Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχεις δίκιο ιάσωνα και γι αυτό πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξουμε.

Το γεγονός όμως ότι πρέπει να δηλωθεί ως αυθαιρεσία κάτι το οποίο δεν συνιστά τέτοια με ξεπερνά.

 

Ειδικότερα επειδή βιάζεται ο πελάτης, μάλλον έτσι θα πάει, αλλά εμμένω στην ερώτηση στο ΤΕΕ παρ'ελπίδα για επόμενες δηλώσεις συναδέλφων, και πιθανότατα τη διευκρίνηση διαδικασίας για ενημέρωση φακέλου της ΟΑ με διαφορετικό τρόπο από το 500αρικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς και κάτι τέτοιο θα μας ...βολέψει όλους! Μακάρι να βγει.....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά και με το προηγούμενο ποστ που έκανα (#383), με την κείμενη νομοθεσία, και με τις γνώμες των υπολοίπων παραθέτοντας και τα σχετικά άρθρα του ΓΟΚ συμπεραίνω τα εξής.

 

Πρώτα απο όλα, απο την στιγμή που ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας (εντός του περιγράμματος δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση), σε όλες τις περιπτώσεις, δεν θεωρείται αυθαιρεσία. Άλλωστε και τα σχέδια που θα παίρνεις σαν αντίγραφα μετά απο την πολεοδομία για να κάνεις έλεγχο θα είναι τα ενημερωμένα, και άρα σωστά.

 

Όταν όμως συζητάμε για μια παλιά άδεια, και με αλλαγές ΚΑΙ στα μηχανολογικά (ύδρευση, θέρμανση, αποχέτευση), ποιος θα μπει στην διαδικασία να κάνει καινούργιες μελέτες για να ενημερώσει τον φάκελο; 500άρικο και γεια σας...

 

Εγώ εκεί καταλήγω, με μόνη απορία, αν δηλώνεται ΚΑΙ αλλαγή στην όψη όταν προκύπτει απο διαφορετική διαμερισμάτωση... Άποψη μου οτι ένα απο τα δύο δηλώνεις, όχι και τα δύο, είναι υπερβολή, αφου και για τα δύο ουσιαστικά θα καλυπτόντουσαν με μια ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η ερώτηση στο ΤΕΕ δεν θα λύσει το θέμα.

Μόνο το ΥΠΕΚΑ μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα αλλά δεν ξέρω αν θέλει να απαντήσει....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει δεν θέλει, έγραψαν έναν νόμο, ο οποίος έρχεται σε αντιπαράθεση με άλλους (βλέπε ΓΟΚ κτλ), θα μου πεις λες και είναι και η πρώτη φορά!

Και εκτός αυτού, επιδέχεται και διαφορετικής ερμηνείας γιατι στα ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ (τουλάχιστον κατ'εμέ) δεν συμπεριλαμβάνονται τα ηλεκτρικά που 99 στις 100 περιτπώσεις αδειών δεν ήταν άλλωστε και απαίτηση...

 

Στο τέλος, αν δεν το συζητάμε απλά φιλολογικά, έχουμε και έναν πελάτη που εκτός απο τους δικούς μας ενδοιασμούς και σκέψεις θέλει να προχωρήσει συνήθως σε ένα συμβόλαιο, και αν δεν έχουμε σοβαρό λόγο να μην δώσουμε απλή βεβαίωση και του πούμε για δήλωση, το πιθανότερο είναι να ρωτήσει 2-3 ακόμη και κάποιος απο αυτούς να του δώσει, οπότε 'χάνουμε' όχι μόνο την δήλωση αλλα και την βεβαίωση...

 

Το απο πάνω παράδειγμα μου έχει συμβεί ήδη 2 φορές, όπου εγώ προσωπικά αρνήθηκα να δώσω βεβαίωση και τους μίλησα για δήλωση και τις επόμενες 2 μέρες είχαν στα χέρια τους και οι δύο βεβαιώσεις απο άλλον συνάδελφο...

