδώσει οικ. άδεια για την ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής, δηλαδή εάν γίνει στο συμβόλαιο η ειδική μνεία που προβλέπεται στην παρ. 2 άρθρου 23.

Στη περίπτωση αυτή δεν προχωράτε σε οριστική υπαγωγή προκειμένου να εκδώσετε τη βεβαίωση μεταβίβασης. Εκδίδετε βεβαίωση τύπου 2 ανεξάρτητα από την δήλωση ένταξης (πάντα μέσω συστήματος), αναγράφοντας στην περιγραφή "κατ'εφαρμογή των οριζομένων στην παρ. 2 άρθρου 23 και στην παρ. 2ζ άρθρου 1  Ν. 4178/13 και μετά την εξόφληση του 30% της α/α ... δήλωσης" κάτι που θα πρέπει σαφώς να αναφέρετε και στην τεχνική έκθεση που συνοδεύει τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.