Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Με βάση το παραπάνω, σε έναν όροφο υπάρχουν 2 διαμερίσματα, χωρίς σύσταση αλλά διαφορετικών ιδιοκτητών με προσύμφωνα, και ζητούνται βεβαίωσεις. Πώς θα πρέπει να γίνει? 

Μπορώ για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά ή πρέπει όλα μαζί καθώς δεν υπάρχει σύσταση και αργότερα μόλις γίνει να δώσω στο καθένα ξεχωριστα? (το θέμα του προσυμφώνου - τίτλου ιδιοκτησίας θα λυθεί με άλλο τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση το παραπάνω, σε έναν όροφο υπάρχουν 2 διαμερίσματα, χωρίς σύσταση αλλά διαφορετικών ιδιοκτητών με προσύμφωνα, και ζητούνται βεβαίωσεις. Πώς θα πρέπει να γίνει? 

Μπορώ για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά ή πρέπει όλα μαζί καθώς δεν υπάρχει σύσταση και αργότερα μόλις γίνει να δώσω στο καθένα ξεχωριστα? (το θέμα του προσυμφώνου - τίτλου ιδιοκτησίας θα λυθεί με άλλο τρόπο)

 

Από την στιγμή που υπάρχει προσύμφωνο, εγώ θα έδινα δύο δηλώσεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σύσταση, κάνεις μια διαμερισματωση για τα καταστήματα με το υπόγειο

ΎΔ ΒΧ για τον φωταγωγό του υπογείου και ΎΔ ΚΧ για τον φωταγωγό του ισογείου

 

Αν υπάρχεί σύσταση τότε δες αν περιγράφονται σαν ανεξάρτητες ΟΙ τα υπόγεια

Είναι ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.4 ξεχωριστές ΟΙ. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το παραπάνω, σε έναν όροφο υπάρχουν 2 διαμερίσματα, χωρίς σύσταση αλλά διαφορετικών ιδιοκτητών με προσύμφωνα, και ζητούνται βεβαίωσεις. Πώς θα πρέπει να γίνει? 

Μπορώ για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά ή πρέπει όλα μαζί καθώς δεν υπάρχει σύσταση και αργότερα μόλις γίνει να δώσω στο καθένα ξεχωριστα? (το θέμα του προσυμφώνου - τίτλου ιδιοκτησίας θα λυθεί με άλλο τρόπο)

αν διαβασεις τα προσυμφωνα...ειναι βεβαιο οτι γραφουν οτι...υποσχεται να μεταβιβασει....κατα τους ορους του ν 3741/29 κλπκλπ...

Απλα επειδη δεν εγιναν τα  οριστικα συμβολαια...δεν εχει γινει συσταση για αυτα τα διαμερισματα.

Πιθανον ομως να υπαρχει συσταση με τον κανονισμο... που να περιλαμβανει και αυτα τα δυο...σε -τυχον- κανονισμο...

Αρα να δεις αν υπαρχει κανονισμος...

 

Επισης, σε απασχολει ποιος εχει δικαιωμα να υποβαλει την δηλωση.

 

Αν η πωληση εχει γινει απο εργολαβο...

Κατα τον 4178 δικαιουται ο εργολαβος για τα προς αυτον υπεσχημενα...

 

Θεωρω ομως οτι και οι δυο εκ προσυμφωνου "αγοραστες" δικαιουνται και οι ιδιοι να κανουν αιτηση...διοτι στο προσυμφωνο ο εργολαβος εχει εκχωρησει ολα τα δικαιωματα

που ειχε εναντι των οικοπεδουχων...

 

Και, τελος, θα ελεγξεις τις κατοψεις της ΟΑ...αν ειναι ιδιες με τις κατοψεις των διαμερισματων που περιγραφονται στα προσυμφωνα...

και θα δεις τι ειδους αυθαιρεσιες εχουν γινει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη πιθανότατο θα σας απασχολήσω ξανά με το θέμα γιατί τότε θα πάρω τα σχέδια.

 

Από όσο γνωρίζω αυτή τη στιγμή, είχε γίνει προσύμφωνο από τον εργολάβο σε μία ιδιοκτήτρια (και οι δύο απεβίωσαν) και η ιδιοκτήτρια άφησε (δεν ξέρω αν είναι με κληρονομιά) το "δικαίωμά" της στο διαμέρισμα αυτό σε 4 άτομα, οι οποίοι τώρα είναι να κάνουν την αποδοχή κληρονομιάς και ταυτόχρονα την σύσταση, καθώς δεν έχει γίνει ποτέ.

 

Το ερώτημά μου αν εγώ σαν μηχανικός μπορώ να είμαι καλυμμένος από ένα τέτοιο προσύμφωνο... ή από κάποιο κανονισμό πολυκατοικίας (το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

αν  δεν ειναι προσυμφωνο αγορας απο αγοραστη του εργολαβου

αλλά προκειται για την αντιπαροχη του οικοπεδουχου

 

δεν εχεις κανενα προβλημα...

