Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχει κάνει κανένας οριστική υπαγωγή "διαφορετικής διαμερισμάτωσης"??

 

Όταν αναφέρει ο νόμος ότι :

"η διαφορετική διαμερισμάτωση (...) υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου (...) και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης" ,

εννοεί ότι μόνο αυτό υποβάλλεται σαν δικαιολογητικό ή θέλει και τα υπόλοιπα (τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, τομή, ΔΕΔΟΤΑ κλπ) ????

 

(Εννοείται ότι υπεύθυνες δηλώσεις, εξουσιοδοτήσεις κλπ θα τα θέλει λογικά)

 

Μόνο κάτοψη χρειάζεται αν έχεις μονο διαμερισμάτωση πάνω στην οποια σημειώνεις την αυθαιρεσία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εκτός σχεδίου 2όροφης οικοδομής έχω μια αλλαγή χρήσης από κατάστημα 100 τμ σε κατοικία 100 τμ στο ισόγειο. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και στα συμβόλαια της γονικής παροχής φαίνονται 2 καταστήματα των 50 τμ όπου η διαφορετική διαμερισμάτωση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Γνωρίζω ότι στον αναλυτικό πάμε βάση οικοδομικής άδειας άρα δεν έχω διαφ. διαμ. αλλά το ερώτημά μου είναι αν θα μπορώ να αντιμετωπίσω το ισόγειο σαν 50 % εξ' αδιαιρέτου στο κάθε παιδί εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση είναι ένα ενιαίο σπίτι. Δεν είναι λάθος ουσιαστικά να ακυρώσω μια συμβολαιογραφική πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας.Βάση οικοδομικής αδείας του 1980 στην κάτοψη του υπογείου 3όροφης οικοδομής αποτυπώνεται ενιαίος χώρος αποθήκης και χώρος κλιμακοστασίου συνολικού εμβαδού 117,40τ.μ(τα 12τ.μ. περίπου κλιμακοστάσιο).Βάση ΣΟΙ του 1998 και του σχεδίου της κάτοψης του υπογείου έχουμε μία οριζόντια ιδιοκτησία/αποθήκη εμβαδού 78τ.μ. και δημιουργία ενός χώρου μηχανοστασίου και ενός χώρου λεβητοστασίου.Δηλαδή βάση της ΣΟΙ και της πραγματικής κατάστασης πλέον η αποθήκη/οριζόντια ιδιοκτησία είναι 78τ.μ. και τα υπόλοιπα δηλ.117,40τ.μ.-78τ.μ.=39,40τ.μ..Πρόκειται για διαμερισμάτωση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου 2όροφης οικοδομής έχω μια αλλαγή χρήσης από κατάστημα 100 τμ σε κατοικία 100 τμ στο ισόγειο. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και στα συμβόλαια της γονικής παροχής φαίνονται 2 καταστήματα των 50 τμ όπου η διαφορετική διαμερισμάτωση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Γνωρίζω ότι στον αναλυτικό πάμε βάση οικοδομικής άδειας άρα δεν έχω διαφ. διαμ. αλλά το ερώτημά μου είναι αν θα μπορώ να αντιμετωπίσω το ισόγειο σαν 50 % εξ' αδιαιρέτου στο κάθε παιδί εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση είναι ένα ενιαίο σπίτι. Δεν είναι λάθος ουσιαστικά να ακυρώσω μια συμβολαιογραφική πράξη?

ειχες στο ισογειο δυο καταστηματα

ανηκει το καθε ενα σε ενα αδελφο με δικο του συμβολαιο καθε ενας.

Ειναι ξεχωριστες ιδιοκτησιες..τακτοποιεις την καθαιρεση της τοιχοποιας

[αυτος ο τοιχος που δεν χτισθηκε, θεωρητικα υπηρχε  στην αδεια.....αρα...κατεδαφισθηκε...παρανομα..]

Σημερα ειναι κατοικια.

Τακτοποιει καθε ενας την αλλαγη  χρησης

και, για οποιον ειναι κυρια και μοναδικη

παιρνει μειωτικους συντελεστες...

Στο  Ε9 ο ενας θα γραφει οτι διαμενει στο "ενα" το δικο του

και ο αλλος οτι εκμισθωνει στον πρωτο το δικο του ή εχει κανει δωρεαν παραχωρηση της χρησης

 

Ουτε τα συμβολαια θα πειραξετε ουτε τις συστασεις

Καθε ενας θα εχει το δικο του..

 

.ντάξ' [που θαλεγε κι ο σταυρος]

 

μια μεσοτοιχία  γκρεμισαν ...

για αυτη την πραξη...[που θα μπορουσαν να την κανουν με ΕΕΜΚ...]

θα πληρωσουν προστιμο...

δεν  θα τους υποχρεωσουμε με το ζορι να συνενωσουν τα ακινητα τους...

