Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν θέλει ο ένας και μοναδικός ιδιοκτήτης να κάνει δήλωση για τις αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου, τότε την κάνεις και ρυθμίζονται. Αν όχι, τότε απλώς ....δεν πρόκειται το κτίριό του ν' αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα (όταν έλθει η ώρα).

Το αν είναι νοικιασμένα κ.λπ. δεν ενδιαφέρει......

Στο κατάστημα αν υπάρχει αυθαιρεσία ρυθμίζεται με διαφορετική (από την προηγούμενη) δήλώση ή ακόμα και με μια δήλωση για όλο το κτίριο (ανεξάρτητα του αν υπάρχει σύσταση) εφόσον είναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mxv ξέχασα πριν να απαντήσω στο ερωτημά σου για το τι κάτοψη θα υποβάλεις. Νομίζω με το σχέδιο της οριζοντίου είσαι καλυμμένος. Άλλωστε απαγορέυεται να μετρήσεις ή να μπεις σε άλλο διαμέρισμα χωρίς τη συναίνεση του ιδιοκτήτη, οπότε στην γενική περίπτωση που σου απαγορεύει κάποιος να μετρήσεις το διαμερισμά του τι θα κάνεις;;;;

Έχω σκοπό να μετρήσω κάποιες καταρχήν διαστάσεις σε αυτό που πρόκειται να τακτοποιήσω εγώ..Όχι στα ξένα.. Αν και καταρχήν μου φαίνεται ότι έχει τηρηθεί το σχέδιο οριζοντίου. Επιπλέον διαπίστωσα και διαφορά σε έναν εξώστη (όπως και εσύ) τον οποίο έβαλα ως επιπλέον παράβαση (άλλα 500 €). Δεν είμαι σίγουρη ωστόσο αν έπρεπε να πάει κατηγορία 3..Διαφορά δεν κάνει καμία (ούτε ως προς το πρόστιμο ούτε ως προς τον χρόνο διατήρησης και επιπλέον είμαι στο 10% συγκρίνοντας με τους αναλογούντες στο διαμέρισμά μου).

Link to comment
Share on other sites

Δηλωμενη και τακτοποιημενη αλλαγη διαμερισματωσης οροφου σε ρυθμιση διαμερισματος Δ-1 (2 στον οροφο) του 1ου οροφου οικοδομης με το Ν.4014/2011 δυναται να χρησιμοποιηθει ως στοιχειο τακτοποιησης των λοιπων αυθαιρετων κατασκευων του διαμερισματος Δ-2 του διιου οροφου, που ρυθμιζουμε τωρα με το Ν.4178?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση πάει ως μία στον όροφο (αν θυμάμαι καλά) οπότε δύναται να χρησιμοποιηθεί και να καταγραφούν και να δηλωθούν μόνο οι επιπλέον αυθαιρεσίες του Δ-2.

 

Εξ'αλλου θυμαμαι οτι στην περιπτωση βεβαιωσεων του ν.4014 για καποιο αλλο διαμερισμα γραφοταν απο τον μηχανικο, ότι εχει δηλωθει η αυθαιρεσια της διαφορετικης διαμερισματωσης οροφου συμφωνα με την ταδε α/α δηλωση του ν.4014.

 

Δεν μου εχει τυχει προσωπικα, αλλα σε καποιο νημα στο φορουμ εδω το ειχα διαβασει!

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση 3όροφου κτιρίου με σύσταση οριζόντιων όπου όλες οι οριζόντιες ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Και στους τρεις ορόφους υπάρχει παράβαση διαμερισμάτωσης.

 

1. Κάνουμε μια δήλωση χρεώνοντας μια φορά διαμερισμάτωση, δηλαδή μια για όλους τους ορόφους (500ευρώ) ?

2. Κάνουμε μια δήλωση χρεώνοντας τρεις παραβάσεις διαμερισμάτωσης, δηλαδή μια ανά όροφο (1500 ευρώ) ?

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 23
"10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομι−
κής άδειας, αν έχει επιφέρει....
"

Από το παραπάνω πιστεύω πως γίνεται σαφές (όπως ήταν και στον 4014), η διαμερισμάτωση αφορά όροφο.
Επομένως έχεις σίγουρα 3 παραβάσεις (των 500) για τους 3 ορόφους.
Αν θα μπουν στην ίδια δήλωση ή όχι - μετά την εγκύκλιο 3 - θα σε γελάσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την γλυτώνουμε την διαμερισμάτωση X 3 απότι φαίνεται.

 

Όσο για τη μια ή περισσότερες δήλωσεις, δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό μιας και δεν είμαστε κατηγορία 1 (όπου πάμε δήλωση ανά οριζόντια)

Υπάρχει κάτι διαφορετικό στην εγκύκλιο 3 που μου ξεφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

για τη διαμερισμάτωση δεν καταβάλλεται παράβολο, αλλά εφάπαξ πρόστιμο για κάθε μια.

Για πρακτικούς λόγους μπορείς να κάνεις μια  δήλωση με 3 Φ.Κ ένα για κάθε όροφο με μια δήλωση. Διαφορετικά, 3 δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει η έκπτωση και στις διαμερισματώσεις;

Λόγω της διατύπωσης ότι καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των 500 ευρώ η ερώτηση.

Δηλαδή στις 3 διαμερισματώσεις δεν θα είναι απαιτητό το ποσό εφάπαξ των 1500 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.