 

Που θέλω να καταλήξω, τουλάχιστον μια ομάδα, μια γνώμη, βασιζόμενοι σε σκέψεις και απόψεις απο εδω μέσα ΠΡΕΠΕΙ να διαμορφώνεται για να έχουμε τουλάχιστον μια ομάδα συναδέλφων πάνω κάτω την ίδια άποψη και να ξέρουμε πως να αντιμετωπίζουμε διάφορα προβλήματα. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά η πλειοψηφία πρέπει κάπου να καταλήξει...

 

Μην νομίζετε, η γνώμη εδω μέσα ΜΕΤΡΑΕΙ. Είμαι νέο μέλος και ήδη σε δυο πολεοδομίες που είχαμε διάφορες συζητήσεις με τους ελεγκτές πολεοδόμους, με ρώτησαν αν έχουν τεθεί αντίστοιχα ερωτήματα στα 'διάφορα' φόρουμ για να πάρουν και αυτή μια αίσθηση για τις απόψεις άλλων συναδέλφων. Οπότε πιστεύω, ότι πχ αν καταλήγει μια συζήτηση καπου, διαμορφώνεται και μια κοινή ερμηνεία και την ακολουθούν και αρκετοί συνάδελφοι, που ούτε καν μέλη δεν είναι εδώ. Ουκ ολίγες φορές πριν ποστάρω εδώ έχω ψάξει να δω άλλων συναδέλφων απόψεις για διάφορα θέματα, και πολλές φορές με βοηθούσε να σχηματίσω κι εγώ άποψη επι του θέματος.

 

Τώρα αν έρθει το ΥΠΕΚΑ και ύστερα απο επίσημη εγκύκλιο δώσει μια άλλη ερμηνεία, τότε η εγκύκλιος πρώτον δεν αλλάζει τον νόμο, και δεύτερον δεν είμαστε ξεκρέμαστοι απο την στιγμή που λάβαμε μια απόφαση προ της δημοσίευσης της εγκυκλίου.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γίνει βρε παιδιά η ενημέρωση φακέλλου οικοδομικής άδειας πριν π.χ. 30 χρόνια εκδοθείσας, στην πολεοδομία;;;;

Γίνεται;;; Ποιός θα πληρώσει γι' αυτό;;;; Θ' αντέξει η τσέπη του;;;;;; Η' πιστεύεται πως θα το κάνουν όλοι μαζί;;;;;; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;;;;; Μήπως ...βαυκαλιζόμαστε;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια γίνεται... σε άδεια που έχει κλείσει προ 30 ετών γίνεται... σε σχέση με παραγωγή σχεδίων, είναι το ίδιο που απαιτεί και η διαμερισμάτωση, απλά δηλαδή θα ζητήσεις αμοιβή χωρίς να πληρωθεί πρόστιμο, ζητάς στην τελική κάτι παραπάνω για την διεκπεραίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μην γινόμαστε γραφειοκρατικότεροι από τους γραφειοκράτες . Αν ο νόμος μας καλύπτει τέλος .

 

Επίσης παλιά μέχρι το 1970 , υδραυλικά είχαμε από 3 ορόφους και πάνω η 1500 κυβικά μέτρα όγκο και μηχανολογικά από 5 ορόφους η 3000 κμ .

 

Αρα σχεδόν όλες οι μονοκατοικίες και τα διόροφα , αλλά και οι προσθήκες δεν είχαν τέτοιες μελέτες γιά να ασχοληθούμε .

 

Πριν το 1970 που οι άδειες είχαν σφραγίδα , Ὑπόκεινται εις μελλοντικό έλεγχο" , δεν ξέρω αν είχαν καν απαιτήσεις μηχανολογικών .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τι σχέση έχουν με την αυθαιρεσία - "δήλωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου";;;;

Κάνουμε τέτοια δήλωση ή δεν κάνουμε (το ξεχνάμε ως θέμα) και πάμε απλώς για "ενημέρωση φακέλλου" στην οικεία πολεοδομία;;;;

Ποιά είναι η γνώμη σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στον νόμο , η  αλλαγή των εσωτερικών διαστάσεων του κτιρίου , δεν είναι αυθαιρεσία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.