Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

δεν σου εβγαλε να πληρωσεις το 15αρι και το 300αρι στα οικονομικα στοιχεια?

κανονικα οπως τα βγαζει και στις υπολοιπες υπαγωγες αυθαιρετων?

Καλημέρα,

οχι δεν μου έβγαλε παράβολο όπως τα άλλα!

εσας το έχει βγάλει κανονικά?

Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Γοργόνα    ζητάς απο τον ΟΣΔΕ το απόσπασμα που συνοδέυει την δήλωση, γιατί μπορεί να αναφέρεται άλλο ακίνητο απο αυτό που σου έδειξε, και ανάλογα προχωράς. Απο το απόσπασμα, που δεν θα δεις τίποτα γιατί είναι θολό, εντοπίζεις το ακίνητό σου(έχει συντεταγμένες). Μετά θα περιμένεις μέχρι τον Μάιο που θα ανοίξουν οι φετινές δηλώσεις και θα πείς στον κτηνοτρόφο να δηλώσει σωστά την επιφάνεια και την θέση(βάσει του τοπογραφικού σου) του ακινήτου, ώστε να προχωρήσεις και εσύ σωστά στην δήλωσή σου.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ . Ναι αλλά αφού πουθενά δεν λέει για τοπογραφικό ότι χρειάζεται πρέπει να κάνω τοπογραφικό??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν απαιτείται τοπογραφικό, είσαι όμως σίγουρη για την θέση και το εμβαδόν του ακινήτου;

αρα ... τις περισσοτερες φορες ... δεν απαιτειται ...απλως χρειαζεται .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια περίπτωση σταβλικής εγκατάστασης η οποία δεν είναι δηλωμένη στον ΟΣΔΕ:

1. Μπορεί να κάνει αίτηση να ενταχθεί τώρα και να γίνει μετά η τακτοποίηση?

2. Με το δασαρχείο έχει ξεκαθαρίσει εάν χρειάζεται έγκριση του?

3. Μπορεί μετά να βγάλει άδεια λειτουργίας?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει περιπτωση στην οποια εκδοθηκε ο.α. για ποιμνιοστασιο 700 τ.μ. το 1995 και εν συνεχεια αδεια λειτουργιας στο ονομα οτυ πατερα του πελατη μου. 

Στην συνεχεια το 2000 ο πατερας οτυ πελατη μου συνταξιοδοτηθηκε και μεταβιβασε την επιχειρηση στον γιο του (πελατη μου) αλλα μονο οσον αφορα το φορολογικο κομματι, διοτι η αδεια λειτουργιας ακομη και σημερα ειναι στο ονομα του πατερα του.

Περα απο τα νομιμα κτιρια εχουν κανει και καποια υποστεγα αυθαιρετα. Τωρα εγω θελω να τα ρυθμισω  ωστε να μπορει να βγει αδεια λειτουργιας στο ονομα οτυ γιου και να ειναι νομιμα τα κτιρια.

Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον πρεπει να κανω την δηλωση αυθαιρετων.

1) Στο ονομα του πατερα ο οποιος εχει αδεια λειτουργιας στο ονομα του και ειναι ιδιοκτητης του αγροτεμαχιου ή

2) Στο ονομα του γιου ο οποιος εχει την σημερα την επιχειρηση στο ονομα του και δηλωνει τα ζωα στην δηλωση ΟΣΔΕ του?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι και καλό υπόλοιπο Κυριακής,έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του post θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Αν αυθαίρετο ποιμνιοστάσιο που έχει κατασκευαστεί σε περιοχή που απογαρευόταν κατά το χρόνο κατασκευής (εντός οικισμού) και απαγορεύεται και σήμερα (4178 άρθρο 8-),αλλά δηλώνεται στον ΟΣΔΕ κανονικά μπορεί να τακτοποιηθεί κατά τις διατάξεις του 4178;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι και καλό υπόλοιπο Κυριακής,έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του post θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Αν αυθαίρετο ποιμνιοστάσιο που έχει κατασκευαστεί σε περιοχή που απογαρευόταν κατά το χρόνο κατασκευής (εντός οικισμού) και απαγορεύεται και σήμερα (4178 άρθρο 8-),αλλά δηλώνεται στον ΟΣΔΕ κανονικά μπορεί να τακτοποιηθεί κατά τις διατάξεις του 4178;

βρές το ΦΕΚ για τα οικόσιτα ζώα (σχετική απόφαση νομάρχη)  που αφορούν τη περιοχή σου και διαπίστωσε αν πληρεί ο αριθμός ζώων του , τα όρια αυτά 

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει περιπτωση στην οποια εκδοθηκε ο.α. για ποιμνιοστασιο 700 τ.μ. το 1995 και εν συνεχεια αδεια λειτουργιας στο ονομα οτυ πατερα του πελατη μου. 

Στην συνεχεια το 2000 ο πατερας οτυ πελατη μου συνταξιοδοτηθηκε και μεταβιβασε την επιχειρηση στον γιο του (πελατη μου) αλλα μονο οσον αφορα το φορολογικο κομματι, διοτι η αδεια λειτουργιας ακομη και σημερα ειναι στο ονομα του πατερα του.

Περα απο τα νομιμα κτιρια εχουν κανει και καποια υποστεγα αυθαιρετα. Τωρα εγω θελω να τα ρυθμισω  ωστε να μπορει να βγει αδεια λειτουργιας στο ονομα οτυ γιου και να ειναι νομιμα τα κτιρια.

Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον πρεπει να κανω την δηλωση αυθαιρετων.

1) Στο ονομα του πατερα ο οποιος εχει αδεια λειτουργιας στο ονομα του και ειναι ιδιοκτητης του αγροτεμαχιου ή

2) Στο ονομα του γιου ο οποιος εχει την σημερα την επιχειρηση στο ονομα του και δηλωνει τα ζωα στην δηλωση ΟΣΔΕ του?

θα δεις την εγκ. 4

σελ. 12

παρ. 13

 

μιλαει για "ιδιοκτητη" ή "ενοικιαστη"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.