Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου εκδώσουν την αδεια έγκρισης επισκευής αυθαίρετου διότι το ΦΕΚ που είχε βγει (43Β 20-1-2012 Αρ. Οικ. 2875) που περιλαμβάνει τα δικαιολογητικά για την παράπανω έγκριση αφορά τακτοποιησεις του 4014 και ο τιτλος της εκρισης γραφει ´´ εγκριση εργασιων επισκευής της πάρ. 17 του άρθρου 24 του Ν. 4014/2011´´ και εφόσον κρίθηκε αντισυνταγματικος και καταργήθηκε θα πρεπει να περιμένουμε υπουργικές αποφάσεις για τον 4178.

 

Και ρωτώ εγώ ο φτωχός Μηχανικος

1) πως κρίθηκε αντισυνταγματικος ο 4014 εφόσον ειναι αναρτημένες στο εθνικό τυπογραφείο και δεν έχει καθαρό γράφει καμία απόφαση απο Στε

2) στο άρθρο 25 πάρ. 5 λόγω ενέργειες αρμοδίων υπηρεσιων´´ δεν λέει ότι πρεπει να περιμένουν υπουργική απόφαση για να εκδώσουν τέτοια αδεια. Και αν κάνει 1 χρόνο να βγει αυτή η υπουργικη απόφαση όπως και με τον 4014 που έκανε 1 χρόνο και τρεις μήνες , τι κάνουμε.

 

ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αύριο θα κατέβω πολεοδομία για να ρωτήσω αντίστοιχα για 48ωρη κοινοποίηση για αλλαγή κουφωμάτων... Ελπίζω να μην μου πουν ότι "περιμένουν εγκύκλιο"!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ αρθρο 25,παρ.14 και 15,αναφερει οτι η ΒΚΧ εκδιδεται σε καθε περιπτωση απο ιδιωτη μηχανικο.Εχει καποιος αντιμετωπισει ΒΚΧ με 4178??,(γιατι στη Σωκρατους μου ειπαν οτι περιμενουν υπουργικη αποφαση!!)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου εκδώσουν την αδεια έγκρισης επισκευής αυθαίρετου διότι το ΦΕΚ που είχε βγει (43Β 20-1-2012 Αρ. Οικ. 2875) που περιλαμβάνει τα δικαιολογητικά για την παράπανω έγκριση αφορά τακτοποιησεις του 4014 και ο τιτλος της εκρισης γραφει ´´ εγκριση εργασιων επισκευής της πάρ. 17 του άρθρου 24 του Ν. 4014/2011´´ και εφόσον κρίθηκε αντισυνταγματικος και καταργήθηκε θα πρεπει να περιμένουμε υπουργικές αποφάσεις για τον 4178.

 

Και ρωτώ εγώ ο φτωχός Μηχανικος

1) πως κρίθηκε αντισυνταγματικος ο 4014 εφόσον ειναι αναρτημένες στο εθνικό τυπογραφείο και δεν έχει καθαρό γράφει καμία απόφαση απο Στε

2) στο άρθρο 25 πάρ. 5 λόγω ενέργειες αρμοδίων υπηρεσιων´´ δεν λέει ότι πρεπει να περιμένουν υπουργική απόφαση για να εκδώσουν τέτοια αδεια. Και αν κάνει 1 χρόνο να βγει αυτή η υπουργικη απόφαση όπως και με τον 4014 που έκανε 1 χρόνο και τρεις μήνες , τι κάνουμε.

 

ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου

 

 

δεν ειναι αυτο που σου ειπαν...απλα δεν λενε ή δεν θελουν να λενε

 

το προβλημα ειναι οτι το 25/5 παραπεμπει σε λαθος νομο

δλδ παραπεμπει στο   αρθρο  2Α του 4030/211,  το  οποιο  δεν εχει σχεση με το  θεμα  του 25/5....

Και δεν περιμενουν "εγκυκλιο" ...περιμενουν τροποποίηση με Νομο...

διοτι ο νομος... με νομο αλλαζει

 

οχι με "διευκρινιστικη"

 

δες στην αρχη του θεματος τις σχετικες αναφορες..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, κι εμένα σήμερα στην Πολεοδομία που πήγα να ρωτήσω διευκρινίσεις για Άδεια Αποπεράτωσης αυθαιρέτου μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω κάποια υπουργική απόφαση που να διευκρινίζει ακριβώς τις μελέτες, τα έντυπα κλπ.....Εν τω μεταξύ μέχρι τότε μήπως μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποια σελίδα που να αναφέρονται όλες οι μελέτες για τέτοιου είδους άδεια με τον Ν.4014 για αυθαίρετο χωρίς ο.α. τακτοποιημένο όμως....( χρειάζονται μελέτες ύδρευσης, θερμομόνωσης κλπ σε κτίσμα χωρίς ο.α.???)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μου την έδωσαν την έγκριση εργασιών επισκευής σύμφωνα με τις διατάξεις του 4014 μετά απο πολυ πίεση βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου την έδωσαν την έγκριση εργασιών επισκευής σύμφωνα με τις διατάξεις του 4014 μετά απο πολυ πίεση βεβαια

 

Εγώ δεν θ' ασκούσα πίεση. Την επόμενη ημέρα θα έστελνα εξώδικο και την επόμενη εβδομάδα θα έκανα εγωγή και για "διαφυγόντα κέρδη κ.λπ. και δικά μου και του ιδιοκτήτη"....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι για τις Εγκρίσεις εργασιών αποπεράτωσης, είναι "κανονική" Άδεια δόμησης, με διάρκεια 4-ετίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.