Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
GEORGE KARA

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)

Recommended Posts

Συνάδελφοι στο άρθρο 23 παρ. 13 μιλάει για αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων και συνοδών κτιρίων. Στο 13β) μιλάει για 35,00 τ.μ. πιστεύω ότι εννοεί της προσωρινής διαμονής του βοσκού σωστά; Ανεξάρτητα από τα τ.μ. της κτηνοτροφικής εγκατάστασης; 

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά. 

Ο περιορισμός των 35 τμ αφορά το κτήριο διαμονής και όχι την κτηνοτροφική εγκατάσταση. 

Το θέμα είναι που γίνεται η αίτηση. 

Ηλεκτρονικά στο σύστημα ή στην οικεία Υπηρεσία Δόμησης ?

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστα,

 

 ναι μεν στο 23/13

μιλαει για   "σταυλικες εγκαταστασεις και συνοδα κτιρια"
 

αλλά  στην παρ. γ] για τεχνικη εκθεση οτι οι επιφανειες του κτισματος ή των κτισματων προσωρινης διαμονης δεν υπερβαινουν τα 35 τμ..."

 

Επομενως για τις σταυλικες εγκαταστασεις δεν υπαρχει οριο σε τμ...

 

υγ

και εξακολουθει να ειναι σε ισχυ ο 4056/12 αρθρο 14

για τριετη παραταση νομιμοποιησης  "κτηριακων εγκαταστασεων σε κτηνοτροφικες μοναδες οι οποιες εχουν χαρακτηρισθει αυθαιρετες"

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest GEOKARAGIANNIS

Συνάδελφοι 

 

για τον περιορισμό των 35,00 τ.μ. των κτισμάτων, κτίσματος προσωρινής διαμονής, που υπάρχει στον 4178/13, θα ήθελα την άποψή σας, για την περίπτωση που το εμβαδόν αυτών ή αυτού του κτίσματος υπερβαίνει τα 35,00 τ.μ.

Τι γίνεται, δεν υπάρχει η δυνατότητα υπαγωγής στις διατάξεις του Ν 4178/13, 

ή υπάγονται στις διατάξεις του νόμου το εμβαδόν των εγκαταστάσεων (όποιο και αν είναι αυτό), και τα 35,00 τ.μ. των κτισμάτων προσωρινής διαμονής και τα υπόλοιπα τ.μ. αυτών, υπολογιζονται τα πρόστιμα κανονικά.

 

όσον αφορά τον Ν. 4056/12 άρθρο 14 παρ. 3

 

3. Σε κτηνοτροφικές μονάδες, οι κτηριακές εγκαταστάσεις των οποίων έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες, δίδεται επίσης τριετής παράταση νομιμοποίησης και μέχρι τότε δεν ισχύουν οι διατάξεις του κεφαλαίου Β΄ του ν. 4014/2011.

 

όταν δεν υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης, (υπέρβαση Κάλυψης, ΣΔ, ΣΟ) τότε τι γίνεται.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

οσον αφορα τη διαδικασια θα περιμενουμε εγκυκλιο;με τη ρευματοδότηση αυτών;

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην παρ. γ] για τεχνικη εκθεση οτι οι επιφανειες του κτισματος ή των κτισματων προσωρινης διαμονης δεν υπερβαινουν τα 35 τμ..."

 

Επομενως για τις σταυλικες εγκαταστασεις δεν υπαρχει οριο σε τμ...

 

 

Σωστή η διευκρίνηση.

 

οσον αφορα τη διαδικασια θα περιμενουμε εγκυκλιο;με τη ρευματοδότηση αυτών;

 

Κι εγώ ήλπιζα να βρω κάποια επιλογή στο σύστημα, αλλά τίποτα... Οι εργατικές του Ο.Ε.Κ. για παράδειγμα που είναι στο ίδιο άρθρο, περιλήφθηκαν στο σύστημα ως επιλογή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αρα αναμενουμε αποφαση οπως και με της μικρησ κλιμακας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι στο άρθρο 23 παρ. 13 μιλάει για αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων και συνοδών κτιρίων. Στο 13β) μιλάει για 35,00 τ.μ. πιστεύω ότι εννοεί της προσωρινής διαμονής του βοσκού σωστά; Ανεξάρτητα από τα τ.μ. της κτηνοτροφικής εγκατάστασης; 

 Κατά τη δική μου κρίση, το άρθρο αναφέρεται σε σταυλικές εγκαταστάσεις και σύνοδα κτίρια των οποίων η επιφάνεια δεν ξεπερνάει τα 35μ2. Τοτε νομιμοποιούνται με 300 ευρω.

Αν έχεις κτιρια προσωρινης διαμονης μεγαλύτερα των 35 μ2 τοτε πας με τα άλλα άρθρα του 4175

Αν εχεις σταβλικές εγκαταστάσεις μεγαλύτερες των 35μ2 τότε πας με 4056...

Λογικα να το δούμε, δε νομίζω οτι μπορει να νομιμοποιηθεί με 300 ευρω στάβλος 300μ2!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω περίπτωση με συνοδό κτίριο, όπως τα αποκαλεί ο νόμος, εντός παραχωρημένης έκτασης, αλλά έχει κάνει και περίφραξη με τσιμεντόλιθους. Αυτή λογικά θα μπει μόνη της με αναλυτικό προϋπολογισμό στο σύστημα και για το κτίριο απλά περιμένω... ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ότι αφορά τον χρόνο ολοκλήρωσης των σταυλικών εγκαταστάσεων και των συνοδών κτιρίων προσωρινής διαμονής ο νόμος δεν αναφέρει κάτι !!!???!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.