Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εντάξει ας κάνει ένα πιο ενδελεχή έλεγχο του περιγράμματος του κτιρίου, αν και εγώ πιστεύω κατασκευαστική λεπτομέρεια θα είναι, το θέμα είναι ποιας τάξης μεγέθους.

 

Το άλλο που έγραψε περί κοινόχρηστης βοηθητικής σε ιδιωτική βοηθητική, δεν πραγματεύεται αυτό το πράγμα ο 4178 (όπως και ο 4014). Απλά πολλές φορές αναφέρεται

 

σε ιδιοκτησιακό για να μην υπάρχουν μπλεξίματα, δηλαδή δεν επιλύνει ιδιοκτησιακά.

 

 

υγ. Φαντάζομαι ο φίλος όταν μιλάει για ΣΔ εννοεί αν κατέλαβε ή οχι η κάθε αποθήκη κοινόχρηστο χώρο.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο μενα, παρακαλω τα φωτα σας,

διωροφη οικοδομη που δεν εχει αλλαγες στο περιγραμμα αλλα αντι μιας κατοικιας ανα οροφο εχουν κατασκευαστει δυο (διαφορετικη διαμερισματωση)

και αλλαγες στα ανοιγματα (καποια εχουν καταργηθει και καποια εχουν αλλαγη διαστασεων).

το δηλωνω σε ενα φυλλο καταγραφης ως διαφορετικη διαμερισματωση και μια παραβαση, τα δηλωνω ως δυο παραβασεις , ως δυο φυλλα καταγραφης και σε ποια κατηγορια;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς να δηλώσει διαφορετική διαμερισμάτωση?

 

ενώ μου βγάζει πρόστιμο 500€ και τέλος 15€ πάνω δεξιά

στις πληρωμές του προστίμου (pdf) μου βγάζει μόνο τη πληρωμή των 15€.

Κι εμένα μου το έβγαλε αυτό.

 

όταν πήγα να πατήσω υποβολη΄και αφού με ρώτησε αν είμαι σίγουρος (σε απλά λόγια) μετά εβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος για να προχωρήσει.

 

Άρα υποθέτω πληρώνουμε το ανταποδοτικό και μετά από πόσο καιρό μπορούμε να βγάλουμε το πρόστιμο για να πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου το έβγαλε αυτό.

 

όταν πήγα να πατήσω υποβολη΄και αφού με ρώτησε αν είμαι σίγουρος (σε απλά λόγια) μετά εβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος για να προχωρήσει.

 

Άρα υποθέτω πληρώνουμε το ανταποδοτικό και μετά από πόσο καιρό μπορούμε να βγάλουμε το πρόστιμο για να πληρωθεί;

 

Αυτό συμβαίνει γιατί τα 500€ που αντιστοιχούν στην διαμερισμάτωση, αποτελούν πρόστιμο και " δεν καταβάλλεται παράβολο ".

Το θέμα είναι ότι στο web banking (τουλάχιστον σε αυτό της ΕΤΕ) δεν υπάρχει πρόβλεψη για καταβολή του ανταποδοτικού και άρα πρέπει να τρέχουμε στην τράπεζα για 15€ ...

Edited by mapost
Link to comment
Share on other sites

>201 >202

Πως γίνεται να γίνει μια διαμερισμάτωση για όλους; Εάν οι αποθήκες είναι παρακολουθήματα διαμερισμάτων, θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση για την κάθε μια.

Link to comment
Share on other sites

Στην διαμερισμάτωση την υποβάλλει ο ένας ιδιοκτήτης απλά κταγράφει την κατάσταση όλων και όταν οι υπόλοιποι πάνε να μεταβιβάσουν θα ζητήσουν από τον ένα το 5σέλιδο της τακτοποίησης.

 

 

 

Αυτό συμβαίνει γιατί τα 500€ που αντιστοιχούν στην διαμερισμάτωση, αποτελούν πρόστιμο και " δεν καταβάλλεται παράβολο ".

Το θέμα είναι ότι στο web banking (τουλάχιστον σε αυτό της ΕΤΕ) δεν υπάρχει πρόβλεψη για καταβολή του ανταποδοτικού και άρα πρέπει να τρέχουμε στην τράπεζα για 15€ ...

 

 

Ναι σωστό, το κατάλαβα μετά αφού πλήρωσα τα 15 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε και μεσω web banking να πληρώνουμε το ανταποδοτικό τέλος

Έχεις καταφέρει να πληρώσεις το ανταποδοτικό μέσω web banking της Εθνικής ? Αν ναι, στείλε μου σε παρακαλώ σχετικές οδηγίες γιατί από την τράπεζα μου είπαν πως δεν γίνεται.

 

>201 >202

Πως γίνεται να γίνει μια διαμερισμάτωση για όλους; Εάν οι αποθήκες είναι παρακολουθήματα διαμερισμάτων, θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση για την κάθε μια.

Η βεβαίωση (σε περίπτωση μεταβίβασης) μπορεί να γίνει χωριστά για κάθε ιδιοκτησία με αναφορά στην μία και μοναδική ρύθμιση διαμερισμάτωσης. Το θέμα είναι να έχουν συμφωνήσει όλοι, ώστε να αφήσουν τον μηχανικό να αποτυπώσει τα πάντα και να μοιραστούν, ενδεχομένως, το κόστος της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί τα 500€ που αντιστοιχούν στην διαμερισμάτωση, αποτελούν πρόστιμο και " δεν καταβάλλεται παράβολο ".

Το θέμα είναι ότι στο web banking (τουλάχιστον σε αυτό της ΕΤΕ) δεν υπάρχει πρόβλεψη για καταβολή του ανταποδοτικού και άρα πρέπει να τρέχουμε στην τράπεζα για 15€ ...

 

επιβεβαιώνω και εγώ

15€ τη μια μέρα

και την επόμενη βγαίνει το πρόστιμο 500€.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  yian, ΙΑΣΟΝΑΣ και Thodoris 4.

 

Προχωράω με διαμερισμάτωση...

 

Γνωρίζετε όμως εάν μπορώ να δηλώσω αλλαγή διαμερισματωσης για μέρος μόνο του ορόφου ? Κάποιοι από τους ιδιοκτήτες των υπόλοιπων αποθηκών (όχι πελάτες μου δλδ...)  δεν συμφωνούν οπότε δεν μου δίνουν πρόσβαση για να αποτυπώσω... Στην ΔΟΚΚ που πήγα μου είπαν ότι μπορώ, αλλά φυσικά όχι γραπτώς!

 

> Τhodoris 4 - έχεις δίκιο... προφανώς δεν τίθεται θέμα υπέρβασης ΣΔ στο υπόγειο αλλά κατάληψης μέρους του κοινόχρηστου χώρου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.