Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι!!

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...αυτό που βλέπω είναι ότι με αφήνει να τικάρω την διαμερισμάτωση και ας έχω άλλο φύλλο καταγραφής με μια λοιπή παράβαση.

Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν μπορώ να έχω στο ένα φύλλο καταγραφής κατηγορία 2 και στο δεύτερο φύλλο καταγραφής διαμερισμάτωση οποιασδήποτε χρονολογίας.

 

Και ένα τελευταίο ελπίζω...Όταν  2 διαμερίσματα που φαίνονται και στην άδεια και στην σύσταση Ο.Ι σαν δυο, έχουν γίνει ένα μπορώ να κάνω μια δήλωση και για διαμερισμάτωση και για λοιπές παραβάσεις????Το ρωτάω γιατι σκέφτομαι το εξής: Αν ήθελα στο 4178 να δηλώσω μόνο τις αλλαγές στα κουφώματα(που δεν πληρούν κατ.3)και τους ανοικτους η.χ δεν θα χρειαζόταν να κάνω 2 δηλώσεις μια για κάθε Ο.Ι???

Γιατί αλλιώς θα έβαζα σε μια δήλωση τις λοιπές παραβάσεις και μετά με μικρής κλίμακας θα έδειχνα την συνένωση...

Ελπίζω να μην κούρασα...

Την διαμερισμάτωση μπορεί να σε αφήνει να την τικάρεις στην παρούσα φάση άλλα αν πατήσεις το κουμπί με το βελάκι για να προχωρήσει θα σου βγάλει μήνυμα ότι θα πρέπει να την δηλώσεις σαν λοιπή παράβαση...

 

Για να έχεις κατ.2 δεν πρέπει να έχεις στην ίδια οριζόντια ιδιοκτησία μεταγενέστερες του '83 αυθαιρεσίες, οπότε αν σε κάποιο άλλο ΦΚ θες να δηλώσεις μεταγενέστερη αυθαιρεσία τότε αυτομάτως χάνεις την κατ.2 στο άλλο ΦΚ...

 

ΓΙα ποιό λόγο να βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας για κάτι που μπορείς να τακτοποιήσεις μέσω του ν.4178/13; Θα κάνεις 1 δήλωση για το ενοποιημένο διαμέρισμα με 1 διαμερισμάτωση και 1 λοιπή παράβαση για τις άλλες αυθαιρείσιες. Η άδεια μικρής κλίμακας έχει άλλα τρεξίματα (πολεοδομίες, ΙΚΑ, κλπ) και ουσιαστικά κάνεις κάτι παράδοξο βγάζοντας άδεια τώρα για κάτι που είχε γίνει παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιπτωση ημιυπογειου αποθηκευτικου χωρου σε οικοδομη με αδεια του 1971.

Στα πολεοδομικα σχεδια αποτυπωνονται αποθηκουλες ως παρακολουθηματα -προφανως- των ανωθι διαμερισματων

 

μπορει να σκοπευαν να δοσουν τις αποθηκουλες σαν παρακολουθηματα...ομως δεν το εκαναν.

αντιθετα τις θεωρησαν σαν "μια" ΟΙ και την μεταβιβασαν το  1999...δξ απο πού βρήκαν χιλιοστα...

 

Το συμβολαιο του 1999 με παραπομπες σε προσυμφωνο του 1989

[δεν εχει σημασια αν υπαρχουν παραπομπες...νόμιμες  ειναι...βλεπεις σημερα διορθωνουμε στην οθονη....τότε  βαζαμε παραπομπες...]

αναφερει ολοκληρο υπογειο ως ενιαια αποθηκη.

Σχεδια συμβολαιογραφικα δεν εχω βρει ακομα, δεν ξερω αν υπαρχουν, ισως στο εργολαβικο του 1971.

 

Η πραγματικη μου κατασταση ειναι μια ενιαια αποθηκη. 