πληρωνοντας ενα σωρο εξοδα....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως δεν είχε γίνει τροποποίηση της ΟΑ τότε που έγιναν τα συμβόλαια και στον φάκελο της πολεοδομίας φαίνεται σαν ένα κατάστημα.!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως δεν είχε γίνει τροποποίηση της ΟΑ τότε που έγιναν τα συμβόλαια και στον φάκελο της πολεοδομίας φαίνεται σαν ένα κατάστημα.!

μετα απο αυτη την διευκρινηση

 

εχεις μια.."τεραστιωδη... παραβαση" ... διαμερισματωσης

[επειδη ο συμβολαιογραφος σωστα, με το συμβόλαιο,  εκανε το "κοψιμο" του ισογειου   στα δύο...αλλά κανενας δεν φροντισε να κανει "ενημερωση/τροποποίηση"

 

Αρα εχεις ενα   500σαρικο για την διαμερισματωση

 

συν ό,τι πληρώνεις για  το γκρέμισμα μιας μεσοτοιχίας που δεν είχε κατασκευασθει  ποτέ...

 

και  δεν αλλαζεις τιποτε αλλο

 

 τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από το helpdesk μου απάντησαν αυτό! 'Προκειμένου να διαπιστώσετε αν υπάρχουν αυθαιρεσίες συγκρίνετε την πραγματοποιημένη κατάσταση με τα προβλεπόμενα στην οικ. άδεια, οπότε αν ταυτίζονται δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Εάν η σύσταση είναι διαφορετική συνεννοηθείτε με το συμβολαιογράφο για πιθανή τροποποίηση του συμβολαίου.' Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Από το helpdesk μου απάντησαν αυτό!

'Προκειμένου να διαπιστώσετε αν υπάρχουν αυθαιρεσίες συγκρίνετε την πραγματοποιημένη κατάσταση με τα προβλεπόμενα στην οικ. άδεια, οπότε αν ταυτίζονται δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Εάν η σύσταση είναι διαφορετική συνεννοηθείτε με το συμβολαιογράφο για πιθανή τροποποίηση του συμβολαίου.' Τι ισχύει τελικά?

 

Η απαντηση ειναι σωστη

ως προς τα συγκεκριμενα θεματα   που αναφερεται

δλδ οτι,  εχεις στην αδεια δυο διαμερισματα απο 60 τμ. το καθε ενα  και ετσι ειναι και στην πραγματικοτητα σημερα.

Επομενως, πολεοδομικως ειναι εν ταξει.

 

Αν απο "λαθος" στα συμβολαια εχουν γραφει 55 το ενα και 65 το αλλο

αυτο δεν ειναι "πολεοδομικη παραβαση" και δεν αντιμετωπιζεται απο τον 4178

Το τι θα  γινει...στον συμβ/φο ή στα δικαστηρια..

υγ

νομιζω οτι κατι παρομοιο το συζητησαμε προ τριμηνου..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανονικότατη αντιμετώπιση πολεοδομικής παράβαση αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία. Το βασικότερό μου θέμα είναι ότι στην οικ  άδεια δεν έχω 2 διαμερίσματα των 50τμ που έχω στα συμβόλαια αλλά ένα των 100 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου 2όροφης οικοδομής έχω μια αλλαγή χρήσης από κατάστημα 100 τμ σε κατοικία 100 τμ στο ισόγειο. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και στα συμβόλαια της γονικής παροχής φαίνονται 2 καταστήματα των 50 τμ όπου η διαφορετική διαμερισμάτωση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Γνωρίζω ότι στον αναλυτικό πάμε βάση οικοδομικής άδειας άρα δεν έχω διαφ. διαμ. αλλά το ερώτημά μου είναι αν θα μπορώ να αντιμετωπίσω το ισόγειο σαν 50 % εξ' αδιαιρέτου στο κάθε παιδί εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση είναι ένα ενιαίο σπίτι. Δεν είναι λάθος ουσιαστικά να ακυρώσω μια συμβολαιογραφική πράξη?

 

 ως προς αυτο,

εχεις διαμερισματωση

εναν τοιχο που γκρεμισθηκε

και την αλλαγη χρησης , που δεν ειδα

 

Από το helpdesk μου απάντησαν αυτό! 'Προκειμένου να διαπιστώσετε αν υπάρχουν αυθαιρεσίες συγκρίνετε την πραγματοποιημένη κατάσταση με τα προβλεπόμενα στην οικ. άδεια, οπότε αν ταυτίζονται δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Εάν η σύσταση είναι διαφορετική συνεννοηθείτε με το συμβολαιογράφο για πιθανή τροποποίηση του συμβολαίου.' Τι ισχύει τελικά?

αυτη ειναι  μεν  μια  απαντηση απο  το help desk

αλλά αφορα άλλο θεμα...που δεν λυνεται με τακτοποίηση...

 

δεν  αφορά.την δικη σου  συγκεκριμενη περιπτωση

διοτι

η αδεια γραφει για 100 τμ.

τα συμβολαια γραφουν για 2Χ50 τμ

το χωρισμα που -επρεπε να - εχει γινει ειναι στα 50τμ

Υποτιθεται οτι εγινε και μετα  γκρεμισθηκε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.