Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αναφέρονται σε αυτό

Για τις ως άνω εγκρίσεις και διοικητικές πράξεις εφαρμόζεται αντίστοιχα, η διάταξη του άρθρου 2Α του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) υπό τις προϋποθέσεις και τους όρους που τίθενται.

 

η διάταξη του 2Α του 4030 λένε ότι δεν έχει καμια σχέση με τις "ως ανω εγκρισεις και διοικητικες πραξεις"

 

στο αρθρο 25 παρ.5 γραφει για καποιες περιπτωσεις οπου μπορει να χορηγηθει μια απλη εγκριση απο την ΥΔΟΜ για αυτες τις εργασιες οπως α)ανελκυστηρας για ΑΜΕΑ β)κατασκευη υποχρεωτικης στεγης κτλ.

 

Για αυτες τις περιπτωσεις ο νομος λεει οτι εφαρμοζεται το 2Α του 4030, αλλα η Πολεοδομια λεει οτι το 2Α του 4030 δεν εχει καμια σχεση με την εγκριση αυτων των εργασιων.

Αναρωτιουνται μηπως αλλαξε η διαδικασια για την χορηση εγκρισης για τις εργασιες που αναφερονται στο αρθρο 25 παρ. 5 και περιμενουν διευκρινισεις.

 

 

και πιο συγκεκριμενα.

 

Η εγκριση για καποιες εργασιες που αναφερεται στο αρθρο 25 παρ.5 μου ειπαν στην ΥΔΟΜ οτι ειναι μια απλη διαδικασια και δεν απαιτειται αδεια δομησης.

 

Πηγα στην ΥΔΟΜ και ζητησα εγκριση εργασιων για την περιπτωση β)Κατασκευη υποχρεωτικης στεγης.

Ομως στην ΥΔΟΜ θεωρουν οτι το αρθρο 2Α του 4030 που μνημονευεται, δεν εχει καμια σχεση με την εγκριση εργασιων και προφανως προκειται για τυπογραφικο λαθος, για αυτο δεν δινουν την εγκριση εργασιων. Περιμενουν να επανατυπωθει ο νομος αναφεροντας τις σωστες διαταξεις.

Πιστευουν οτι η διαδικασια εγκρισης εργασιων για τις περιπτωσεις του αρθρου 25 παρ.5 εχει αλλαξει.

 

Ουσιαστικα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζουν το αρθρο 25 παρ.5

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στην Πολεοδομια και μου ειπαν οτι η αναφορα στο αρθρο 2Α του.ν4030 που δημοσιευθηκε στο ν.4146 είναι τυπογραφικο λάθος!

 

περιμενουν να επαναδημοσιευθει

παυλε

αυτη η αναφορα σου μας ...μπερδεψε λιγο...

γιατι  θεωρησα  οτι αμφισβητουνταν η ισχυς του 2Α....

 

Τωρα που διευκρινιστηκε -και βλεπω οτι το ειχες αναφερει σωστα στο #15 - αλλά ηταν ...ψηλα και δεν το ειδα...

 

προκειται για ενα ακομα  λαθος  του 4178...ως προς τον νομο που παραπεμπει...

 

Προστιθεται και αυτο...,μετα των όσων άλλων εχουν καταγραφει...

 

υγ

 

να δουμε πώς θα καταφερει να λειτουργησει η πλατφορμα στις...πόσες του μηνος  είπαμε???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

προκειται για ενα ακομα  λαθος  του 4178...ως προς τον νομο που παραπεμπει...

 

 

Aυτό ακριβώς. Δεν αμφισβητούν το 2Α, αμφισβητούν την παραπομπή από τον 4178 στο 2Α.

Η "πλακα" ηταν που μου ειπαν στην πολεοδομια "ακομα δεν θα το εχουν παρει ειδηση, μεχρι να τους το θεσει καποιος το θεμα και να ασχοληθουν εχουμε καιρο"

Link to comment
Share on other sites

"Άρθρο 25

1. Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικ. άδεια

κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια,

όπως η σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, 

τα νόμιμα τμήματα αυτών που λειτουργικά δεν τελούν σε σχέση με την αυθαίρετη κατασκευή".

 

Τι θέλει να πει?

 

Έστω ότι έχω κάθετη ιδιοκτησία με ένα κτίσμα για το οποίο έχει εκδοθεί οικ. άδεια.

Δίπλα στο κτίσμα (και εντός της κάθετης) έχω αυθαίρετη αποθήκη (χωρίς να συνδέεται λειτουργικά με το κτίσμα).

Μπορώ να μεταβιβάσω το κτίσμα (έκδοση βεβαίωση νομιμότητας κλπ)

χωρίς να τακτοποιήσω την αυθαίρετη αποθήκη?

 

(θεωρώ πως όχι γιατί μεταβιβάζεται όλη η κάθετη, αλλά θέλω και τη γνώμη σας)

 

 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θεωρώ ότι αναφέρονται στα παρακολουθήματα τα οποία μπορούν να είναι εντελώς παράνομα

και να μην επηρεάζουν τη μεταβίβαση της ο.ι ή τη σύνδεση με τη ΔΕΗ της ο.ι

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε ΙΑΣΟΝΑ

εδώ σε θέλω!!!

τι να ήθελαν να γράψουν;;;;

Σκέψου να μην τον μελετούσαν και  από πέρυσι τέτοιο καιρό!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις το δεύτερο μέρος (αυτό που αφορά τις μεταβιβάσεις) το βρήκες!!!!

Π.χ. αυτοτελείς αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με ΟΑ δεν μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν. Δηλαδή, η αυθαίρετη αποθήκη στην άλλη άκρη του οικοπέδου, στο οποίο βρίσκεται κτίριο με ΟΑ και έχει ρεύμα, δεν μπορεί να πάρει άλλο ρολόϊ.

 

Ήταν μαστουρωμένος όμως αυτός που έγραψε όταν το έγραψε. Και όλοι οι υπόλοιποι που το τσέκαραν, το διόρθωσαν, το άκουσαν, το ψήφισαν ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζεις το παραμύθι "τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα" εδώ

 

http://www.paramithia.net/and3.html

 

που διαβάζω στα εγγονάκια μου και κάνει και για τα παιδιά σου

(αντίστοιχα-δεν καταλαβαίνανε τίποτα, αλλά το ψήφισαν για να μη φανεί η βλακεία τους)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.