Κλασσικη περιπτωση διαμερισματωσης.

σωστα....θα δειξεις το ενιαιο υπογειο...με ενα 500αρικο

 

Το θεμα μου ειναι οτι, αφενος υπαρχουν αυθαιρετα,

τις αλλες αυθαιρεσιες -δεν λες ποιες ειναι- τις τακτοποιεις  αναλογα με το ειδος τους...

 

αφετερου το συμβολαιο μου λεει 96 τ.μ. καθαρη επιφανεια και 108 τ.μ. μεικτη οταν η καλυψη μου ειναι 105 τ.μ.

Πως γινεται να δινει 10τ.μ. καθαρα λιγοτερα απο τα καλυπτομενα και να λεει οτι η αποθηκη καταλαμβανει ολο τον ημιυπογειο χωρο?

 

εσυ εχεις ενα συγκεκριμενο εμβαδον με βαση το συμβολαιο...μπορεις να κρινεις γιατι υπαρχει διαφορά...

 

ισως...κατι με τις τοιχοποιίες που δεν εγιναν...κατι με λεβητοστασιο που -ισως - δεν εγινε...ετσι να καλυπτεται η διαφορά....ισως

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμός υπόγειας αποθήκης σε δύο ο οποίος δεν επιφέρει τροποποίηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνει την διαμερισμάτωση για να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης για το ένα τμήμα ? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση ?

 

 

Προσωπικά δεν θεωρώ κριτήριο την αλλαγή στα η/μ για να χρεώσω διαμερισμάτωση. Θεωρώ την διατύπωση του νόμου στο συγκεκριμένο σημείο τουλάχιστον ατυχή...(για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα).

 

Η λογική μου είναι ότι αφού ο νόμος αναφέρει ότι αν έχουν τροποποιηθεί οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις είναι διαμερισμάτωση, στην περίπτωση μου που δεν επηρεάζεται κάτι μηχανολογικό, δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Δηλαδή ο νόμος λέει ότι υπάρχει αυθαιρεσία όταν ισχύουν ταυτόχρονα 2 παράγοντες 1) Διαφορετική διαμερισμάτωση δηλαδή αλλαγή περιγράμματος μεταξύ Ο.Ι. και 2) Αλλαγή μηχανολογικών. Χωρίς το (2) δεν υπάρχει αυθαιρεσία. 

 

10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Και για αυτό εξάλλου στην Εγκύκλιο 4 διευκρινίζονται ποιες είναι οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις 

 

Διευκρινίζεται οτι στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις περιλαμβάνονται εγκαταστάσεις πόσιμου νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσμένου αέρα, φυσικού αερίου

και υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο.

 

Μήπως λοιπόν στις αποθήκες που δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω γλυτώνουμε την αυθαιρεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες αυθαιρεσιες, Δημητρη, ειναι οτι καλυφθηκε ολο το οικοπεδο, 100% καλυψη, στο υπογειο, ενω απο πανω ειναι συμφωνο με την αδεια.

Οποτε εχω καμια 20αρια τετραγωνικα αυθαιρετα, προ 83, Κατηγοριας 2 σιγουρα και δινουν κατι ψιχουλα σε προστιμο.

Η τελευταια ειναι τα περιμετρικα κουφωματα τα οποια επισης ειναι αναλογου παλαιοτητος.

 

Βλεπω ολο να πηγαινει Κατηγορια 2 και να ξενοιαζω (μιας και Κατηγορια 1 σε χρηση πλην κατοικιας δεν παει)
 

Αληθεια, τι χρηση βαζω την ημιυπογεια αποθηκη? Υπηρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα....ξεκαθαρίζει το τοπίο... 

 

Το Ε9 λίγο με αγχώνει...ελπίζω να γράφει και για τον 2ο όροφο χρόνο κατασκευής προ του 83. Άρα του λέω να κάνουν τροποποίηση ότι δεν είναι 2 τα διαμερίσματα αλλά ένα και να βάλουν τα ενιαία τ.μ...

