Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η περαιτέρω αλλαγή χρήσης χώρου ρυθμισμένου με το Ν.4014/11 να υποθέσω ότι επιτρέπεται σύμφωνα με την παράγραφο 12? αρκεί απλά η νέα χρήση να μην απαγορεύεται, χωρίς να υπάρχει βέβαια υπόλοιπο συντελεστή όπως είχε πει κάποια στιγμή εκείνο το έγγραφο ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μου ετυχε περιπτωση αυθαίρετου που είναι μετα το 2011, το οποιο είναι σύννομο και μπορει να βγει αδεια νομιμοποιήσης. Εξηγησα στον πελάτη μου οτι θα πρεπει να γινει πρωτα αυτοψία απο την πολεοδομια , να του ριξει πρόστιμο το οποίο θα βεβαιωθει στην εφορια και κατοπιν θα του εκδώσω αδεία νομιμοποιησης.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω το οποιο δεν ηξερε να μου απαντησει ο αρμοδιος υπαλληλος στην πολεοδομια είναι αν το προστιμο το οποιο του ριχνει η πολεοδομια που ειναι τ.μ. Χ τιμη ζωνης Χ 30% αν περα απο την εκπτωση της εφαπαξ καταβολης μπορει να εχει καποια εξτρα εκπτωση λογω του οτι ο πελατης μου ειναι πολυτεκνος και το ακινητο ειναι η κυρια και μοναδικη κατοικια του?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει άδεια νομιμοποίησης σε αυθαίρετο μετά το 2011;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηθελα να ρωτησω το οποιο δεν ηξερε να μου απαντησει ο αρμοδιος υπαλληλος στην πολεοδομια είναι αν το προστιμο το οποιο του ριχνει η πολεοδομια που ειναι τ.μ. Χ τιμη ζωνης (ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ αν έχουν αλλάξει) Χ 30% αν περα απο την εκπτωση της εφαπαξ καταβολης μπορει να εχει καποια εξτρα εκπτωση λογω του οτι ο πελατης μου ειναι πολυτεκνος και το ακινητο ειναι η κυρια και μοναδικη κατοικια του?

τα υπόλοιπα είναι άγνωστα αλλά μάλλον δεν προβλέπονται

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αρκεί να ειναι σύνομο , αν βέβαια φάει πρόστιμο απο την πολεοδομία με το νέο τροπο υπολογισμου προστιμου

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι ισχύει ο νέος τρόπος αυτό είναι σίγουρο και δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία

Και η διαδικασία επίσης είναι σύντομη (δεν θυμάμαι μόνο αν γίνεται από Ε.Δ  ή Υ.δομ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατι πολυ σημαντικο (παρ.12, αρθ.25):   Πλεον επιτρεπεται η ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ και σε οσους περαιωσαν με τον 3843 και δεν μπηκαν στον 4014, σωστα?  (θυμαστε οτι πολλοι ετρεξαν στην αρχη του 4014 να μπουν στον νεο νομο γιατι δεν επιτρεποταν η "περαιτερω αλλαγη χρησης"...)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την παράγραφο 2 του άρθρου 25. Στην περίπτωση που υπάρχει σύσταση καθέτου, για να εκδοθεί άδεια δόμησης πρέπει ο ελεγκτής να ελέγξει τη νομιμότητα των κτισμάτων στη διπλανή κάθετη ή όχι? Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να ασχοληθεί με τη διπλανή κάθετη, ενώ ο ελεγκτής της πολεοδομίας μου έλεγε το αντίθετο. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχωσ συναδελφε για σενα πρεπει να ασχοληθει με ολες τις καθετες που μπορει να εχουν συσταθει εντος του ενιαιου οικοπεσου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.