Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

α, ναι, νομιζα ότι υπονοούσαν διαφορετική νομοθετική αντιμετώπιση, ευχαριστώ Θοδωρή.

 

για τις αποθήκες που χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά σε κατοικίες, θα έβαζα χρήση κατοικίας

αν λειτουργούν συμπλ. σε καταστήματα, υπηρεσίες.

αν είναι αγροτικές αποθήκες, με την λογική του 4014 (κατ. 4α) θα έβαζα χρηση μεταποιηση/πρωτογενης τομέας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας! Έχω της εξης περίπτωση:

Πολυώροφη οικοδομή με αποκλειστική χρήση κατοικίας με άδεια του 1973. Εκκρεμεί να αποδειχθεί ότι ολοκληρώθηκε η κατασκευή προ 9.6.1975. Έστω ότι είναι έτσι.

Έχω κάτοψη αδείας και κάτοψη οριζοντίου. Με ενδιαφέρει η μεταβίβαση ενός διαμερίσματος. Έχω διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου. Το πρόβλημα είναι ότι έχω και διαφορετικό περίγραμμα οικοδομής. Ωστόσο και πάλι θεωρώ ότι υπάγομαι στην κατηγορία 1 και άρα πρόστιμο 500 €. Συμφωνείτε;

Σε περίπτωση που δεν υπάγομαι λόγω ημερομηνίας ολοκήρωσης της κατασκευής στην κατηγορία 1, θα υπαχθω στην κατηγορία 2 δηλώνοντας μόνο διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι υπάρχει κι αυτό....

 

.............Το πρόβλημα είναι ότι έχω και διαφορετικό περίγραμμα οικοδομής.......

 

 Μάλλον στην κατηγορία 4.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ. Όμως ποια μπορεί να είναι αυθαίρετη κατασκευή σε διαμέρισμα που δεν αλλάζει το περίγραμμα; Και αν δεν έχω υπερβαση της κάλυψης και δόμησης (όπως καταρχήν προκύπτει από τα σχέδια) όπως ορίζεται στην 4 γιατί να μην πάω στην 1 ή τη 2; Όπως το αντιλαμβάνομαι η πρώτη ουσιαστική διαφοροποίηση των 1 και 2 με τις 4 και 5 είναι η ημερομηνία και όχι η υπέρβαση καθεαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε κατάλαβα.

 

Είτε μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι προ του 9.6.1975, οπότε πας με το 500άρικο και για τη διαμερισμάτωση και για το διαφορετικό περίγραμμα,

είτε είσαι προ του 1983, οπότε υπολογίζεις τη διαμερισμάτωση με 500 και το περίγραμμα με ειδικό πρόστιμο.

 

Γιατί ο Ιάσων αναφέρεται στην κατηγορία 4; 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσει ο φίλος το τι ακριβώς εννοεί με το "έχω αλλαγή του περιγράμματος του κτιρίου" και φυσικά με το "δεν έχω αλλαγή του περιγράμματος του διαμερίσματος"......

Link to comment
Share on other sites

Aν όλες οι αυθαιρεσίες γίναν προ του 1975 ή προ του 1983, δεν ασχολούμαστε αυτομάτως με την 1 ή την 2;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.