Σε αυτή την φάση δεν ασχολούμαι με τα τ.μ των ημιυπαίθριων χώρων, όταν γίνει η δήλωση στη νέα σύσταση Ο.Ι που θα κάνουν τότε θα αφαιρεθούν  από τα τ.μ του διαμερίσματος (δεν μετράνε τα τετραγωνικά των ημιυπαιθρίων σωστά???)

 

Πολλά ευχαριστώ για την βοήθεια....

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

με καλυψη υπογειου 100%...θες συναινεση...εκτος αν εχεις συσταση ΟΙ  για  "ολοκληρο"...

 

χρηση "υπηρεσιες".... μια και πουθενα αλλου δεν παει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα....ξεκαθαρίζει το τοπίο... 

 

Το Ε9 λίγο με αγχώνει...ελπίζω να γράφει και για τον 2ο όροφο χρόνο κατασκευής προ του 83. Άρα του λέω να κάνουν τροποποίηση ότι δεν είναι 2 τα διαμερίσματα αλλά ένα και να βάλουν τα ενιαία τ.μ...

Σε αυτή την φάση δεν ασχολούμαι με τα τ.μ των ημιυπαίθριων χώρων, όταν γίνει η δήλωση στη νέα σύσταση Ο.Ι που θα κάνουν τότε θα αφαιρεθούν  από τα τ.μ του διαμερίσματος (δεν μετράνε τα τετραγωνικά των ημιυπαιθρίων σωστά???)

 

Πολλά ευχαριστώ για την βοήθεια....

 

Στο Ε9 γραφει το ακινητο του,  με τα νομιμα και τα αυθαιρετα και ολα οσα εχει με το ετος παλαιοτητας που αυτος ξερει και δηλωνει.

Αν δεν γραψει τους Η/Χ...απλα δεν τους εχει κλεισει ακομα...αρα δεν εχει αυθαιρεσια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

με καλυψη υπογειου 100%...θες συναινεση...εκτος αν εχεις συσταση ΟΙ  για  "ολοκληρο"...

 

χρηση "υπηρεσιες".... μια και πουθενα αλλου δεν παει.

 

Συναινεσεις? What for?

Απο τη στιγμη που αποδεδειγμενα απο το Φεροντα Οργανισμο η κατασκευη πραγματοποιηθηκε με την κατασκευη της ολης οικοδομης.

Σχεδιο συστασης δεν υφισταται, η συσταση αναφερει μικροτερα νουμερα απο αυτα που υπαρχουν πραγματικα.

Και μαλιστα στην οροφη του ημιυπογειου μου πατησαν οι αλλοι για να κλεισουν τα μπαλκονια τους  :mrgreen:

 

Δεν ξερω ποσο εφικτο μπορει να ειναι αυτο, αν και η πολυκατοικια δεν ειναι μεγαλη, 7 ιδιοκτησιες εχει ολες κι ολες, συν τη δικη μου, που ομως εχει 5% επι του οικοπεδου μοναχα.

Link to comment
Share on other sites

μπικοουζ...

 

το υπεδαφος ανηκει σε αυτους που εχουν τον απο πανω χωρο δλδ στους συνιδιοκτητες του ακαλυπτου

 

και πουθενα δεν λεει  ο 4178 για την εξ  αρχης   κατασκευη στο αρθρο 11.

Για την εξ αρχης κατασκευη μιλαει μονον για το θεμα αποδειξης χρονου κατασκευής....

 

 

[επειδη ειναι ντιπ φευγατοι αυτοι που εφτιαξαν το νομο, το ξεχασαν

και , αντι αυτου, εβαλαν την συναινεση]

 

δυστυχως

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

με καλυψη υπογειου 100%...θες συναινεση...εκτος αν εχεις συσταση ΟΙ  για  "ολοκληρο"...

 

Σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.