 

Η οικοπεδουχος δεν κανει καμμια αγορά...ειναι "οικοπεδουχος"  δλδ ιδιοκτητρια...

 

Θα γινει η αποδοχη κληρονομιας απο τους κληρονομους της

Θα γινει η τακτοποιηση

και η συσταση ΟΙ...

υγ

 συννενοησου με την  συμβ/φο.... εσυ θα της δοσεις τα στοιχεια των ακινητων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.4 ξεχωριστές ΟΙ. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ?

Για εμένα ισχύει η ίδια απάντηση: μία δήλωση για αλλαγή διαμερισμάτωσης

 

Αλλά επαναλαμβάνω την πάγια θέση μου: σε περιπτώσεις που μπορούμε να νομιμοποιήσουμε τότε νομιμοποιούμε δεν τακτοποιούμε 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω την εξής περίπτωση:

Έχω συμβόλαιο που λέει : 1) Ισόγειο καταστημα ΑΚΑ μετα της κλίμακας επικοινωνίας αυτού με το υπόγειο Α.Υπ.Α.

2)υπογειο χώρο Α.Υπ.Α μετα ιδιαιτέρου αποχωρητηρίου  και μετα η ανευ κλίμακος επικοινωνίας με το κατάστημα Α.

3)κατάστημα ΑΚΒ μετα της κλίμακας επικοινωνίας αυτού με το υπόγειο Α.Υπ.

4)υπογειο χώρο Α.Υπ.Β μετα ιδιαιτέρου αποχωρητηρίου  και μετα της κλίμακος επικοινωνίας με το κατάστημα .

 

Εγω το αντιλαμβάνομαι σαν 4 ξεχωριστές ορ. ιδιοκτησίες με αποκλειστική χρήση των υπογείων από τα καταστήματα.

Μετα απο αυτοψία είδα τα εξής . Καταστήματα ισογείου Α και Β ενωμένα , μια σκάλα για το υπόγειο μόνο από το κατάστημα Α και τα τα δυο υπόγεια ενωμένα.κ 2 τετραγωνικά κλειστού φωταγωγού που μετα απο επίσκεψη στην ταράτσας είδα ότι ο φωταγωγός δεν φτιάχτηκε ποτέ όπως όριζαν τα σχέδια. και οι 4 ιδιοκτησίες είναι του ίδιου . κάνω διαμερισματώσεις και πόσες? η εγκύκλιος 4 λέει ανά όροφο . δλδ? Μια για καταστημα Α με καταστημα Β , Μια για Υπ Α με Υπ Β . και μετα άλλη μια για να ενώσω τα υπόγεια με τα Ισόγεια? 3x 500+ ο φωταγωγός  ? Πολλά μου φαίνονται!

Ευχαριστώ πολύ

πρωτα πρωτα να ξαναδεις τα συμβολαια..δλδ αν τα υπογεια ειναι αυτοτελεις ανεξαρτητες ιδιοκτησιες ή αν ειναι παρακολουθηματα

μαλλον ειναι παρακολουθηματα ...θα δεις πώς εχουν μεταγραφει...

 

Η διαμερισματωση αφορα οροφο...αρα θα κανεις μια ανα οροφο.

Αυτο θα εχει σαν συνεπεια οτι στη συνεχεια  μπορει να γινει τροποποιηση της συστασης και συνενωση σε ενα ολων...

Εχεις και την καταληψη του φωταγωγου...[αν περιλαμβανεται μεσα στην κατοψη την τακτοποιεις χωρις συναινεση..

αν δεν περιλαμβανεται...θες το 50 +1%

 

Πιθανον να μην θελει να γινει  συμβολαιο τροποποιησης της συστασης ουτε συνενωσης.

Στην περιπτωση αυτη εχεις μία καθαιρεση τοιχοποιιας μεταξυ των καταστηματων και μία μεταξυ των υπογειων

δξ τι σημαινει "μετα ή ανευ σκαλας απο το υπογειο προς το καταστημα...!!!!]

 

εχεις παντα να λυσεις το  θεμα με τον φωταγωγο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Dimitri καλημέρα 

 

Θα ήθελα να σιγουρέψουμε κάποια πράγματα:

1. Η διαμερισματωση αφορα οροφο...αρα θα κανεις μια ανα οροφο. ​Αυτό δεν προκύπτει από το Αρθρο 23 παρ 4 ούτε από την εγκύκλιο 4 (43)

2.  Εχεις και την καταληψη του φωταγωγου...[αν περιλαμβανεται μεσα στην κατοψη την τακτοποιεις χωρις συναινεση..

αν δεν περιλαμβανεται...θες το 50 +1%.  Είχα την εντύπωση ότι ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος σε κάθε περίπτωση. (Δεν μπορεί να κλείσει τον φωταγωγό ο του 2ου ορόφου χωρίς την συναίνεση του 1ου)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.